Tarabya Oteli’nde Işık Göründü

350 milyon dolarlık yatırımla Tarabya’da film başa sarıyor. Küllerinden yeniden doğan Tarabya Oteli, eski şatafatlı günlerine temmuzda ‘merhaba’ diyecek.

Türkiye ’nin bir dönemine damgasını vuran Büyük Tarabya Oteli, kapılarını açmak için geri sayıma geçti. Bayraktarlar Holding’in 2006 yılında özelleştirmeden aldığı otel, 350 milyon doların üzerinde yatırımla yeniden doğdu. “Efsane geri dönüyor” sloganı ile ilk olarak Körfez ülkelerinde tanıtımına başlanan otel haziran ayında eğitim için personeline, temmuz ayında ise müşterilerine kapılarını açacak.

Şimdi reklamlar bölümü

2006 yılında Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki Büyük Tarabya Oteli’nin 145.3 milyon dolarla yeni sahibi olan Bayraktarlar Holding, eleman alımında da son virajı dönüyor. Holding, otele ait ayrıntıları sır gibi saklarken, ilk görüntüler proje aşamasında yer alan şirketlerden geldi. Şirketler, proje kapsamında imza attıkları işleri görücüye çıkarmaya başladı.

Statü göstergesiydi

Büyük Tarabya Oteli’nin ilk sahipleri 1883 yılında İstanbul ’a göç eden Ermeni asıllı Tokatlıyan Ailesi’ydi. Kapalıçarşı’nın en işlek yerinde et ve pilav satan bir lokanta açan ailenin bir de Beyoğlu’nda adlarını taşıyan bir oteli bulunuyordu. Aile bir süre sonra ise Tarabya Oteli’nin bulunduğu yerde Cafe Restaurant de Paris’i açtı. Zamanla işler büyüdü ve Tarabya’daki işletme Beyoğlu ’ndaki otelin yazlığı olarak faaliyete geçti. Otel, kısa sürede İstanbul elitlerinin mekânı oldu. Orada yemek yemek, çay içmek, kalmak, düğün yapmak, parti vermek statü göstergesiydi.

Hintli şef aranıyor

Grand Tarabya Oteli için eleman alımları da tam gaz devam ediyor. 5 yıldızlı otel için aranan elemanlar şöyle:

Gıda hijyenisti

Halkla ilişkiler koordinatörü

Tezgâh şefi

Finansal yönetici asistanı

Grup satış yöneticisi

Genel satış yöneticisi

Organizasyon satış yöneticisi

Otel temizlik asistanı

Çamaşırhane müdürü

Güvenlik müdürü

SPA müdürü

Ön ofis yöneticisi

Konsinye hizmetler

Hintli şef

Grup satış müdürü

Otel ve Teknepark el ele

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ’nin iştiraki İspark’ın boğazın değişik noktalarında inşa edeceği Teknepark’lardan biri de Tarabya’da olacak. Otelle birlikte Teknepark’ın da devreye girmesiyle semtte büyük bir hareketlilik bekleniyor.

Tarabya Oteli, 1914’te elektrikle aydınlanan nadir yapılardan biriydi. 1. Dünya Savaşı sırasında otelde ajanlar da kalmıştı.  Otel ve plajı İstanbul ’un en popüler mekanıydı. O dönem zenginsen Tarabya’da düğün yapmamak yakışık almazdı.  Otel, Yeşilçam filmlerinin başrolündeydi. Ringo Kazım, Dört Hergele gibi yüzlerce filmin mekânı oldu.  1954’te çıkan yangında kül olan oteli Emekli Sandığı yeniden inşa etti.  Türkiye’ye yabancı otel zincirlerinin girmesiyle otelin şatafatlı günleri mazide kaldı.

(Radikal)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir