Türkiye’de tekne turizmi pazarı 290 milyon dolar büyüklüğe ulaştı

2020 yılı sezon verilerini açıklayan Türkiye’nin tekne kiralama platformu  viravira.co verilerine göre; pandemide tatilciler daha korunaklı olan tekne turizmine yöneldi. Tekne turizminin Türkiye’deki pazar büyüklüğü 290 milyon dolara yükseldi. 2020’nin parlayan lokasyonu Göcek ve Bozburun olurken, en çok tercih edilen tekne tipi ise gulet oldu.

Pandemi ile beraber değişen tüketici davranışları tekne turizmine olan ilgiyi daha da artırdı. Türkiye’nin yüzde 100 online ilk ve tek tekne kiralama platformu viravira.co, pandemiyle şekillenen 2020’nin tekne turizmindeki sezon verilerini yayınladı. Verilere göre; Türkiye’deki tekne turizminin pazar büyüklüğü 290 milyon dolara yükseldi. Tekne tatilinde Göcek, Bozburun, Bodrum, Fethiye ve Marmaris en çok tercih edilen lokasyonlarda başı çekerken, en çok tercih edilen tekne tipi ise yüzde 67 ile gulet oldu. Guleti yüzde 18’le yelkenli, yüzde 8’le katamaran ve yüzde 7’yle motoryat takip etti.

Global pazar büyüklüğü 15 milyar doları aştı

Tekne turizminde 2020’de global pazar büyüklüğü 15,9 milyar dolar olurken; Avrupa pazarı ise 7,9 milyar dolar büyüklüğe ulaştı. Türkiye’de ise pazarın büyüklüğü 290 milyon dolar oldu. Türkiye’deki profesyonel tekne turizmi araç sayısı ise 5.298’e yükseldi.

Pandemide küçük gruplar halinde tatil yaptık

Verilere göre tatilciler sezon boyunca ortalama 5,6 günlük tatil yaptı. Pandemi nedeniyle kalabalık gruplar toplanmakta zorlandı ve bir teknede tatil yapan ortalama kişi sayısı 2019 yılına göre düşüş kaydederek 7,8 kişi olarak gerçekleşti. Kullanıcılar, teknelerden en çok guleti tercih ederken en pahalı kiralama 346.802‬ TL ile 12 kişinin yer aldığı 7 günlük Bodrum tatili oldu. Bu dönemde en ucuz kiralama ise 4.500 TL ile 4 kişinin yer aldığı 2 günlük Göcek tatili olarak kayıtlara geçti.

#viraviravo #tekneturizmi #yatturizmi #turizm #covid19

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir