Somer Şef, gastronomi öğrencilerine ne tavsiye etti?

Altınbaş Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün düzenlediği konferansta gençlerle bir araya gelen ünlü şef Somer Sivrioğlu, hedefi yurt dışında çalışmak olan gastronomi öğrencilerine tavsiyelerde bulunarak, “7-8 Türk yemeğini çok iyi bilin. İngilizce’yi iyi değil, çok iyi bilin” dedi.


Televizyon kanallarının en çok izlenen programlarından MasterChef programıyla öne çıkan Michelin ödüllü şef Somer Sivrioğlu, Altınbaş Üniversitesi Gayrettepe yerleşkesinde üniversiteli gençlerle bir araya geldi. Altınbaş Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinin etkinliğine katılan Somer şef, öncelikle uygulama mutfağını ziyaret etti, ardından düzenlenen söyleşiye katıldı.

Söyleşi, Altınbaş Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Gökhan Taşpınar’ın açılış konuşmasıyla başladı. Taşpınar, Türkiye’de üniversitelerde 100’ün üzerinde gastronomi bölümü olduğunu belirterek, gastronominin televizyon programlarıyla birlikte ön plana çıktığına dikkat çekti. Söyleşinin moderatörlüğünü üstlenen Dr. Öğretim Üyesi İnanç Atılgan ise, Altınbaş Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün Türkiye’yi yurt dışında temsil etmek üzere hazırladığı projeleri anlattı. Somer Şef’le birlikte özellikle mutfak kültürümüzdeki sürdürülebilirlik özelliğinin altını çizdi.

Somer Sivrioğlu: “Türk mutfağı dünyanın en iyi 3 mutfağı arasına girebilir”

Somer Şef konuşmasında, yurt dışında açılan Türk restoranlarının genelde döner kebap üzerine hizmet verdiğini belirterek, “Bunun sebebi göçmenlerin en iyi bildikleri işi yapma isteği. Türk mutfağı dünyanın en iyi 3 mutfağı arasına girebilir. Çünkü ürün bakımından çok zengindir.” diye konuştu.

Altınbaş Üniversitesi’nin de hassasiyetleri arasında yer alan sıfır atık konusuna da değinen Sivrioğlu, “Türkiye sıfır atık konusunda çok da kötü bir yerde değil. Geleneklerimiz sayesinde o felsefeyi iyi kullanıyoruz” dedi. Somer Şef, mutfakta İngilizce bilmenin önemine de vurgu yaparak, “Şeflerimiz İngilizceyi iyi değil çok iyi bilmeliler. Çünkü dünyadaki ve mutfaktaki hâkim dil İngilizce” değerlendirmesini yaptı.

“7-8 Türk yemeğini çok iyi bilin”

Hedefi yurt dışında çalışmak olan gastronomi öğrencilerine, gitmeden önce çok iyi bildikleri 7–8 Türk yemeği tarifini hazır etmeleri önerisini yapan Sivrioğlu, etkinliğin sonunda Altınbaş Üniversitesi öğrencilerinin hazırladığı yemekleri tattı.

Somer Şefi’n öğrencilere verdiği en önemli mesaj, geleneksel Türk yemeklerinin kayıt altına alınmasıydı. Bu süreçte aynı zamanda mutfak sanatının özünü kaybetmeden yeniliklere de açık olunmasını ekledi. Özünü kaybetmeden uluslararası alanda öne çıkmasının iyi yetiştirilmiş ve kendini yetiştirmiş genç şeflerin sayesinde olacağını da vurguladı. Etkinliğin sonunda Somer Sivrioğlu’na fidan hediye edildi ve Uygulamalı Bilimler Dekanı Prof. Dr. Osman Nuri Uçan tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Altınbaş Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, Somer Şef ile başlattığı söyleşi programına Michelin ödüllü şef Muhsin Ertürk ile devam edecek.

#AltınbaşÜniversitesiGastronomiveMutfakSanatlarıBölümü #somersivrioğlu #masterchef #gastronomi #öğrenci #tavsiye #ünlüşef #türkmutfağı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir