Çarşamba , 17 Ağustos 2022
Anasayfa » Gündem » Sezon açıldı: Restoran ve turizm sektöründe iş gücüne yoğun talep
Professional cook making vegetables in commercial kitchen. Unrecognizable person throwing vegetables in the air.

Sezon açıldı: Restoran ve turizm sektöründe iş gücüne yoğun talep

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan açıklanan rakamlara göre, 2021’de 24,5 milyar dolar olan turizm gelirlerinin 2022 yılında 35 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2022 yılının ilk 5 aylık döneminin analiz edildiği, Kültür Bakanlığı’nın açıkladığı veriler de bu hareketliliğin şimdiden artarak devam edeceğini gösteriyor. Toplam 12 milyon 710 bin 431 ziyaretçinin ağırlandığı yılın ilk 5 aylık döneminde, Almanya, Bulgaristan ve Rusya’dan gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 207,10 arttı.

Hem deniz turizmi  hem de tarihi ve doğal dokusuyla öne çıkan Türkiye’nin çeşitli noktalarında tatil yapmak isteyenlerin turizme gösterdikleri ilgi sektöre olan işgücü talebini de doğuruyor. sahibinden.com platformunun İş İlanları kategorisinde yer alan ilan sayılarındaki artışlar da turizm sektörüne olan hareketliliği ortaya koyuyor.

Yaz hareketliliği başladı

sahibinden.com’un verilerine göre geçen yıla oranla %374 artış göstererek turizm sektöründe faaliyet gösteren işverenlerin en çok aradığı pozisyon Müşteri İlişkileri oldu. Müşteri İlişkileri kategorisinde Mayıs ayında verilen iş ilanı sayısı bir önceki yıla göre %374 artış gösterdi. Turizm sektöründe sürekli işgücü ihtiyacının olduğu “Barmen ve Barista” kategorisinde verilen ilanlarda da geçtiğimiz yıla göre %260 artış yaşandı. Sektörün başlıca meslek kollarından olan Resepsiyon ve  Frontdesk, Housekeeping ile Otel Yöneticisi kategorilerine ise geçen yıla göre sırasıyla %189, %179 ve %125 oranında talep oldu. Turizm sektöründe Mayıs ayında verilen iş ilanlarında önceki aya kıyasla en fazla talep ise %36 artışla “Resepsiyon ve Frontdesk” kategorisine oldu.

Restoran sahipleri çalışan arayışında

Restoran sahipleri yoğun bir şekilde çalışan arayışına girerken, sahibinden.com’un verilerine göre Servis Elemanı, Bulaşıkçı ve Aşçı kategorilerinde verilen iş ilanlarında geçtiğimiz yıla oranla sırasıyla %258, %220 ve %122 artış görüldü. Mevsim hareketliliği ile Mayıs ayında geçen aya kıyasla Moto Kurye pozisyonu için %50 oranında artışla iş ilanı verildi.

#sahibindencom #hazinevemaliyebakanlığı #kültürveturizmbakanlığı #turizm #2022yaz #otel #restoran #işgücü #istihdam

İnceleyin

Foodtech Raporu yayınladı

Foodtech alanındaki inovasyon ve girişimlere rehberlik edecek GOOINN araştırma raporu yayınlandı. 2019 yılında 220 milyar ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz