Tarih, Kültür ve Misafirperverliğin Kesişim Noktası Şanlıurfa, EMITT ile Dünyaya Açılıyor!

Geçmişten bugüne medeniyetlerin beşiği olan Şanlıurfa, tarih ve kültür zenginliği, Balıkgöl, Atatürk Barajı ve dört mevsim turizmi ile bu yıl 16’ncısı gerçekleşecek olan, dünyanın en büyük 5. turizm fuarı EMITT’te şanını dünyaya duyuracak.

16. EMITT- Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı Türkiye’den 150’nin üzerinde il ve belde, kalkınma ajansları, seyahat acenteleri, tur operatörleri, oteller ve 60’ın üzerinde ülkeden bakanlık ve temsilcilerinin katılımıyla 9-12 Şubat tarihleri arasında TÜYAP’ta gerçekleşecek. Türkiye’deki turizmin güç kaynağı EMITT Fuarı’na katılan illerden biri de 12 bin yıllık tarih ve kültür birikimine sahip olan ve turistlerin güzelliklerini keşfetmesini bekleyen Şanlıurfa.

16. EMITT fuarında Şanlıurfa, Kutsal Balıklıgöl’ü, M.Ö. 12 bin yılına uzanan mimari kalıntıları, dikili taşları, Haleplibahçe Mozaikleri, Harran kümbet evleri, Soğmatar ve Şuayb Antik Şehri ve Göbeklitepe’deki Cilalı Taş Devri’nden kalma mabeti ile tüm dünyaya tanıtacak. Kış sporlarının yapıldığı Karacadağ Kayak Merkezi, su sporlarının vazgeçilmezi Atatürk Barajı ve termal turizmin yapıldığı Karaali Kaplıcaları ile de 4 mevsim turizm merkezi olabileceğini gösterecek. Misafirperverliği ile dikkat çeken Şanlıurfa’nın gizemini çözmek isteyen ziyaretçiler, EMITT Şanlıurfa standında ve etkinlik salonunda UNESCO somut olmayan kültür mirası olarak değerlendirilen Şanlıurfa Sıra Gecesi programını her gün izleyebilir. Şanlıurfa’nın standında yöreye özgü hediyelik gıda ürünleri ve  tanıtıcı materyaller de ziyaretçileri bekliyor.

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç fuarla ilgili olarak şunları dile getirdi: “EMİTT Fuarı’na katılma amacımız tarihten bugüne medeniyetler şehri olan ilimizi, kültür, inanç, kaplıca, doğa, su sporları ve kongre turizminin geliştiği çağdaş, tarihi dokusu korunmuş bir dünya şehri olarak tanıtmaktır. Uluslararası bir platform olan EMITT Fuarı’nda tanıtım yaparak Şanlıurfa’yı turistik açıdan önemli bir cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz.

16. EMITT Fuarı, bu yıl 10 salonda birden gerçekleşecek ve 60’in üzerinde ülkeyi ağırlayacak. Türkiye Otelciler Federasyonu ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği ortaklığında, Türk Hava Yolları sponsorluğunda gerçekleşecek olan fuara T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı da destek veriyor. 9–12 Şubat 2012 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan ve ilk iki günü turizm profesyonellerine, son iki günü halka da açık olan EMITT Fuarı hakkında daha ayrıntılı bilgi için www.emittistanbul.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

EMITT Fuarı’na katılmak isteyen ziyaretçiler www.fuardavetiyesi.com adresine girerek ücretsiz online davetiye de alabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir