PORTEKİZ İLK KEZ EMITT FUARI’NDA

Akdeniz’in batı ucundaki komşu ülke Portekiz EMITT Fuarı’nda ilk kez boy gösteriyor.

Tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle Doğu Akdeniz’in büyüleyici ülkesi Portekiz, 2013 EMITT Fuarı’nda zenginliklerini fuar ziyaretçilerine tanıtacak.
Özellikle son yıllarda Türkiye’yle hızla gelişen ticari ilişkilerine paralel olarak Portekiz, turizm alanında da öne çıkmayı ve daha çok Türkiyeli turist çekmeyi hedefliyor.

24-27 Ocak 2013 tarihleri arasında TÜYAP’ta 17. kez düzenlenecek olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT’te bu yıl ilk kez katılacak ülkeler arasında muhteşem bir tarihi geçmişe sahip olan Portekiz de yer alıyor. Fuarı ziyaret eden turizm profesyonelleri ve Portekiz’i daha yakından tanımak isteyen ziyaretçiler, Akdeniz’in coğrafi bakımdan küçük ama kültürel ve tarihi bakımdan çok zengin ülkesi Portekiz’in hazinelerini daha yakından keşfetme fırsatını yakalayacaklar.

Portekiz’in sahip olduğu muhteşem değerlerin Türkiye’de yeterince bilinmediğini ifade eden Ekin Fuar Direktörü Hacer Aydın, geçmişte kıtalar arası bir imparatorluk kuran Portekiz’in inanılmaz bir birikime sahip olduğuna değinerek, EMITT Fuarı’nı ziyaret edenlerin söz konusu zenginlik karsısında büyüleneceklerini belirtiyor.

İMPARATORLUK BAŞKENTİ LİZBON
Atlantik Okyanusu’na kıyısı olmasına rağmen iklim, coğrafya özellikleri ve kültür bakımından bir Akdeniz ülkesi olan Portekiz’in son derece zengin bir kültürel birikime ev sahipliği yaptığını dile getiren Aydın, özellikle  Lizbon’un Portekiz İmparatorluğu’nun tüm görkemini sergilediğini ifade ediyor. 15’inci ve 16’ncı yüzyıllarda Portekiz’in dünya denizciliğine liderlik yaparak Brezilya’dan Filipinler’e uzanan uçsuz bucaksız bir coğrafyada geniş bir imparatorluk kurduğunu belirten Aydın, bu zenginliğin izlerine bugün Lizbon’un her kösesinde tanık olmanın mümkün olduğunun altını çiziyor.

Lizbon’un Portekiz’in en öncelikli turizm merkezi olduğunu belirten Aydın, Baixa adı verilen şehir merkezinin 2004 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almak üzere önerildiğini, Sao Jorge Kalesi, Lizbon Katedrali, Praço do Comercio (Ticaret Meydanı), Nossa Senhora da Conceiçao Velha Kilisesi, Rossio Meydanı, Restauradores Meydanı, Elevador de Santa Justa (neogotik şehir asansörü), Jeronimos Manastırı, Belem Kulesi, Padrao dos Descobrimentos (Keşifler Anıtı), Carmo Rahibe Manastırı, şehrin ünlü bulvarlarından Avenida da Liberdade, Avenida Fontes Pereira de Mello, Avenida Almirante Reis, Avenida, Avenida da Republica , şehrin ünlü müzelerinden Antik Sanat Ulusal Müzesi, Gülbenkyan Müzesi, Portekiz Azulejo Mozaik Müzesi,Lizbon Okyanus Müzesi, Belem Kültür Merkezi, Ulusal At Arabası Müzesi ve Eczacılık Müzesi’nin mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekanların basında geldiğini ifade ediyor.

Aydın, son derece çeşitli mimari tarzları sunan Lizbon’da birbirinden çarpıcı Roma, Gotik, Manuelin, Barok, geleneksel Portekiz, modern ve post modern eserleri bir arada görmenin mümkün olduğunun altını çiziyor.

Kültür sanat faaliyetleri açısından da Lizbon’un Avrupa’nın önemli merkezleri arasında olduğunu dile getiren Aydın, Lizbon’u sonbahar ve kıs sezonunda ziyaret etmek isteyenlere Lizbon’un opera salonu Teatro Nacional de Sao Carlos’ta yer alan gösterileri tavsiye ediyor. Aydın ayrıca önemli tiyatro ve konser salonları arasında bulunan Belem Kültür Merkezi, D. Maria Tiyatrosu ve Gülbenkyan Vakfı’nında ziyaret edilmesi gereken mekanlar arasında sayıyor.

HARİKA BIR TATİL İÇİN PORTEKİZ
Doğal güzellikleri bakımından da Portekiz’in essiz bir ülke olduğuna değinen Aydın, Atlantik Okyanusu’ndaki Azor Adaları, Madeira Adaları, Algarve, bin bir güzelliği barındıran Porto şehri, ülkenin alameti farikası olan fado müziği, özellikle et ve deniz ürünleriyle öne çıkan lezzetli mutfağı ile Portekiz’in
unutulmaz bir tatil için ideal bir ülke olduğunun altını çiziyor.

Yaz mevsiminde festivallerin de Portekiz’de önemli bir yer tuttuğunu belirten Aydın, neredeyse her şehrin ve kasabanın kendine ait bir festivali olduğunu, bunların arasında Santos Populares (Popüler Azizler) olarak bilinen ve Aziz Anthony, Vaftizci Yahya ve Aziz Peter’e adanan festivalin tüm Portekiz genelinde yapıldığını ifade ediyor. Aydın,festivallerin ortak özelliğinin geleneksel ekmek, sardalya, sokak dansları, düğünler, havai fişek ve kutlamalar olduğunu, renkli gösterilere sahne olduğunu belirtiyor.

DÜNYANIN 5’İNCİ BÜYÜK FUARI
Dünyada ve Türkiye’de turizmde öne çıkmak isteyen beldeler, kalkınma ajansları, turizm firmaları ve sektör profesyonelleri her yıl EMITT Fuarı’nda düzenli olarak boy gösteriyor. 2013 yılında çok daha genis katılımla yeni bir rekora imza atmaya hazırlanan EMITT Fuarı’na 2012 yılında dünyanın 62 ülkesi ve
Türkiye’nin 150 şehir ve turizm beldesinden katılım gerçekleşmiş, 60 bin 500 metrekare fuar alanını 4 bin 500 uluslararası katılımcı, 57 bin profesyonel ve 71 bin tatilci ziyaret etmişti. 2011 yılına kıyasla toplam ziyaretçi sayısında yüzde 12 oranında artış gerçekleşmişti.

Fuar içinde yayınlandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir