Tezer Öner: Ufukta gemi göründü!

Kruvaziyer turizminde 2022 için büyük umutlar hâkim olmaya başladı. 2011 yılında kırılan rekor sonrası sezonda ortalama 1500 gemilik performansımız terör ile sıfıra vurduktan sonra dalgalı bir seyirle 300 – 500 derken nihayet gene beklentilerimiz binli rakamları telaffuz eder oldu.

2021 yılında Eylül ayına dek 21 gemi gelmiş. Sadece Kuşadası için 130 rezervasyon varmış. 2022 için Kuşadası 650 gemi rezervasyonu almış ki bu yaklaşık 250.000 turist demek. 2022 için 2 milyondan fazla turistin gemi ile gelmesi söz konusu. En büyük rahatlık tabii ki aşı ve seyahat kısıtlarının artık ortadan kalkmış olması. Ancak bu beklentiyi ve hissiyatı doğru pozisyonlanmak ve karşılığını almak durumundayız.

Kruvaziyer turizmi bizim için ne demek ve mercimekten fazla faydası olan bu turizm kolunun anlamı nedir bir bakmak lazım. Bunun için geç kalmış bir Akdeniz ülkesi olarak son yıllarda yapılan yatırımların da hakkını vermemiz gerek. Özellikle Galata Port ve özel limanların da agresif yaklaşımının deniz ülkesi olarak bize ciddi katkıları olacaktır.

Yunanistan sadece kruvaziyer eksikliğinden pandemi sürecinde en fazla turizm geliri kaybeden ülke oldu. Çünkü bu şekilde gelen turist aslında bir nimet gibi. Tek bir gemiden 400 ila 1500 yolcu inme durumu söz konusu. Kısa süren bu seyahatte zaten yemek ve yatak parasını ödemiş olan yolcular karaya ayak bastıkları anda tek bir amaca kilitleniyorlar: “alışveriş yapmak ve gezmek”. İşte bu onları bir kat daha değerli kılıyor.

Özellikle yerel esnaf, hediyelik eşya ve giyim mağazaları, yöresel tatlar ve lokantalardan tutun da taksi ve sağlık hizmetlerine kadar birçok konuda harcama yapmaları söz konusu olabiliyor. Yani kruvaziyer turisti tadından yenmez. Diğer dinlenme ve deniz amaçlı turistler gibi 5 yıldızlı bir tatil köyünde her şey dahil bir hafta kalıp sadece denize girip ülkelerine dönmüyorlar. Kruvaziyer turisti tatil köyü turistinin 1 haftada harcadığı parayı genelde birkaç saatte harcayıp gemisiyle diğer bir limana demir alıyor.

Ayrıca nitelik ve kültür turizmi açısından da bu tip turisti daha çok seviyorum. Bunun yanında gemilerin ikmal, küçük onarım veya bazı sarf ihtiyaçları açısından da ticarete katkısı var. Hatta liman giriş ve demirleme paralarına kadar ekonomik zenginlik ifade eden bir turizm şekli.

Bu aşamada kurvaziyerlere 2022 için esen güzel Ege meltemlerini gözü yaşlı lodos rüzgarlarına çevirmeden, bunlar nasıl olsa alacak diye orantısız rakamlar ve hizmet bedelleri oluşturmadan, nasıl olsa yarın gidecek diye adisyonlara “sıfırlar fazla kaçmış abi” muamelesi yapmadan, Türk insanının misafirperver ve sıcak yapısına uygun şekilde destek verelim.

Bacasız sanayinin işlemesi için hepimiz insan olarak ve ev sahibi olarak çarkın bir dişlisiyiz. Birimiz kırılırsa çarkın dönüşü de ona göre zarar görmeye başlar. Dolayısıyla liman kentleri ve liman çevresindeki turistik işletmelere ve servis sağlayıcılara şimdiden eğitim vermeye başlamalıyız. Bilgilendirmeler ve eğitimlerle pandemi sürecini milat kabul ederek önümüze yeni ufuklar açalım ki…

Pruvamız neta, rüzgarımız kolayına olsun…

#tezeröner #kruvaziyerturizmi #kruvaziyer #turizm #cruise #gemi #seyahat #kuşadasılimanı #galataport #2022kruvaziyerturizmi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir