SAYD’ın 1618 Sayılı yeni yasa taslağıyla ilgili B planı hazır: Mevcut haliyle gündeme gelirse…

Yasalaşma süreci şimdilik ileri bir tarihe ertelenen yeni 1618 Sayılı yasa çalışmasıyla ilgili bir basın açıklaması yapan SAYD Başkanı Mehmet Gem, taslağın kamuoyuna yansıtıldığı mevcut şekliyle yeniden gündeme gelmesi halinde bir B planlarının olduğunu aktararak, “Şimdiye kadar 10 il ve 1 ilçede örgütlenmiş haliyle dernek vasfından yeni bir birlik vasfına evrilmek için her türlü imkana sahibiz.” ifadesini kullandı.

SAYD Başkanı Mehmet Gem’in kamuoyuna sunduğu o basın açıklamasında şu ifadeler yer buldu:

“Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği – SAYD olarak her ne kadar yasalaşma süreci ileri bir tarihe ertelenmiş olsa da TÜRSAB’ı ve seyahat acentalarını yakından ilgilendiren yeni yasa çalışmalarını yakından takip etmekteyiz.

Geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıdığı şekilde TÜRSAB’ı bölerek işlevi olmayan birkaç küçük birlik haline getirmeyi hedefleyen bu taslak seyahat acentalarının hiçbir sorununa merhem olamayacağı gibi yeni ve kaotik sorunların ortaya çıkmasından başka bir işe yaramayacaktır.

Mehmet Nuri Ersoy’dan talebimiz…

Bizler, 1618 sayılı yasanın içinin boşaltılmadan veya tamamen ortadan kaldırılmadan birtakım düzenlemelerle daha iyi bir yapıya kavuşturulmasından yanayız. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’dan talebimiz, yeni yasa taslağının Türkiye Seyahat Acentaları Birliği – TÜRSAB’ın bütünlüğünü koruyacak ve üyelerin kronikleşmiş sorunlarını giderecek nitelikte hazırlanarak meclise gönderilmesidir.

2007 yılında seyahat acentası sahibi ve yöneticilerinden oluşan bir grup vizyoner turizmci tarafından Antalya’da kurulan Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği – SAYD, mesleki dayanışma ve yardımlaşmanın yanında, topluma yönelik sosyal sorumluluk projeleri geliştirmeyi hedeflemiştir.

Turizm sektörüne yönelik olarak üyelerinin sektörel pratiğinden elde ettiği veri ve deneyimler ışığında, Türk turizminin karşılaştığı sorunlar için çözüm önerileri ve strateji üretmeyi misyon edinen SAYD, turizmle ilgili her platformda, seyahat acentalarının sesi olmayı hedefleyen bir sivil toplum kuruluşu olmuştur.

Kurulduğu tarihten bu yana üstlendiği misyon ve vizyonla seyahat acentacılık mesleğine gönül vermiş birçok meslektaşımızın dikkatini çeken SAYD, rol ve model alınarak bir çok mesleki derneğin kurulmasına bir nevi ön ayak olmuştur.

TÜRSAB’ın bütünlüğünden yanayız

Öncelikle çok net bir şekilde belirtmek isteriz ki, meslek örgütümüz Türkiye Seyahat Acentaları Birliği – TÜRSAB’ın bütünlüğünden yanayız ve bu konudaki mücadelemizi yasal zeminde devam ettirmeye kararlıyız. Ancak her halükârda taslağın kamuoyuna yansıdığı şekilde mevcut haliyle tekrar gündeme gelmesi halinde SAYD olarak bir B planımızın olduğunu değerli kamuoyu ile paylaşmaktan memnuniyet duyarız.

Türkiye genelinde incoming, spor, golf, mice, kültür, iç ve dış turizm, sağlık, taşıma, alternatif turizm, günlük tur, uçak bileti gibi seyahat acentacılığı mesleğinin farklı alanlarında uzmanlaşmış acenta temsilcilerinin üye olduğu SAYD, şimdiye kadar 10 il ve 1 ilçede örgütlenmiş haliyle dernek vasfından yeni bir birlik vasfına evrilmek için her türlü imkana sahiptir.

Turizm kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

#seyahatacentalarıyöneticileriderneği #sayd #mehmetgem #kültürveturizmbakanı #mehmetnuriersoy #1618sayılıyasa #taslak #türsab #seyahatacenta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir