Tatil Planı Yapan ‘Erkenci’lerin Sadece Yüzde 5’i Fire Veriyor

Ocak’ta başlayan erken rezervasyon kampanyaları kademeli indirimlerle devam ederken, yerli tatilci ileri tarihlere plan yapmaya alıştı. Giderek daha fazla talep alan kampanyalarda iptaller yüzde 5’in altında.

Turizmde erken rezervasyon kampanyaları yüzde 30-40 civarındaki indirimlerle devam ederken, yapılan rezervasyonlarda iptal oranlarının minimumda kaldığı ortaya çıktı. Erken rezervasyon imkanından yararlananlar her geçen gün artmasına karşın, iptal oranı yüzde 5’lerin altında kaldı. Mika Tur Genel Müdürü Bülent Kuş, bu durumun Türkiye’de artık erken rezervasyon kültürünün oluşmaya başladığının en büyük kanıtı olduğunu söyledi. İç pazarın, Türk turizm sektöründeki hacminin genişlemesinin ve tatilcilerin ürünleri çok cazip fiyatlarla satın alabilmelerinin erken rezervasyon sonuçlarında etkili olduğuna dikkat çeken Kuş, şunları söyledi: “Bizde bu oran yüzde 2’yi bile bulmuyor. “İptal sigorta imkanları ve piyasadaki rekabet koşulları kaliteyi artırırken, fiyatları da düşürüyor. 

Mavi yolculuğa talep patladı

Erken rezervasyon imkanları sayesinde artık yabancı tatilcilerden daha pahalıya tatil yapıyoruz olgusu tamamen ortadan kalkmış oldu. Ayrıca erken rezervasyon sisteminin otellere, tur şirketlerine ve tabii ki turizm sektörüne daha planlı hareket kabiliyeti ve finansal fayda sağladığı da başka bir gerçek.” Öte yandan son yıllarda erken rezervasyon kampanyalarında mavi yolculuğu içeren turlardaki yükseliş dikkat çekiyor. Bülent Kuş, mavi yolculuk programlarına  büyük bir ilgi oluştuğuna da işaret ederek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Mavi yolculuk 6 veya 8 adet duş ve tuvaletli kabinden oluşan yelken destekli motorlu guletler ile yapılıyor. Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Antalya’dan hareketle 8 farklı rotadan oluşuyor.  Konaklama da dahil olmak üzere tatilin tamamı teknede geçirililiyor. Bu turlara gelen ilgide son dönemlerde çok dikkat çekici düzeyde artış gözlemliyoruz.”

1.000 Euro’ya  Toskana

Mika Tur Genel Müdürü Bülent Kuş, şirket olarak yeni yurt dışı destinasyonlarını hayata geçirdiklerini belirtti. Kuş “Sözgelimi İtalya’nın çok özel bölgelerinden biri olan Toskana Vadisi turlarına başladık. Minumum 3 gün ile 1 hafta arasında değişen tur programları vadideki farklı bölge ve kasabaları keşfe çıkarıyor.  Minimum 3 gece konaklamalı fiyat 1.000 Euro’dan başlıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir