Turizm istihdamında ilkbahar hareketliliği!

İstihdam Endeksi’nin Mart 2018 verilerine göre turizm sektöründe ve bu sektörün etkin olduğu Antalya, Muğla ve İzmir gibi şehirlerde önemli hareketlilik gözlemleniyor.

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in her ay düzenli olarak yayınladığı İstihdam Endeksi’nin Mart 2018 verileri açıklandı. Buna göre yeni iş ilanı sayısı 22.307 olarak gerçekleşirken, geçen yıla oranla yüzde 29, bir önceki aya oranla ise yüzde 16 artış gerçekleştiği kaydedildi.

Fatih Uysal: “İstihdam piyasasında bahar hareketli geçiyor”

Konuyla ilgili açıklama yapan Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, istihdam piyasasında bahar hareketliliğine dikkatleri çekti ve “İstihdam Endeksi verilerini sektörler bazında incelediğimizde; geçen yılın aynı ayına oranla yeni yayınlanan iş ilanlarında yüzde 58’lik artış gösteren turizm sektörü öne çıkıyor. Turist sayısı ve gelirleri açısından bu yılı rekorla kapatması beklenen sektörde, yaza hazırlık tüm hızıyla devam ediyor. Diğer yandan mühendis, teknisyen ve tekniker gibi teknik pozisyonlara olan yüksek talep de üretim ve endüstriyel ürünler sektöründeki canlılığı gösteriyor. 22 Mart’ta Milli İstihdam Seferberliği kapsamında uzun dönemli ve yeni alanları kapsayan teşviklerin açıklanmış olmasının bu tabloya önümüzdeki dönemde olumlu yansımasını bekliyoruz” dedi.

Turizm şehirlerinde canlılık istihdama yansıdı

Mart ayında başvuru alan ilan sayısı en fazla olan ilk 10 pozisyona bakıldığında Satış Temsilcisi pozisyonunun zirvede yer aldığı görülüyor. Mart ayında başvuru alan ilan sayısı en fazla olan ilk 10 şehre ilişkin yapılan değerlendirmede ise, Muğla’nın yüzde 55 ile geçen yıla göre en çok artış yakalayan şehir olduğu ortaya çıktı. Muğla’nın ardından yüzde 47 ile Antalya, yüzde 46 ile Tekirdağ, yüzde 41 ile İzmir sıralandı.

İstihdam endeksinde, şehirler bazında başvuru alan ilanların sektörler açısından değerlendirmesi de yapıldı. Buna göre başvuru alan ilan sayısı en fazla olan sektör İstanbul’un Avrupa Yakası’nda tekstil; Anadolu Yakası’nda bilişim oldu. Muğla ve Antalya, turizm sektörüyle ön plana çıkarken, İzmir ve Kocaeli’nde üretim-endüstriyel ürünler, Tekirdağ ve Adana’da ise sağlık sektörleri yer aldı.

Mavi yakanın en çok başvurduğu pozisyonlar: Sekreter, garson, temizlik görevlisi oldu

Kariyer.net’in mavi yaka istihdam piyasasına yeni bir soluk getiren mobil uygulaması “İşin Olsun”un verilerine göre, Mart ayında en çok başvuru alan mavi yaka pozisyonlar sırasıyla, sekreter, garson, temizlik görevlisi, şoför/sürücü ve çağrı merkezi elemanı oldu. telefonla en çok başvuru alan pozisyonlar ise garson, sekreter, temizlik görevlisi, şoför/sürücü ve aşçı olarak sıralandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir