Turizmciler devlet yetkililerine seslendi: “Ne olur bizi kullanın, destek alın”

Haber: Hatice Ünal Bilen

Turizmciler, Kahramanmaraş merkezli depremin 20. gününde Deniz Dikkaya İle Turizm Kafası radyo programı üzerinden verdikleri mesajda devlet yetkililerine “Koordinasyon bizim işimiz. İletişim becerileri yüksek bir sektörüz. Ne olur bizi kullanın, destek alın” çağrısında bulundu.

Deniz Dikkaya İle Turizm Kafası’nın bu haftaki radyo konukları Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği (I-MICE) Başkanı Hüseyin Kurt, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Hatay BTK Başkanı Mehmet Ali Aycıl, Masterchef programının jürisi şef Mehmet Yalçınkaya ve Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Hakan Eğinlioğlu oldu.
6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem sonrası ilk anlardan itibaren afet bölgelerine yardıma koşan ve binlerce cana merhem olan turizmcilerin devletin ilgili kurum ve kuruluşlarına önemli mesaj ve çağrılarda bulunduğu o programda şu önemli konulara değinildi:
Hüseyin Kurt: “Ne olur bizi kullanın, destek alın”
I-MICE olarak depremin ilk günlerinden itibaren 30 kişilik Deprem Koordinasyon Ekibiyle hızlıca afet bölgelerine ulaştıklarını belirten I-MICE Başkanı Hüseyin Kurt, “İlk olarak sahadaki sektör paydaşlarıyla birlikte çok sıkı bir koordinasyon içinde tüm bölgelerin ihtiyaçlarını tespit ettik. Böylelikle daha doğru yardım ve desteğin gitmesine vesile olduk.” dedi.
Turizm sektörü çalışanlarının en güçlü oldukları tarafın organizasyon kabiliyeti olduğuna vurgu yapan Kurt,  “Dolayısıyla koordine etmek bizim işimiz. İletişim becerileri yüksek olan bir sektörüz. Bölgede bizler gibi organizasyon ve koordinasyon becerisi yüksek kişilerin varlığının ne kadar önemli olduğuna bizatihi yerinde şahit olduk. Çünkü orada tuvalet temizlemek de bir organizasyon, çöp toplamak da bir organizasyon. Afet bölgelerinde bizim gibilere çok fazla ihtiyaç vardı, hala da var.” dedi.
Devletin tüm yetkililerine seslenen Kurt, “Biz organizasyon sektörü olarak buradayız. Elimizi değil, bedenimizi taşın altına koymaya hazırız. Biz, AFAD ve Kızılay olmak üzere devletin tüm yetkililerinin yükünü azaltalım istiyoruz.” diyerek “Ne olur bizi kullanın, ne olur bizden destek alın, biz buradayız.” çağrısını yaptı.
Mehmet Ali Aycıl: “Keşke devletimiz de turizmciler kadar organize olabilseydi”
Depremin 20. gününde Hatay’ın Defne bölgesinden canlı radyo yayına bağlanan TÜRSAB Hatay BTK Başkanı Mehmet Ali Aycıl, “6 Şubat’ta tarihin en büyük felaketini yaşadık. Biz ilk çağa döndük şu an. Önce ateşi bulduk. Sonra sağdan soldan tencere bulduk. Mümkün mertebe günü tek öğünle geçiştirmeye çalışıyoruz. Bölgede çok büyük sorunlar yaşıyoruz.” dedi. Buna karşın turizmci olmanın çok büyük faydalarını gördüğünü ifade eden Aycıl, şöyle devam etti: “Turizmi icra eden biri olarak değil de bunu bir vatandaş olarak söylüyorum, lütfen kimse alınmasın, gücenmesin, keşke devletimiz de turizmciler kadar organize olabilseydi. Emin olun çok daha fazla canı kurtarabilirdik. Her şey çok eksikti ama en doğru işi yapan kesinlikle turizmciler. TÜRSAB genel merkezimizden, otellerden Allah hepsinden razı olsun, nokta atışı yardımlarla biz hayatta kalanlara yardımlar ulaştı.”
“Kültürel zenginliklerimizi de korumalıyız”
Aycıl, 20. gününde bölgede çadır, hijyen sorununun devam ettiğini hatırlattı. Kentte  y sadece yerle bir olan yapıların binalar değil,  kültürel miras da olduğuna dikkat çeken Aycıl, “Kültürel zenginliklerimizi de korumak zorundayız. Bunları da konuşmalıyız. Bu şehre en çok turizmcilerin örgütlenip sahip çıkmaları gerekiyor.” şeklinde konuştu.
Şef Mehmet Yalçınkaya: “Mutfak sektörü olarak iyi bir sınav veriyoruz”
Depremzedelere ilk günlerden beri gönüllü şef ekipleriyle birlikte onbinlerce tabak yemek çıkaran Şef Mehmet Yalçınkaya, İslahiye’den canlı radyo programına bağlandı. Bu akşam İstanbul’a dönerek yeni bir ekiple pazartesi günü itibariyle Hatay’a yoğunlaşacaklarının bilgisini paylaşan ünlü şef, “Biz tamamen gönüllüyüz. Herhangi bir sivil toplum örgütü değiliz. Burada 4-5 arkadaşız. Profesyonel ekiplerimizle 7 Şubat gecesinden beri sahadayız.” dedi.
Sektörün çok geniş olduğunu, gönüllü şeflerin de yoğun bir şekilde afet bölgelerine yemek desteğini verdiklerini belirten Yalçınkaya, “Çok da fazla rehavete kapılınmasın. Bölgede tabii ki bazı yerlerde normalleşmeye doğru gidiyor ama özellikle Hatay için hiçbir şey bitmiş değil. Hatay’da ciddi anlamda çalışmalar devam ediyor ve belki de yeni başlıyor, O yüzden Hatay’a yoğunlaşılmasını istiyoruz. Tabii ki insanlar işlerine devam etmek zorundalar. Ama her şey bitmiş gibi görüntü vermeyelim, öyle değil. Biz sektör olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz, daha fazlasını da yapabiliriz ama şu an yaptıklarımız bile takdire şayan. Sektör olarak da iyi bir sınav veriyoruz diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.
Hakan Eğinlioğlu: “Bu otellere nasıl izin verilmiş?”
TUREB-Turist Rehberleri Birliği Başkanı  Hakan Eğinlioğlu ise, Grand İsias Otel’de hayatını kaybeden rehberleri üzüntüyle anarak, “Bir uygulama eğitim gezisinde meslekdaşlarımızın böyle bir felakete maruz kalmalarının derin üzüntüsü içindeyiz. Katliam gibi bir olay. Aslında İsias dahil turlar boyunca bizler pek çok otelde kalıyoruz. Bu otellerin ne kadar depreme dayanıklı olduğunu maalesef bilemiyoruz. Baktığınız vakit hepsinin belediyeden almış izinleri, ruhsatnameleri var. Ama sonuçta depremlerle ne hale geldiklerini de gördük. Bizzat gözümle de gördüm. Elinizle betonu sıktığınız vakit kum gibi dağılıyor. Nasıl bu tip otellere hala izin verilmiş, onu bilemiyorum. Burada büyük bir sıkıntı var. Bu konuyla ilgili gerekli yerlere yazılı başvurularımızı yapıyoruz.” dedi. Otellere seslenerek “Lütfen herkes A’dan Z’ye otellerinin depreme dayanıklıklarını sağlıklı bir biçimde kontrol ettirsin.” uyarısında bulunan Eğinlioğlu, “Eğer düzeltilebilecekler varsa düzeltilmesini, otel olarak açılmasının sakıncalı olarak görülmesi halinde de artık bu otellerin ruhsatnamelerinin iptal edilmesini arzu ederiz.” şeklinde konuştu.
#denizdikkayaileturizmkafası #turizm #deprem #afet #2023 #oırganizasyonsektörü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir