Turizmde Meydan Türklere Kaldı

Dünyanın en önemli turizm organizasyonu ITB’ye Türkiye damgasını vurdu. Mısır ve Tunus, Arap Baharı’yla; Yunanistan ise ekonomik krizle boğuşurken meydan Türkler’e kaldı. Fuarda en kalabalık hol İspanya ve Türkiye’ninki oldu.

Dünyanın en önemli turizm organizasyonlarından Uluslararası Turizm Borsası Fuarı (ITB), 46. kez kapılarını açtı. Almanya’nın başkenti Berlin’de başlayan ITB’ye geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye damgasını vurdu. Türkiye’nin en büyük turizm pazarı Almanya’daki fuarda, İspanya ve Yunanistan’ın pazarına göz diken Türkiye salonu, en kalabalık bölüm oldu. Dün başlayan ve 5 gün sürecek olan fuarı 110 binden fazla kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuar ‘Arap Baharı’ dolayısıyla Mısır ve Tunus’un, yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle de Yunanistan’ın yarışta geri kalmaları nedeniyle sektörün en büyükleri Türkiye ile İspanya arasındaki rekabetle geçiyor.

Turizmde sınıf atladık

188 ülkeden, tur operatörleri, oteller, uçak şirketleri, online rezervasyon yapan internet siteleri başta olmak üzere 11 bin 163 firma, kuruluş, bakanlık, yerel yönetim ve turizm örgütünün katılacağı fuarda Türkiye 3 bin 79 metrekarelik standıyla şov yapıyor. Fuarın ilk üç gününde turizm profesyonellerine, son iki gününde ise tatilcilere, Türkiye’nin turizm değerleri ve konaklama tesisleri tanıtılacak. 2012 sezonuna yönelik sözleşmelerin imzalandığı ve aslında borsa niteliğinde olan fuar, turist kabul eden şirketlerle, turist gönderen tur operatörlerinin pazarlıklarına sahne olacak. Yaklaşık 14 bin fuar katılımcısının hazır bulunacağı ITB Berlin’de dünya çapında 100 milyondan fazla insanın çalıştığı turizm sektörünün en son trendleri konuşuluyor. Fuara katılan TUROB Başkanı Timur Bayındır, bu yıl turist sayısında geçen yılki rakamları yakalayıp üzerine çıkacaklarını söyledi. Bayındır “Almanya ve Rusya Türkiye’nin iki önemli pazarı. Buradan sonra Rusya Fuarı’na katılacağız. İşin rengi ondan sonra belli olacak” dedi. Özellikle Arap Baharı ve Avrupa’daki kriz nedeniyle İspanya ve Yunanistan’ın fiyat kırdığını belirten Bayındır “Bir zamanlar bizim fiyatlarımız ucuzdu. Örneğin bizde bir oda 100 lira ise onlarda 60-80 Euro arasında değişiyor. İşin açıkçası Türkiye turizmde sınıf atlıyor” diye konuştu.

Urfa’dan Berlin’e Göbeklitepe çıkarması

Dünyanın ilk tapınma merkezi olan ve halen arkeolojik çalışmaları süren Göbeklitepe, Urfa’yı ihya edecek. Geçen yıl fuarda Harran ile öne çıkan Şanlıurfa, bu yıl Göbeklitepe ile turist sayısını katlamayı hedefliyor. Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Cem Göncü, bu yıl 1 milyon turist beklediklerini söyledi. Geçen yılı 450 bin turistle tamamlayan Urfa’da halen 2 bin 200 yatak kapasitesi var. Göncü, bu kapasitenin 2 yıl içinde 3 bini aşacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir