Kayalar Mutfak Genel Müdür Yardımcısı Erol Kaya: “Avrupa’nın her bölgesinde varız”

Haber: Hatice Ünal Bilen

Otel, restoran, kafe, fast food, hastane, okul, askeri tesis gibi yeme-içme alanlarının bulunduğu tüm mekanlara ürün ve aksesuarları üretip, ithalini gerçekleştiren Kayalar Mutfak, müşterilerine projeden anahtar teslime sayısız alternatifler sunuyor. Müşteri ihtiyaçlarının ürün teslim ve montaj hizmetleri ile sona ermediğinin bilincinde olduklarını vurgulayan Kayalar Mutfak Genel Müdür Yardımcısı Erol Kaya, bu anlayışla müşterilerin sektörel ihtiyaçlarını yaygın servis ağıyla 7/24 karşılamayı ilke edindiklerini ifade ediyor.“Koronavirüsün etkisi bir ay sürdü”

Yeme içme sektörüne ürün ve hizmet sunan firmaların pandemi döneminde doğrudan etkilendiğini anlatan Kaya, firmanın salgın döneminde yürüttüğü kriz yönetimine dair  bilgiler paylaşarak, “Başta AVM ve restoranlar olmak üzere bizim doğrudan satış yaptığımız sektörlerin tamamen kapanması ilk süreçte bize ister istemez olumsuz yansıdı. Biz bu süreçte bir yandan bekleyen siparişlerimizin üretimini hızlandırırken, bir yandan da stok seviyelerimizi yükselterek pandemi sürecinin etkilerini azaltmaya çalıştık. Stok seviyelerimizi yukarı çekmemiz sayesinde hızlı sevkiyat ve müşterinin isteğini hızlı bir şekilde karşılayarak rakiplerimize göre daha iyi hizmet verme imkânı yakaladık. Bu sebepten dolayı koronavirüsün etkisi bizim için bir ay sürdü diyebiliriz.” diye konuştu.

“Pandemide birçok yeni ürünü bünyemize kattık”

Kayalar Mutfak olarak pandemi döneminde birçok yeni ürünü bünyelerine kattıklarını belirten Kaya, “Farklı bölgeler ve farklı sektörler için neler yapabiliriz, onlar için hangi yeni ürünleri sunabiliriz şeklinde piyasa araştırması yaptık. Bunun sonucunda da yeni ürün grupları keşfederken, yeni bar modüllerimizi üretime aldık. Selfservis dediğimiz daha butik restoran ve kafelerin ön plana çıkacağını düşünerek bu alanlara yönelik teşhir ürün gruplarını bünyemize dahil ettik ve üretimlerini hızlandırdık.” dedi.

Bunlara ilave olarak salgın sürecinde her işletmenin ihtiyaç duyacağı hijyen ürünlerini de imalat bandına eklediklerini söyleyen Kaya, şimdilerde ürün gruplarıyla ilgili Ar-Ge çalışmasının yoğun bir biçimde devam ettiğini söyledi. Daha verimli ve daha ekolojik ürünleri devreye almaya başladıklarının altını çizen Kaya, “Bu anlamda koronavirüsü fırsata dönüştürmüş olduk. Bu sürecin şirketimiz adına verimli olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.“Üretimimizin yüzde 55’ini ihraç ediyoruz”

Türkiye’nin endüstriyel mutfak sektöründeki konumunu değerlendiren ve dünya pazarlarındaki fırsatlardan söz eden Erol Kaya, ülkemizde birçok sektörde olduğu gibi endüstriyel mutfak sektöründe de artık dünya standartlarında ürünler üretildiğine işaret ederek şöyle devam etti: “Sektörde bundan 15 yıl öncesine kadar ithal ürünler yüzde 75-80 civarında iken günümüzde bu oran yüzde 15-20 civarındadır. Bu oranlar da endüstriyel mutfak sektöründe ülkemizdeki sanayileşmenin ve üretilen ekipmanların kalitesinin artışının en güzel göstergelerinden biridir. Günümüzde endüstriyel mutfak alanında ülkemizde Avrupa’dan Amerika’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya kadar birçok noktaya ihracatlar gerçekleştirilmektedir. Biz de Kayalar Mutfak olarak üretimimizin yüzde 55’lik bölümünü ihraç etmekteyiz.”

“Hedef pazarlarımız arasında Afrika ve Amerika var”

Yurt dışına açılmanın her firmanın olduğu gibi Kayalar’ın da kuruluş amaçlarından biri olduğunu belirten Kaya, “Sektör olarak da ihracat konusunda Avrupa’da ilk üç ülke içerisindeyiz. Kayalar olarak ihracatımız her geçen gün artmakta ve yeni hedef pazarlar belirlemekteyiz. Bu hedef pazarlar arasında yer alan Afrika ve Amerika gibi bölgelerde daha aktif olarak, büyük ve daha güzel projelere imza atmak yolunda çalışmalarımız devam etmektedir. Bu bölgelerde müşterilerin isteklerine yönelik özel ürünlere yoğunlaşmaya çalışıyoruz.  Bu özel ürünleri katılmış olduğumuz yurt dışı fuarlarda kullanıcıların beğenisine sunuyoruz. Avrupa’nın ise her bölgesinde Kayalar Mutfak ve sektör olarak yer almaktayız.”

#kayalarmutfak #erolkaya #endüstriyelmutfak #endüstriyelekipmna #horeca #hotelrestaurantcafe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir