Ali Can Aksu: Otelcilikte markalaşmak tek başına çözüm değil!

Turizoom Hotels Yönetim Kurulu Başkanı ve TUROYD Kurucu Onursal Başkanı Ali Can Aksu, otel yatırımlarında markanın tek başına çözüm olmadığını belirtti ve dünyanın en güçlü markasının dahi doğru ve profesyonel yöneticiler tarafından yönetilmediğinde yatırımcıları büyük bir hüsranla ekonomik darboğaza soktuğuna dikkat çekti.


Türkiye’de hızla artan turistik tesis yatırımlarında hiçbir öngörü, analiz ve planlama gözetmeksizin hayata geçirilen yatırımların ileride ciddi hüsranlara yol açtığını görebildiklerini belirten Ali Can Aksu, şöyle devam etti:

“Özellikle Anadolu’da özentiye dayanan marka arzusu tesisin işleyişinin başlamasından kısa süre içinde hayal kırıklığına yol açan bir boyuta ulaşıyor.

Turizm yatırım planlaması, bir turistik tesis veya proje geliştirilirken izlenmesi gereken bir dizi önemli araştırmalar gerektiriyor.

*Bölgesel Analizler

*Rakip Analizleri

*Finansal Analizler

*Mimari ve Konsept Analizleri

*Yatırım Analizleri / Sürdürülebilirlik

*Pazara uygun Marka Analizleri

*Satış/ Pazarlama / Tanıtım

*Yönetim / İşletme Analizi

Tüm bu analizlerin profesyoneller tarafından yapılması sonucu elde edilecek veriler doğru bir ürünü ortaya koyacaktır.”

Marka başlı başına çözüm mü?

Aksu, otel yatırımlarında markanın tek başına çözüm olmadığını ifade ederek şu çarpıcı detaylara işaret etti: “Marka, önemli bir rol oynar ve bir bölge veya tesisin tanıtılması, algısında önemli rol oynar. Ancak başarılı bir turizm yatırımı için marka yönetimi sadece bir güçlü bir bileşendir.

Marka sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken hususların başında rakip analizleri, potansiyel müşterilerin tercihleri, bölgesel analizler, hizmet kalitesinin yanı sıra günümüzde artan tesis sayısından dolayı en önemlisi yukarıdaki sonuçlardan elde edilen veriler ile yapılması gereken ‘finansal analiz’, doğru yatırım, doğru planlama pozitif sonuç doğuracaktır.

Finansal analiz raporlarının doğru sonuçlar göstermesi durumunda en önemli konu, ‘işletme yönetim planlaması’dır. Bu konu en önemli planlamanın başında yer alıyor.

Çünkü dünyanın en güçlü markası dahi doğru ve profesyonel yöneticiler tarafından yönetilmezse yatırım kısa bir sürede “hüsrana” dönüşüp sizleri ekonomik açıdan zora sokar.”

#alicanaksu #turizoommanagament #turizm #otel #marka #tesis #markalaşmak #konaklama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir