Yalı77’nin Hatay kahvaltısı “Lütfü Savaş” tescilli

Haber: Hatice Ünal Bilen

Beykoz’da Ebru Köktürk Koralı’nın sahibi olduğu Yalı77’nin Hatay kahvaltısı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş tarafından tescillendi.

Hatay’ın 150 yıllık geleneğe sahip damak çatlatan kahvaltısı, 40 gündür Yalı77 ev sahipliğinde İstanbul’daki lezzetseverlerle buluşuyor. UNESCO Hatay Gastronomi Evi iş birliği ile başlatılan ve lansmanı 28 Aralık Çarşamba günü Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve UNESCO Hatay Gastronomi Evi Direktörü İpek Aslan’ın katılımıyla gerçekleşen buluşmayla dillere destan kahvaltının tüm Türkiye’ye tanıtılması hedefleniyor.

Ebru Köktürk Koralı: “Yıl boyu devam ettireceğiz” 

Kahvaltı buluşmasında konuşan Yalı77 markasının kurucusu Ebru Köktürk Koralı, işletmenin en güçlü ürününün kahvaltı olduğuna dikkat çekti. 40 gündür pop-up olarak Hatay kahvaltısı servis ettiklerini anımsatan Koralı, “Bu iş birliğini kısa bir süre için planlamıştık. Ama Hatay kahvaltısı Boğaziçi kahvaltımızın önüne geçince ve daha fazla tercih edilince sahiplenmek istedik.” dedi ve kahvaltı servisini yıl boyu devam ettireceklerini söyledi.

Lütfü Savaş: “Hatay’ı aratmayacak bir kahvaltıydı” 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise, “40 gündür İstanbul açılışını yapmak için bekliyoruz ama tam 40’ının çıktığı gün geldik. Bugün buradayız, gerçekten Hatay’ı aratmayacak müthiş bir kahvaltı yaptık.” dedi.

“Bu kahvaltı bir demo, esasını Hatay’da görün”

Ebru Köktürk Koralı ve Şef Saim Eser’i kutlayan Savaş, “Biz belediye olarak bu kahvaltıya tescil verdik” dedi. Savaş şöyle devam etti:  “Ebru Hanım’ın burada başarılı bir kahvaltı sunduğunu gördük. Ama bunlar demo niteliğinde, esasını görmek istiyorsanız hafif rejim yapıp 3 gün sonra şehrimize geleceksiniz. Bütün lezzetlerimizin en az 50- 60 tanesini tadacaksınız. Hatay’a gelmeden hataya düşersiniz. Mutlaka gelin. Özellikle bu işin profesyonellerini Hatay kahvaltısını bir de yerinde deneyimlemeye davet ediyorum.”

“Hatay enlerin ve ilklerin  şehri” 

Hatay’ın enteresan bir şehir olduğunun altını çizerek sözlerini sürdüren Savaş, 27 kültüre ve 13 medeniyete ev sahipliği yapan şehrin tarihi, kültürel ve gastronomi değerlerine vurgu yaptı. İlklerin ve enlerin şehri olan Hatay’ın Akdeniz Ortadoğu ve deniz ürünleri mutfağını birlikte kucakladığını ifade eden Savaş, Hatay’ı 2010’dan beri gastronomi şehri yapmak için çaba sarf ettiklerini söyledi. Bu çalışmaların bir sonucu olarak Hatay gastronomisinin 31 Ekim 2017’de UNESCO tarafından tescillendiğini hatırlattı ve bir gastronomi kenti olma yolunda önemli bir adım attıklarını söyledi.

#yalı77istanbul #hataykahvaltı #hataygastronomi #hataymutfağı #antakyamutfağı #mutfak #unesco #gastronomi #gastronomiturizmi #lütfüsavaş #unescohataygastronomievi #ebruköktürkkoralı #şefsaimeser

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir