Turizm personelinin aşılanma süreci soru önergesi oldu

Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Önerge şu şekilde:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yanıtlanması için gereğini arz ederim.

Çetin Osman BUDAK

Antalya Milletvekili

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Turizm Personeli Aşılama Kayıt Sistemi 12 Mart 2021 tarihi itibariyle başvuruya açılmıştır. Sistem üzerinden Güvenli Turizm Sertifikalı ve Bakanlık Belgeli Konaklama Tesisleri (Açık olanlar), Güvenli Turizm Sertifikalı ve Diğer Belgeli Konaklama Tesisleri (Açık olanlar), Güvenli Turizm Sertifikalı ve Bakanlık Belgeli Yeme-İçme Tesisleri (Açık olanlar), Seyahat Acenteleri, Turizm Taşıma Belgeli ve Güvenli Turizm Sertifikalı Araçlar (her araç için iki şoför), Profesyonel Tur Rehberleri (Eylemli) için başvuruya olanak sağlanmıştır.

8 Nisan 2021 tarihinde turizm çalışanlarına aşı yapılmaya başlandığı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından açıklanmıştır. 23 Mayıs 2021 tarihinde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, yaklaşık 300 bin turizm çalışanının aşılandığını kamuoyuna duyurmuştur.

Buna göre;

1.Turizm Personeli Aşılama Kayıt Sistemi’ne kaç turizm çalışanı adına başvuru yapılmıştır? Kaç turizm çalışanına aşı yapılması hedeflenmektedir?

2.Şimdiye kadar kaç turizm çalışanına ilk doz aşısı uygulanmıştır? İki doz aşısını yaptırabilen kaç turizm çalışanı vardır?

3.Sağlık Bakanı tarafından BioNTech aşısının iki dozunun uygulanması arasındaki sürenin 6- 8 hafta olarak uygulanacağı açıklanmıştır. Turizm çalışanlarının ikinci doz aşıları ne zaman tamamlanacaktır?

4.Mevsimlik turizm çalışanları aşılama programına dahil edilecek midir?

5.Turizm bölgelerindeki esnaf aşı programına dahil edilecek midir?

#çetinosmanbudak #önerge #kültürveturizmbakanı #mehmetersoy #TBMM #turizmpersonelaşı #aşılanmasüreci

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir