Taner Çakır: “Dondurulmuş gıda ve unlu mamullerin lider firmasıyız”

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

Dondurulmuş gıda ve unlu mamuller kategorisinde 1998 yılından bu yana faaliyet gösteren Pek Food, 2024 yılına hızlı bir giriş yaptı. İyi gıdanın öncüsü olmak misyonuyla inovasyon ve ürün geliştirme yatırımlarını sürdüren firma, portföyüne son olarak Berliner ve Büyük Boy Lahmacun ürünlerini dahil etti.

Dondurulmuş gıda sektörünün lider firmalarından Pek Food’un HoReCa pazarına yönelik ürün yelpazesini, pazardaki rekabet gücünü ve önümüzdeki döneme ilişkin yurt içi ve yurt dışı hedeflerini Pek Food Genel Müdürü Taner Çakır ile konuştuk.

Pek Food’u kuruluşuyla tanıtarak; HoReCa pazarına hitap eden ürünleri/ markaları hakkında bilgi verir misiniz?

1998 yılında Tekirdağ’da faaliyetlerine başlayan firmamız, unlu mamuller kategorisinde üstün kalitede hizmet vermektedir. Uzman ekibimizin desteği ve onaylı malzeme tedariğimizle, sertifikalı üretim tesisimiz tek çatı altında yüksek üretim kapasitesine sahip olup, Türkiye’nin önde gelen gıda fabrikaları arasında yer almaktadır. En yüksek standartlarda gerçekleştirdiğimiz dondurulmuş ve soğuk gıda üretimimizi gıda güvenliği göz önünde bulundurarak, istikrarlı ve kusursuz kalitede sürdürmekteyiz.

Pek Food’un en önemli misyonu, iyi gıdanın öncüsü olmak, bu kapsamda sürekli ürün portföyümüzü geliştirmek ve yenilemektir. Ayrıca inovasyon ve ürün geliştirme süreçlerimize yatırım yapıyoruz. Yenilikçi ve inovatif bir firma olma yolunda ilerliyoruz.

2024’ün ilk çeyreği nasıl geçti? Yıla hangi yeni ürünler ve varsa markalarla girdiniz?  

Pek Food olarak ilk çeyrekte miktarsal anlamda %17 büyümeyle pazarın iki katından daha hızlı büyüme gösterdik. Pek Food ailesine Berliner ve Büyük Boy Lahmacun ürünlerimizi dahil ettik. Ürün yelpazemize yeni ürünlerin ilave edilmesi çalışmaları titizlikle devam ediyor.

Firmanızı yurt içi ve yurt dışı pazarlarda nasıl konumlandırıyorsunuz? Bağlı bulunduğunuz kulvarda rekabet ettiğiniz kaç yerli oyuncu var? Pazardaki rekabet gücünüz nedir?

Pek Food markasını öncelikle yurt içi pazarda nitelikli ürün kategorisinde lider yapma düşüncemiz var. Bu amaçla tüm yatırımlarımızı kalite ve çeşitlilik üzerine yapıyoruz. Firmamız, üretimde Türkiye’nin lider markasıdır. Üretimde pazar payımızı çok daha fazla geliştirmek istiyoruz. İhracat payımız toplam üretimimizin %5 seviyesinde. Önümüzdeki dönemde bunu daha da yukarılara taşımak için gerekli yatırım ve pazar araştırmalarını tamamladık.

Türkiye unlu mamuller pazarında irili ufaklı 100’ün üzerinde oyuncu var. Ancak pazarın temel belirleyici oyuncusu 3-4 firma. Rekabette gerek teknoloji gerekse ürün kalitesi anlamında çok ileride olduğumuzu söyleyebilirim.

Pek Food markası tüketiciler tarafından neden tercih edilmelidir?

Dondurulmuş gıda üretiyoruz. Ürün kalitemiz ve güvenilir gıda önceliğimiz. Fark oluşturan ürünlerimiz ile pek çok avantajımız mevcut. Orijinal tarifleri koruduğumuz reçetelerimiz ile müşterilerimize zengin içerikli ürünleri sunmaktayız. Hedefimiz, evde yapılmışcasına lezzetli, bol malzemeli ve tam tadında ürünleri dondurarak Pek Food kullanıcıları ile buluşturmak.

Dondurulmuş ürünlerimiz, tüketiciye uzun süreli saklama ve tüketme imkanı sağlar, böylece gıda israfı azalır. Donduruldukları anda besin değerleri korunur. Hızlı ve pratik  bir şekilde hazırlama ve servis etme imkanı sağlaması ile ideal bir seçenektir. Kaliteli ve lezzetli ürünler ile yenilikçi; pazarda fark oluşturan bir marka olarak tüketiciler Pek Food’u tercih etmelidir.

Bu yıl ve önümüzdeki sene için gündeminizdeki yeni yatırımlar, projeler neler?

Fabrika yatırımlarımız bundan önceki 25 yılda olduğu gibi sürekli artarak devam edecek. Temel amacımız; en iyi kaliteye ulaşana kadar teknolojiye ve inovasyona yatırım yapmak. İnsan kaynağımızı geliştirmek anlamında ciddi norm kadro çalışması yapıyoruz. Büyüyen ve gelişen bir organizasyonumuz var. Bilgi sistemleri anlamında özellikle izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik kapsamında ciddi yatırımlar yapacağız.

#pekfood #gıda #dondurulmuşgıda #dondurulmuşunlumamul #tanerçakır #röportaj #horeca #evdışıtüketim #otelrestorankafe

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir