Makarnacıya ABD Darbesi!

Türkiye’den ABD’ye 1990’lı yıllarda 50 bin ton makarna ihracatı yapılırken, anti-damping uygulaması nedeniyle geçen yıl ihracat bin 500 ton düzeyinde kaldı. Uygulamalar nedeniyle ABD’ye istedikleri miktarda ürün satamayan Türk makarnacılar, her yıl yaklaşık 50 milyon dolarlık gelirden oldu.

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Murat Bozkurt yaptığı açıklamada, dünyada makarna ürünlerine olan genel talebin istikrarlı artış içinde olmasına rağmen Türkiye’de makarna tüketiminin beklenen düzeye ulaşmadığını belirterek, bunda makarna kültürünün henüz gerçek anlamda gelişmemiş olmasının etkili olduğunu söyledi.

Yurt içinde tüketimin istenen düzeyde olmamasına rağmen, Türkiye’nin 2011’de 851 bin tonluk üretimle dünya dördüncüsü olduğunu bildiren Bozkurt, Türkiye’nin makarna ihracatının 2009’da 215 bin ton, 2010’da 295 bin ton ve geçen yıl ise 405 bin ton olarak gerçekleştiğini kaydetti.

İhracatın daha yüksek rakamlara ulaşabileceğini ama bunun önündeki en büyük engelinABD’deki anti-damping uygulaması olduğunu dile getiren Bozkurt, şu bilgileri verdi: ”ABD, İtalyave Türk makarnaları için başlattığı anti-damping soruşturması sonucu 1996 yılından itibaren yüzde 48-63 oranlarında anti-damping ve yüzde 9-16 oranlarında telafi edici vergileri Türk makarnaları için uygulamaya başladı. Bu yüksek vergiler karşısında ABD’ye yapılan makarna ihracatımız 1996’dan sonra durma noktasına geldi. Sonraki süreçte bazı üretici firmalar ABD Ticaret Bakanlığı’na bu vergilerin kaldırılması talebinde bulundu. İnceleme sonucunda 4 firmanın talebi haklı görülerek anti-damping ve telafi edici vergiler bir miktar indirildi. Kararı yeterli görmeyerek ABD mahkemelerine sektör olarak başvurduk. Bunun kararını bekliyoruz.”

(Milliyet)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir