Turizmin Lider Ülkesi Mısır, 1. Türk – Arap Turizm Buluşması’nda

Turizmin güçlü ülkesi Mısır, turizm ilişkilerini güçlendirmek amacıyla 22-24 Nisan tarihleri arasında Arap ülkeleri ve Türkiye arasında Bursa’da düzenlenecek olan 1. Türk- Arap Turizm Buluşması’na katılıyor. Türkiye ile önemli turizm ilişkilerine sahip olan Mısır, organizasyon sayesinde yeni işbirlikleri kurmaya çalışacak.

Uygarlık tarihinin önemli izlerini topraklarında barındıran Mısır, her sene dünyanın birçok yerinden gelen turiste ev sahipliği yapıyor. Bu sene ilk defa gerçekleştirilecek olan 1. Türk-Arap Turizm Buluşması, Türkiye ve 22 Arap ülkesi arasındaki bilgi ve tecrübe paylaşımını artırarak turizmin gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Mısır’ın da katılımcı olarak yer alacağı 1. Türk-Arap Turizm Buluşması seyahat acenteleri, havayolu şirketleri ve turizm endüstrisinde çalışan profesyonelleri buluşturacak.

1. Türk-Arap Turizm Buluşması, turizm sektöründe yeni projelerin ortaya çıkmasına destek olacak. Organizasyon kapsamında turistlere ürün ve hizmet sağlamaya yönelik doğrudan ve dolaylı sektörler için bir buluşma noktası oluşturulacak. Eğlenceli yaz aktivitelerinden arkeolojiye ve tarihe uzanan eşsiz olanaklarıyla turizmcilerin ilgisini çeken Mısır, başarı hikayesini diğer katılımcılara aktaracak. Ayrıca, turizm faaliyetlerini geliştirmek için sektörün öncü kuruluşlarıyla iletişim kurma şansına da sahip olacak. 1. Türk- Arap Turizm Buluşması sayesinde Mısır, gelecek yıllarda ülkeyi ziyaret edecek turist sayısını artırmayı amaçlıyor.

Organizasyona katılacak resmi delegeler arasında Arap Ligi Genel Sekreteri, İslami İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri, Arap Turizm Kurulu Başkanı, turizm bakanları, İslami Kalkınma Bankası Başkanı, Dünya Gezi ve Turizm Konseyi Başkanı, İslami Ticaret Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Turizm Odaları Yönetim Kurulu Başkanı yer alıyor.

Mısır Turizm Bakanlığı Türkiye Temsilcisi Nehad Gamal Eldin, Mısır’ın 1. Türk-Arap Turizm Buluşması’nın ülkenin turizm potansiyelinin yükseltilmesi için önemli bir fırsat olduğunu vurgulayarak, “Turizm uzun yıllar boyunca hem kültürel hem de ekonomik açıdan ülkelerin itici gücü olmuştur. 2011 yılında toplam 10 milyon kişi Mısır’ı ziyaret etti. Güçlü tarihsel bağları bulunan Mısır ile Türkiye arasında turizm açısından da kuvvetli ilişkiler bulunuyor. 1. Türk-Arap Turizm Buluşması, ekonomik gelişmenin önemli araçlarından biri olan turizmin gelişmesine katkıda bulunacaktır. Mısır olarak, uluslararası alandaki turizm ilişkilerimizi kuvvetlendirerek Türkiye ve diğer ülkelerdeki kurumlarla iletişim kuracağız” dedi.

Arap Turizm Örgütü ve Bursa Valiliği işbirliği ile düzenlenen 1. Türk-Arap Turizm Buluşması, 22-24 Nisan 2012 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleşecek. Organizasyon ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye www.atcex.org adresinden ulaşılabiliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir