P&G Professional, 2014’de yeni ürünleriyle hedef büyüyecek

Türkiye pazarına ilk olarak Ariel Formula Pro, Ace Professional ve Fairy Professional ürünleriyle giren P&G Proffesional’ı P&G Türkiye’nin önemli ciro kaynaklarından biri haline getirmeyi amaçladıklarını ifade eden P&G Professional EDT Müdürü Taylan Sulhan, 2014 yılında da portföyüne yeni ürünler katarak hızlı büyümesini sürdürüceklerini söylüyor.

Son 26 yıldır Türkiye pazarında temizlik ve hijyen sektörüne yönelik ürün ve yatırımları ile pazardaki hızlı büyümesini sürdüren P&G Proffesional, 2014 yılında da portföyüne yeni ürünler katarak hızlı büyümesine devam edecek. Markanın Türkiye pazarına yönelik yeni ürün, yatırım ve projelerini P&G Professional EDT Müdürü Taylan Sulhan ile konuştuk.

P&G Türkiye’nin kuruluşundan kısaca bahsederek, ev dışı tıüketim kanalındaki ana faaliyet alanlarını anlatır mısınız?

Faaliyet gösterdiği pazarlarda toplumsal ve ekonomik katma değer sağlayan yatırımlar yapan P&G, Türkiye pazarına girdiği 1987’den bu yana Türkiye’ye yarım milyar doları aşan fiziksel yatırım gerçekleştirdi. P&G, son 26 yıldır Türk tüketicisinin tercihlerinin arkasındaki lider marka olarak hizmetlerini ve yatırımlarını çeşitlendirerek sürdürmeye devam ediyor. Dünyadaki yenilikleri ve pazar trendlerini Türkiye’deki tüketicilerle buluşturarak sürdürülebilir odaklı büyümesini sürdüren firmamız, son olarak Türkiye’de Fairy üretim hattını açarak son derece verimli bir yatırımın da altına imzasını koydu.

Marka, Türkiye pazarında hangi ürünleri ile aktif faaliyet göstermekte? Pazardan beklentileri nelerdir?

Türkiye, pazar büyüklüğü ve gelişme kapasitesi nedeniyle P&G için önemli bölgeler arasında yer alıyor. Bu doğrultuda Türkiye’de genel merkezi; toz deterjan, hazır çocuk bezi, hijyenik ped ve çamaşır suyu üretim tesisleri ve dağıtım merkezi ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bugün faaliyette bulunduğu kategorilerde lider konumdaki 19 markasıyla (Ace, Alo, Ariel, Blendax, Braun, Duracell, Fairy, Gillette, Head & Shoulders, İpana, Koleston, Max Factor, Olay, Oral-B, Orkid, Pantene, Prima, Rejoice ve Wella Professional) -Türkiye’nin en büyük temizlik, ev bakım, kadın hijyen ürünleri ile bebek bakım ürünleri üreticileri arasında yer alan P&G, aynı zamanda P&G Professional markası ile güvenilir markalarını, AR-GE yatırım gücü ve tüketici ihtiyaçları konusundaki zengin bilgisini kullanarak profesyonel kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştiriyor.

Biraz da ürün ve müşteri portföyünüzden bahsder misiniz?

P&G Proffesional çok geniş bir yelpazade tüm profesyonel işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayacak ürün portföyüne sahip. Gıda şirketleri, bina temizlik ve bakım şirketleri, eğitim kurumları, hastaneler , bakım evleri, çamaşırhaneler gibi çeşitli müşterilere birçok temizlik ihtiyaçlarını karşılayabilecek kaliteli ve güvenilir ürünler sunuyor. P&G Proffesional Türkiye olarak ürün portföyümüzü her geçen dönem geliştirmeye çalışıyoruz. Türkiye pazarına ilk olarak Ariel Formula Pro, Ace Professional ve Fairy Professional ürünleriyle giren etkinliğimiz, gücümüz, güven adresi olmamızı da net bir şekilde ortaya koymaktadır çünkü.

“KAZAN- KAZAN” PRENSİBİ İLE ÇALIŞIYORUZ

P&G , yaşamları iyileştirme felsefesi çerçevesinde müşterilerine her zaman en iyi hizmeti ve ürünleri sunmayı kendisine görev olarak benimsemiştir. P&G Professional olarak da yine aynı stratejiyi benimsedik. Müşterilerimize sadece ürün satmak yerine onları uzun süreli iş ortağı olarak görüyor ve birlikte “kazan- kazan” prensibi ile çalışıyoruz. Hatta P&G de ilgili departmanımızın adı “Müşteri İş Geliştirme” departmanı olarak geçmektedir ki bu da ilişkimize bakış açımızın bir göstergesidir. Bu departmanda bizlere sorulan soru “Ne kadar satış yaptın” değil “Müşterinin işini nereden nereye taşındın” dır. Sene başında tüm müşterilerimiz ile bir yıllık Ortak iş Planı hazırlanır ve ortak hedefler belirlenir. Yani müşterinin hedefleri ile P&G hedefleri ortak bir platformda oluşturulur ve yıl içinde düzenli olarak takip edilir. Kısacası P&G Professional olarak her zaman müşterilerimiz ile ortak hedeflere koşmayı kendimize amaç edindik.P&G Proffesional 2014 yılında da portföyüne yeni ürünler katarak hızlı büyümesine devam edecek.

Markanız, pazardaki güvenirlik ve kalite esaslarını hangi hizmet ve yaklaşımlara dayandırmaktadır? Üretim ve satış & pazarlama kriterlerinize dair neler söyleyebilirsiniz?

P&G Professional olarak P&G’nin tüketicilerin yaşamlarını iyileştirme felsefesini benimsedik. Bu bağlamda müşterilerimize üstün kalite ve performansta ürünler sunmak hedefimiz. P&G’nin tüm lansmanlarında olduğu gibi öncelikle tüketicilerimizin ihtiyaçlarını anlamaya yönelik çalışmalar başlattık. Bu çalışmalar çerçevesinde farklı müşterilerle pazar araştırmaları gerçekleştirdik ve onların ihtiyaç ve beklentilerini tespit ederek ürün portföyümüzü ve iş önceliklerimizi ona göre şekillendirdik. Bu konuda müşterilerimizin firmamızı tercih etme nedenlerine de kısaca değinmek isterim. Sahip olduğumuz tüm bu değerler pazardaki

P&G Professional Türkiye’nin inovatif yaklaşımlarından da kısaca bahseder misiniz?

Piyasaya ilk olarak Ariel Formula Pro 15 kg ile giriş yaptık. Bu ürün ile getirdiğimiz en büyük yenilik ürünün üstün performansı. Piyasada hali hazırda yer alan birçok üründen daha iyi formulasyona sahip bu ürün rakiplerine kıyasla bir çok alanda daha iyi performans sergileyen bir ürün.Yıkama sırasında ihtiyaç duyulan bir çok yan (leke çıkarıcı, ağartıcı vs.) ürünün ihtiyacını minimuma indiren hatta bir çok durumda yan ürün kullanılmasına bile gerek bırakmayan bir ürün. Bir paketi (15kg) ile 2500 kg kadar çamaşır yıkama kapasitesiyle rakiplerine göre yıkama başına maliyeti azaltan bu ürün müşterileri memnun edecek tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor. Bu noktada bir önemli konu olarak, müşterilerin alım esnasında dikkat etmesi gereken birtakım unsurları da belirtmek isterim. Piyasa araştırmalarımız sonucu müşterilerimiz için en önemli unsurların başında yıkama başı maliyet oranlarının geldiğini gördük. Alışveriş sırasında ürün bazında değil, bizim de pazara giriş stratejimizin temelini oluşturan yıkama başına katlanılan maliyet sektörde ilk olarak bakılması gereken unsur olarak ön plana çıkıyor. Kullanılan yan ürün sayısı, ürün performansı, gerekli belgelerin bulunurluğu, stok maliyeti, zamanlama, tedarik zinciri kapasitesi, firma gücü ve müşteriye geri dönüş hızı diğer önemli unsurlardan.

Önümüzdeki döneme ilişkin hedefleriniz, projeleriniz nelerdir?

Türkiye pazarına yeni giren P&G Professional ilerleyen dönemlerde müşterilerinin tüm temizlik ihtiyaçlarına cevap verebilen öncelikli tedarikçi olmayı kendine hedef olarak belirledi. Hali hazirda getirdiği az sayıda ürünle bile müşterilerimizin birkaç ürün ile yaptıkları işi sadece tek bir ürün ile yapabilmelerini sağlayabiliyoruz. Özellikle toz grubunda müşterilere sunduğumuz Ariel Formula Pro toz deterjanında bir çok özelliği aynı anda sunabiliyoruz. Ariel Formula Pro gelişmiş formülü sayesinde ekstra leke çıkartıcı, ağartıcı, parfüm kullanmadan her su sertliği seviyesinde beklentileri karşılacak nitelikte bir ürün. Şu an için Antalya ve İstanbul bölgesinde hali hazırda tüm P&G gruplarıyla çalıştığımız Aykanlar ve Hedef Gıda ile bu grupta da distribütörlük anlaşmaları sağlandı. İlerleyen dönemlerde de Türkiye’nin diğer bölgeleri için de anlaşmalar yapmayı planlıyoruz. P&G Professional markasını P&G Türkiye’nin önemli ciro kaynaklarından biri haline getirmek, P&G Türkiye’nin tüm alanlarda lider olma stratejisini bu kategoride de aynı şekilde benimseyip ilerleyen yıllarda liderliğe oynayan tedarikçi olmasını sağlamak ana hedeflerimiz arasında geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir