Qatar Tourism’in 2030 hedefi: 6 milyon turist

Haber: Hatice Ünal Bilen

Tarihin en pahalı dünya kupasına ev sahipliği yapan Katar, turizmde de hedef yükseltti. 2022 FIFA Dünya Kupası’na eş zamanlı İstanbul’da acentelere yönelik bir tanıtım toplantısı düzenleyen Qatar Tourism, 2 milyon turist sayısını 2030’a kadar 6 milyona çıkarmayı hedeflediğini açıkladı.

Katar’da 2022 FIFA Dünya Kupası tüm heyecanıyla sürerken Qatar Tourism, İstanbul’da acentelere yönelik bir tanıtım toplantısı düzenledi. 23 Kasım akşamı Fairmont Quasar İstanbul’da gerçekleşen toplantıda Katar Turizm Türkiye Bölge Müdürü Damla Bayık ve Qatar Airways Ülke Müdürü Evren Ökmen, Katar’ın turizm potansiyeline ve yatırımlarına ilişkin detaylı bilgiler aktardı.

DAMLA BAYIK: “2030’A KADAR 6 MİLYON TURİST HEDEFLİYORUZ”

Qatar Tourism’in yeniliklerine ve faaliyetlerine ilişkin bir sunum gerçekleştiren Katar Turizm Türkiye Bölge Müdürü Damla Bayık, 2019 yılında 40 milyon kişinin Hamad Uluslararası Havalimanı’na iniş yaptığını ve bunun sadece 2 milyonunun Doha’ya giriş yaptığını belirtti. Türkiye uçaklarının her hava yolunda dolu gidip geldiğine dikkat çeken Bayık, Qatar Tourism olarak 2 milyon turist sayısını 2030 yılına kadar 6 milyona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Bayık, turizm ofisinin Türkiye pazarına yönelik faaliyetlerinden bahsederek, “Katar’ı bir turizm destinasyonu olarak tanıtmak bizim için çok önemli.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DEN KATAR’A GİTMEK ÇOK KOLAY”

Katar’a Türkiye’den ulaşımın çok kolay olduğunu vurgulayan Bayık, “Qatar Havayolları zaten ülkenin resmi havayolu. Ama aynı zamanda Türkiye’den Türk Hava Yolları ve Pegasus’un düzenli uçuşları var. O yüzden Türkiye’den gitmek çok kolay.” dedi.

“KATAR’DAKİ OTEL SAYISI FIFA’YLA 227’YE ULAŞTI”

Damla Bayık, Katar’ın turizm potansiyeline ve yatırımlarına değinerek, şu bilgileri aktardı: “Katar bence Ortadoğu’nun en iyi ülkesi. Çok fazla seçenek var. Dünya Kupası ile beraber daha öncesinde yaklaşık 185 otel vardı. FIFA ile beraber otel sayısı toplamda 227’ye çıktı. 50 bin 33 oda sayısına ulaştı. Bunlar da sadece 5 yıldızlı otel değil; 3 ve 4 yıldızlı olarak da çok yeni tesisler dahil oldu. Bizim çok iyi bildiğimiz dünya markaların yanı sıra bizden çıkmış olan Rixos’un da iki tane oteli var. Bir tanesi açıldı. İkincisi de yolda geliyor.”

YENİ EĞİTİM PROGRAMI “QATAR SPECIALIST” TANITILDI 

Damla Bayık, sunumunda ayrıca “Qatar Specialist” adlı yeni eğitim programını da  tanıttı. Katar’ın tanıtımına yönelik hazırlanan programın bütün ülkeler için İngilizce olarak, tek bir dilde hazırlandığını ancak programa girildiğinde Türkçe de dahil olmak üzere 12 farklı dil seçeneğinin yer aldığını belirtti. Bayık, “Kendinizi hangi dilde rahat hissediyorsanız, 12 farklı dilde seçenek sunuyoruz. İstediğiniz dilden devam edebiliyorsunuz. İngilizce başlamadım ama rahat edemedim. Kaldığınız yerden Türkçe olarak devam edebiliyorsunuz.” diye belirtti.

“EĞİTİM PROGRAMI SERTİFİKALANDIRILACAK”

Bayık, programın en önemli özelliği olarak, başlanıldığı zaman bitirmek zorunluluğunun olmamasını gösterdi. Programın sertifika verdiğine de dikkati çeken Bayık, “Sonunda da bir sertifika kazanıyorsunuz. Kazanınca ne oluyor? Bir sene geçerli olan, bunun logosunu da paylaşıyoruz. Katar hakkında ‘Qatar Specialist’ olarak istediğiniz platformda kendinizi adlandırabilirsiniz. Aynı zamanda sertifika kazananlar arasında sene sonunda önümüzdeki sene için bir çekiliş yapılacak ve çekiliş sonunda sertifikalı acenteciler arasında bir famtrip düzenlenecek.” diye konuştu.

EVREN ÖKMEN: “TÜRKİYE SATIŞLARINI VE TRAFİĞİNİ ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ” 

Qatar Airways Ülke Müdürü Evren Ökmen ise, Qatar Airways’in bu sene 7. kez dünyanın en iyi hava yolu seçildiğini hatırlattı. Koltuk kapasitesi olarak Türkiye’deki en büyük yabancı hava yollarından biri olduğunu ifade eden Ökmen, “Birçok şehirden uçuşlarımız var. Doha, Katar-Türkiye ilişkilerinden dolayı Türkiye için çok önemli bir destinasyon. İş anlamında çok ciddi bir trafik var. Katar’da yaklaşık 600 Türk şirketi var. Biz bunun yanına Qatar Tourism ile beraber biliyorsunuz milli hava yollarının bir misyonu da uçtuğu noktayı kendi ülkesini, kendi ülkesindeki destinasyonları tanıtmaktır. Biz de bu misyonla hareket ediyoruz. Doha’yı bir turistik destinasyon olarak da dünya turizmine katmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Ökmen, Türkiye uçuşlarıyla ilgili şöyle konuştu: “Qatar Havayolları olarak İstanbul’dan günde beş uçak kaldırıyoruz. Ankara’dan da uçuşumuz var. Yazın Adana, Antalya, Bodrum, İzmir belki bu sene Trabzon tekrar gelecek. Trafik hiç bitmiyor. Dünyanın her tarafından insanlar İstanbul’a, Türkiye’ye geliyor. Türkiye’den de pandemi sonrasında satışları ve trafiği artırmaya çalışıyoruz.”

“DOHA VE KATAR GELECEĞİN DESTİNASYONLARINDAN BİRİ”

Doha ve Katar’ın geleceğin destinasyonlarından biri olduğunu ileri süren Ökmen, acentecilere seslenerek sözlerini şöyle tamamladı: “Katılırsınız, katılmazsınız. Bu olacak.  Yerinizi şimdiden almanızı tavsiye ederim. Doha’yla ilgili ister turistik ister iş amaçlı seyahatler için şimdiden yerinizi ve pozisyonunuzu alırsanız yarın öbür gün birkaç adım ötede olacaksınız bence. Doha bitmeyecek, Katar da bitmeyecek. Uzun vadeli düşünen, uzun vadeli yatırım yapan insanlar. O nedenle Doha bugün de önemli yarın da öyle olacak.”

#qatartourism #damlabayık #qatarairways #evrenökmen #katar #turizm #2022fıfadünyakupası #qatar #tourism

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir