Mısırlı Turizmcilerden Türkiye Çıkarması

Mısır, 2011 yılında yaşanan siyasi gelişmeler nedeniyle azalan turist sayısını artırmak için çalışmalarına hız verdi. Türkiye’de yarım milyon dolarlık yeni bir tanıtım kampanyası başlatmaya hazırlanan Mısır, ağırladığı Türk turist sayısını yıl sonuna kadar yaklaşık yüzde 80 arttırmayı hedefliyor.

2011 yılında yaşanan siyasi gelişmelerin ardından turizme yeniden ivme kazandırmayı hedefleyen Mısır,  Türkiye’de yeni bir tanıtım kampanyası başlatıyor. Tanıtım kampanyası kapsamında, Mısırlı turizm acentelerinden oluşan bir heyet İstanbul’da Türk turizmcilerle bir araya geldi. Mısır Turizm Federasyonu ve federasyona bağlı 32 turizm acentesi ve otel, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) başkanlık ettiği turizmcilerle buluştu. Heyetler arasında yapılan görüşmelerde, Mısır’da sağlanan istikrar ortamı anlatılarak, Marsa Alam yeni bir destinasyon olarak tanıtıldı.

Yaşanan siyasi olaylar nedeniyle 2011 yılında ülkeyi ziyaret eden turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 33 oranında azalan Mısır, yurtdışına çıkan 11 milyon Türk turisti ülkeye yönlendirmek için harekete geçti. 2010 yılında 63 binden fazla Türkün ziyaret ettiği Mısır’a giden turist sayısının 2011 yılında 33 bine kadar gerilemesi üzerine, Mısır tanıtım ve işbirliği atağına başladı. Bu kapsamda gerçekleştirilen ve İstanbul’daki Mısır Konsolosluğu’nda düzenlenen toplantıya Mısır Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Sammy Mahmoud; Mısır Seyahat Acenteleri Birliği Başkan Yardımcısı ve üye acenteler; Mısır Başkonsolosu Wafaa El-Hadidy ile Mısır Turizm Bakanlığı Türkiye Temsilcisi Nehad Gamal Eldin katıldı. Toplantıda Türkiye heyetinde, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy ve 46 acente yer aldı.

Mısır ile Türkiye arasındaki turizmin son yıllarda önemli bir artış gösterdiğini belirten Mısır Turizm Bakanlığı Türkiye Temsilcisi Nehad Gamal Eldin de, geçtiğimiz yıl 77 bin Mısırlının Türkiye’yi ziyaret ettiğini açıkladı. Eldin, yaklaşık 11 milyon Türk turistin yurtdışına çıkmasından dolayı Türkiye’nin güçlü bir potansiyeli olduğunu da söyledi.

Eldin, “Ülkemiz 2010 yılında yaklaşık 15 milyon turist ağırladı. Geçtiğimiz yıl yaşanan olaylarda ise bu rakam 10 milyona düştü. Türkiye bizim için çok önemli bir potansiyel taşıyor. 2010 yılı rakamlarına geri almak kolay olmayacaktır ama ülkemizde sağlanan istikrar ortamının katkısıyla Türkiye’den yıl sonuna kadar 60 bin Türk turist ağırlamayı hedefliyoruz. Türk turizm pazarının potansiyeline inandığımız için çok geniş bir mecrada yaklaşık yarım milyon dolarlık yeni bir kampanya başlatıyoruz” diye konuştu.

İlk 3 ayda turist sayısı yüzde 33 arttı

Toplantıda konuşan Mısır Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Sammy Mahmoud da 2012 yılının ilk 3 ayında geçen yılın aynı dönemine göre ağırladıkları turist sayısının yüzde 33 arttığı olduğunu söyledi. Yıl sonuna kadar 12 milyon turist hedeflediklerini anlatan Mahmoud, turizm gelirlerini de 11 milyar dolara çıkarmak istediklerini kaydetti. Mısır’ın milli gelirinin yüzde 13.5’inin turizm gelirlerinden olduğunu ve 5 milyon kişinin bu sektörde istihdam edildiğini ifade eden Mahmoud, yeni turizm stratejine göre 2017 yılında 32 milyon turisti Mısır’da ağırlamak planladıklarını söyledi. Bu hedefe ulaşabilmek için tüm dünyada yoğun bir tanıtım kampanyasına başladıklarını açıklayan Mahmoud, Türkiye’de de yıl içinde  çok sayıda etkinlik planladıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir