Türkiye’nin İlk HIP Oteli The Sofa Hotels & Residences İstanbul

Türkiye’nin ilk HIP (Highly Individual Place) oteli olan The Sofa Hotel’in en fazla önemsediği konu; misafirlerine ‘Kişiye Özel Servis’ sunma başarısı.

The Sofa Hotels & Residences İstanbul, hizmete girdiği günden itibaren 24 saat kişiye özel hizmeti ve kaliteli personeli
ile otelciliğe yepyeni bir bakış açısı katıyor. Türkiye’ deki ilk HIP (Highly Individual Place) otel olarak yurtdışı ve yurtiçinde basının ilgisini çekmekte olan The Sofa konsepti yapılan satış ve pazarlama çalışmalarıyla sofistike otel arayışında olan bir çok kişinin konakladığı, toplantılarının ve özel davetlerinin gerçekleştiği bir buluşma noktası haline geldi.

Sanatın ve Sanatçının Yanında
The Sofa Hotel Nişantaşı’nın, son altı yıldır ulusal ve uluslararası galerilerin çağdaş buluşma yeri haline gelen Türkiye’nin en önemli sanat aktivitelerinden Contemporary İstanbul Sanat Fuarı’na yapmış olduğu konaklama sponsorluğu ve diğer çağdaş sanat aktivitelerine verdiği destek, yerli ve yabancı çağdaş sanatçıların sergilerine ev sahipliği İstanbul’un sanat çevresine ayrı bir değer kattı. Seçkin Pirim, Osman Dinç, Sıtkı Kösemen, Erdağ Aksel gibi değerli sanatçıların The Sofa’ya özel uygulamalarını otel içinde görmek mümkün olduğu gibi Burhan Doğançay, Haluk Akakçe, Bedri Baykam, Peter Kogler, Philip Cognee gibi uluslararası sanatçıların sürekli değişen eserleri de otel içinde keyifle izlenebilir.

The Sofa Hotel Nişantaşı’nın mimar Sinan Kafadar imzalı 65 deluxe odası ve 17 suit’i misafirlerin günlük yaşamını kolaylaştırmak amacıyla en yeni teknolojik olanakları sağlayacak biçimde düzenlenmiş. HIP konseptiyle tasarlanmış 7’nci katta bulunan Umar’s Suit, misafirlere kendilerini özel hissetmeleri için tasarlandı. Mutfak ve çalışma bölümü dahil olmak üzere, 162 metrekare büyüklüğünde olan Umar’s Suit’in terasında yer alan jakuzi, misafirlere Nişantaşı’nın merkezinde sıra dışı bir keyif yaşatıyor.

Son Durak Cafe Sofa
İstanbul’un “En iyi 10 Otel Cafesi” sıralamasında yer alan Cafe Sofa, kablosuz interneti hizmeti ile özel toplantılar, öğle arası iş yemekleri ve akşamüstü çay keyifleri için Şehir merkezinde samimi ve sıcak bir ortam sunan Cafe Sofa 24 saat hizmet vererek Nişantaşı’nda bir ilki başardı. Nişantaşı’nın zengin gece hayatının müdavimleri son durak olarak Cafe Sofa’ya uğramadan edemiyor.The Sofa Hotel Nişantaşı’in en üst katındaki terasta bu sene açılan Frankie İstanbul ise şık ve canlı atmosferi, zarif servisi, yenilikçi ve heyecan verici Akdeniz mutfağını yerel tatlarla harmanlayan kaliteli yemek deneyimlerine mekan oluyor. Şık bir bar, DJ performanslarının keyfini çıkaracağınız Lounge alanı, canlı akustik performanslara ev sahipliği yapacak sahnesi ve muhteşem boğaz manzarasına sahip terasının yanı sıra zengin menüleriyle de etkileyici tatlar sunuyor.

Farklılaşan Dokunuşlar
20 yıldan fazla bir süredir SPA sektöründe hizmet veren Sanitas SPA, The Sofa Hotel Nişantaşı’nda geleneksel Türk Hamamı kültürünü de yaşatarak bir ilke imza attı. Birçok profesyonel Spa merkezi içinden misafirlerine en iyi hizmeti vermek için titizlikle seçilen Sanitas, klasik cilt ve vücut bakımlarının yanı sıra tüm dünya masajları, detox, anti-aging ve zayıflama uygulamalarıyla oldukça geniş ve zengin bir hizmet gamına sahip. 900 metrekarelik bir alanda yer alan tam donanımlı merkezde hizmet veren Sanitas Spa, bütün bu hizmetlerin yanında Yoga, Pilates, Fitness PT, Powerplate ve çeşitli Workshoplarla misafirlerini ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak zinde hissettirecek çok özel programlar sunmaktadır. Günlük hayatın stresinden uzak, her duyunun canlandırıldığı, huzur içerisinde olacağınız, gençleştirme sanatının kadim ve yeni yöntemlerinin deneyimli profesyoneller tarafından uygulandığı bir sakinlik vahası sunan The Sofa Hotel Nişantaşı Sanitas SPA, “Dokunuşun Farklılığı”nı hissettirerek sağlıklı yaşamın kapılarını aralamanızı sağlıyor. 1200 metrekare büyüklüğündeki toplantı ve resepsiyon katıyla, The Sofa Hotel Nişantaşı iş toplantıları için gelişmiş bir altyapı sunuyor. 1200 metrekarelik toplantı ve davet katında yer alan, dünyaca tanınmış sanatçıların çağdaş sanat eserleri ile donatılmış beş modern toplantı salonunda 200 konuklu şirket toplantılarından kişiye özel sosyal buluşmalara kadar her türlü etkinlik gerçekleştirilebiliyor.

The Sofa Hotel İstanbul’un Marka Tercihleri

Oda Tasarım Tercihleri
Türkiye’nin en başarılı mimarlarından Sinan Kafadar’ın tasarladığı The Sofa Hotel Nişantaşı aynı zamanda merkezi Berlin’de bulunan Design Hotels kuruluşunun da Türkiye’deki 4 üyesinden biridir. Her biri kendi bölgesinde tasarımı ile öne çıkan çeşitli butik otellerin dahil olduğu Design Hotels bu otellere uluslar arası satış ve pazarlama ağı olarak destek veriyor. Odaların 40 metrekareden başladığı The Sofa Hotel’de kişisel bakım malzemeleri olarak tüm odalarda Ingiliz markası Molton Brown ürünlerinin yanı sıra The Sofa’ya özel % 100 organik üretim olan Nerolinn marka banyo tuzları da mevcut.

Servis Malzemesi Tercihleri
Servis malzemelerinde Avrupa’nın önde gelen markalarından WMF ürünleri, porselen malzemelerde ithal markalarından Alchemy ürünleri ile Paşabahçe’nin Dubai serisini kullanıyoruz.

Gıda ve İçecek Tercihleri
Gıda ve içecekte misafirlerin aradığı tüm seçkin ürünlere bünyemizde yer vermeye çalışıyoruz. Yerli ve yabancı et ürünleri en taze hali ile soframıza geliyor, yüksek miktarlarda depolama yerine, taze ve sık sipariş yöntemi ile çalışıyoruz. Özellikle Nişantaşı’nın göbeğinde yer almamız bu açıdan bize bir kolaylık sağlıyor. Alkolsüz içeceklerde Coca Cola ürünleri başta olmak üzere, suda cam şişe ile Kestane sularını, sodada Danone, Uludağ ve San Pellegrino’yu tercih ediyoruz.

Spor Salonu Ekipman Tercihleri
20 yılı aşkın tecrübesi ile Sanitas Spa & Wellness ile ortaklaşa işlettiğimiz SPA’mızda pilates aletleri Peak Pilates markadır.

Design Hotels Zincirinin Güçlü Halkası
The Sofa Hotel Nişantaşı dünya çapında 40’dan fazla ülkede 200’ü aşkın üyesi bulunan Global Hotel Pazarlama Servisi – Şirketi “Design Hotels” zincirine dahil olan ilk Türk otelidir. Kendi tarzının bir ilki olarak 1993 yılında Claus Sendlinger tarafından Berlin’de kurulan “Design Hotels” değişken dünyamızın içinde hem üyelerine hem de günümüzün seyahat edenlerine benzersiz uzman bilgisi, yenilikçi, uluslararası pazarlama anlayışı ve ileriyi görme vizyonunu ile en gelişmiş fikirleri otelcilik endüstrisinde şekillendirip, kozmopolit çevreye seyahat hakkında yeni seçenekler sunup sadece dinlenmekle kalmayıp insanların seyahatinden ilham almasını hatta kültürel deneyimler kazanmasını sağlıyor. Design Hotels grubu, dünyada mimarisi ve servisi ile ayrıcalık katan otelleri özenle seçerek seyahat edenleri “çok yeni konseptlerle dolu bağımsız otellere yönlendirebiliyor. Design Hotel üyelerinin en popülerleri arasında; Berlin’deki Mandala, Venedik’deki Ca-pisani, Barcelona’daki Omm Hotel ve Singapore’daki New Magestic Hotel yer alıyor. The Sofa Hotels & Residences’in “kişiye özel servisi”, Çağdaş sanata verdiği destek ve sofistike ruhunun önemli bir parçası olan sanat eserleri ve otel için özel hazırlanmış tasarımları ile Design Hotel üyeliğine dahil oldu. Özelde Sofa Hotel, genelde Türkiye’deki konaklama sektörüyle ilgili bilgi aldığımız The Sofa Hotels & Residences İstanbul Genel Müdürü Dilara Öztekin sorularımızı içtenlikle yanıtladı:

The Sofa Hotel İstanbul’u mevcut yapınız içinde nasıl konumlandırıyorsunuz? Otelle ilgili teknik bilgileri paylaşır mısınız?
Çalışma hayatına 2006 yılında Türkiye’nin ilk HIP oteli olarak açılan The Sofa Hotel Nişantaşı yaklaşık 12.000 metrekare alan üzerine kurulu, 12 katlı bir bina. 6 katı misafir odalarına ayrılmış, girişte karşılama ve danışma bölümünün yanı sıra küçük bir galeri, lobby katında resepsiyonun yanı sıra 24 saat hizmet veren Cafe Sofa, 1200 metrekare büyüklüğünde toplantı ve resepsiyon alanı, 1000 meterekare büyüklüğünde Spa ve Sağlık Merkezi katı, terasta manzaralı birinci sınıf restoran ve bar ve tabi ki ofis katlarından oluşuyor.

The Sofa Hotel Nişantaşı 17’si suit olmak üzere toplam 82 odadan oluşuyor, yatak kapasitesi ise 186’yakadar çıkabiliyor. Toplantı salonları 300 kişiye kadar kokteyl ve davet, 250 kişilik tiyatro düzeninde toplantılara ev sahipliği yapabilir. 5 toplantı salonu ve fuaye alanı ile birlikte toplam 300 kişiye aynı anda toplantı hizmeti verebiliyoruz.

Senelik ortalama % 75 doluluk oranı ile çalışan otelin müşteri portföyünün ağırlığı Batı Avrupa ülkelerinden oluşuyor. Sadece % 10 oranında Türk misafirimiz olmakla beraber, ağırlıklı olarak İngiltere, Almanya, Fransa ve Amerika’dan misafirlerimiz oluyor. Son 2 yılda oldukça artış gösteren bir diğer bölge is Latin Amerika bölgesi diyebiliriz.

Sunulan hizmet ve kalite değerleri dahilinde otelinizi farklı kılan nitelikler nelerdir?
Türkiye’nin ilk HIP (Highly Individual Place) oteli olarak The  Sofa Hotel’in en fazla önemsediği konu misafirlerine ‘Kişiye Özel Servis’ sunmaktaki başarısıdır. Misafirin otele girdiği an itibaren karşılanması, resepsiyonda sohbet havasında, hoşgeldiniz içeceği eşliğinde yapılan sıcak bir check-in ve kalış süresince tek tuş ile ulaşacakları ‘Anything Anytime’ hizmeti ile tiyatro biletinden çiçek siparişine kadar tüm arzularının yerine getirilmesi kişiselleşmiş hizmetin bir parçasıdır. Her misafirimiz otele girdiği gün 2 parça ütüsünü ücretsiz olarak yaptırabilir. Lobby katındaki zengin kütüphanemizde istediği eserleri okuyarak keyifli zaman geçirebilir. Bunun yanı sıra The Sofa Hotel olarak Türkiye’nin en kapsamlı ve geniş Çağdaş Sanat Fuarı Contemporary Istanbul ‘un resmi konaklama sponsoru olarak çağdaş sanatın seçkin Türk ve yabancı üstadlarının eserleri otel içerisinde sergileniyor.

Konaklama dışında kurumsal toplantı ve kongre turizmine yönelik hizmetlerde sağlıyor musunuz? Bu konuda bilgi alabilir miyiz?
İstanbul’daki seçkin kongre merkezlerinin bir arada yer aldığı Kongre Vadisi’ne 5 dakika yürüme mesafesinde yer almamızdan ötürü şehrin önemli tüm kongrelerinde seçkin konuşmacı ve konukları keyifle ağırlıyoruz. Bunun yanı sıra otelin M katında yer alan 5 adet toplantı salonu ile 300 kişiye kadar toplantı hizmetleri verebiliyoruz. Çağdaş sanat eserleri ile donatılmış toplantı katımızda 10 kişilik yönetim toplantılarından kurumsal eğitim toplantıları veya ürün tanıtımlarına uzanan geniş bir yelpazede hizmet sunabiliyoruz.

İstanbul’da son dönem içinde birçok global otel zinciri yeni yatırımlar yaptı. İstanbul’u bu kadar gözde hale getiren nedir? Ortaya çıkacak rekabetin sektöre yansımaları nasıl olacak?
Türkiye’nin dünyadaki politik ve ekonomik duruşunun bir yansıması olarak hem doğu hem de batının ülkemizle gerek ekonomik gerekse kültürel ilişkilerinin yoğunlaşması sonucu bir çok zincirin gözlerini İstanbul’a çevirdiği doğrudur. Bir dünya metropolünde her kategoride otelin bulunması, oluşan talebin doğru şekilde cevaplanması açısından oldukça önemli. Böylelikle her talebin bir karşılığı olacak, fiyatlar gereksiz yere hak etmediği seviyelere çıkmayacak, sadece konumundan ötürü gerek servisi gerekse ürün kalitesi açısından fahiş fiyat uygulayan işletmelerde bir düzene girecektir. Bu da kaliteyi beraberinde getireceğinden misafir memnuniyeti artacak ve olumlu geri dönüşler olacaktır.

Türk Ağırlama ve konaklama kültürünün öncelikleri sizce nelerdir?
Hepimizin bildiği ve gururla tekrar ettiği Türk Misafirperverliğini korumak, gelen misafirlerin memnuniyetini arttırarak geri dönüşü çoğaltmak, tesislerimizin kalitesini koruyarak ve yükselterek Türkiye’yi destinasyon olarak ucuz tatil destinasyonu olmaktan çıkarıp kültür turizmini ön plana alarak ekonomik anlamda üst seviye turisti ülkemize çekmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir