Sirkeci’nin tarihi atmosferinde yepyeni gastronomi deneyimi: Olden 1772

250 yıllık Muhsinzade Hanı’nın restorasyonuyla turizme kazandırılan Han 1772, yepyeni restoranı Olden 1772’yi hizmete açtı. GEN Group imzalı mekan, modern yorumlamaları kadar yerel ve sürdürülebilir seçimleriyle de dikkat çekici…

Eminönü’nün en özel yapılarından 250 yıllık Muhsinzade Hanı restore edilerek “Han 1772” adıyla otelcilik sektörüne giriş yaptı. Tarihi dokusuyla şimdiden ilgi odağı haline gelen yapı,  “Olden 1772”  adlı çok özel bir  restorana da ev sahipliği yapıyor. Geçmişi ve bugünü buluşturan tasarımıyla konuklarına etkileyici bir atmosfer sunan mekan, Karaköy’deki Mesai adlı restoranın da sahibi olan GEN Group tarafından hayata geçirildi. 1772’de hizmete girdiğinden beri farklı amaçlarla kullanılan yapı yatırımcı Gürol Yığar ve Alper Karavar’ın büyük özverisiyle  uzun süren bir restorasyon sonucu eski dönemlerine geri döndü.

Tarihi atmosferde seçkin bir gastronomi deneyimi sunan mekanın 16 Kasım Çarşamba akşamı gerçekleşen açılış gecesine Cansel Elçin, Zeynep Tuğçe Bayat, Feride Hilal Akın, Gonca Vuslateri, Birgül Ulusoy, Ahmet Kayakesen, Hivda Zizan Alp, Cem Karcı, Emre Buga, Seçkin Piriler, Gizem Terzi, Sinem Yıldırım, Volkan Karakaş gibi sanat ve cemiyet dünyasının önemli isimleri katıldı.

Olden 1772, yerli lezzet avcılarının yanı sıra İstanbul’u keşfe çıkan yabancı turistlere de sadece iyi ve kaliteli bir yemek sunmakla kalmayıp, gastronomi kültürünü de tanıtmayı amaçlıyor.

Sürdürülebilirlik konusunda duyarlı seçimler

Anadolu ve İstanbul mutfağının vazgeçilmez tatlarını modern yorumlarıyla konuklarına sunan Olden1772’nin mutfağında yerel ürünlerle üst düzey bir lezzet sunulurken sürdürülebilirlik konusunda da duyarlı seçimler yapılıyor. Midye dolma, lakerda, mantı gibi geleneksel yemeklere yapılan şaşırtıcı dokunuşlarla gastronomiye ilgi duyanlar için çekici seçenekler yer alıyor. Bu alanda çıtayı yükseltirken lezzetten de asla ödün vermeyen Olden 1772’nin menüsü keşkekten tepsi kebabına, balık buğulamadan balıklı su böreğine kadar uzanan geniş yelpazesiyle dikkat çekiyor.

#oldenhan #olden1772 #muhzinzadehanı #gengroup #istanbul #sirkeci #yenirestoran #istanbuldayaşam #gastronomi #deneyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir