Pazar günü tatil planı yapılıyor, pazartesi uçak bileti alınıyor

Uçak bileti arama ve karşılaştırma motoru Skyscanner’ın son araştırmasına göre seyahatseverler, uçuş aramalarını yoğun olarak pazar akşamları yaparken, rezervasyonlarını pazartesi öğle yemeği saatinde gerçekleştiriyor.

Araştırmanın dikkat çeken bir diğer sonucu da, seyahatseverler uçuş aramak için Skyscanner’ın ücretsiz mobil uygulamasını tercih ederken, rezervasyonlarını çoğunlukla bilgisayar üzerinden yapıyor. Tayvanlılar, Japonlar ve Güney Koreliler ise her iki işlemi de mobil cihazları üzerinden gerçekleştirmeyi tercih ediyor.

Skyscanner’ın verilerine göre, uçak bileti aramalarında haftanın en yoğun zamanı pazar akşamı saat 21.00 olarak öne çıkıyor. Hafta sonu tatiline doyamayanlar, her şeyden uzaklaşmak için bir sonraki tatillerini pazar akşamı mobil cihazlarından planlamaya başlıyor. Skyscanner uygulamasının “her yer” seçeneğinin en çok bu zamanda kullanılması da seyahatseverlerin yeni tatil fikirleri aradığına işaret ediyor.

Ancak gidilecek yere karar verip, iş rezervasyon yapmaya geldiğinde pazartesi öğle yemeği saatleri, 12.00 – 14.00 arası tercih ediliyor ve uçak biletleri bilgisayarlardan ayırtılıyor. Seyahat planlamada dünyada en yüksek mobil uygulama kullanım oranı %50 ve üzeriyle Avustralya ve Singapur’da görülürken, bu oran Türkiye ve Fransa’da %32.

UÇUŞ ARAMALARI MOBİL CİHAZDAN, REZERVASYONLAR BİLGİSAYARDAN

Seyahatseverler tatillerini planlarken ve uçuşları araştırırken mobil cihazları tercih ediyor. Fakat planlar kesinleştikten sonra uçak bileti ayırtmak için çoğunlukla bilgisayar kullanılıyor.

Tayvan, Japonya ve Güney Kore gibi teknoloji meraklısı ülkeler, hem uçuş aramalarını hem de bilet rezervasyonlarını mobil cihazlardan rahatça yapmayı tercih ederken, Avrupalı kullanıcılar seyahat fikirleri araştırıp arkadaşlarıyla paylaşmak için mobil cihazlarını, rezervasyon yapmak için ise bilgisayarlarını kullanıyor.

ANDROİD’LİLER ARAŞTIRMACI, WİNDOWS PHONE’LULAR KARARLI

Uçak biletinin nasıl ve ne zaman arandığı, mobil cihazların türüne göre de farklılık gösteriyor. Android kullanıcıları Skyscanner uygulamasının “Her Yer” seçeneği sayesinde belirli bir hafta, ay ya da yıl içinde tüm destinasyonların uçuş seçeneklerine kolayca erişip fiyat aralığına göre sıralayarak farklı seyahat fikirleri araştırmayı tercih ediyor. Windows Phone kullanıcıları ise rezervasyonlarını mobil uygulamadan tamamlayarak, Android kullanıcılarına kıyasla daha kararlı yolcular olarak ön plana çıkıyor.

Saniyeler içerisinde 1000’den fazla havayolu şirketinin, uçak biletlerini fiyat ve mekân bazında karşılaştırarak, kullanıcılarına en uygun uçak bileti alternatiflerini sunan Skyscanner’ın, Android, Windows Phone, iPhone, iPad ve BlackBerry için geliştirdiği uygulaması ücretsiz olarak indirilebiliyor ve 25’in üzerinde farklı dilde kullanılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir