Zorlu Center mutfaklarında S2000 Mutfak imzası

Türkiye’nin en çok konuşulan gayrimenkul projelerinden Zorlu Center’ın cafe ve restoran mutfaklarına endüstriyel mutfak sektörünün lider markalarından S2000 Mutfak damgasını vurdu.

Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden Zorlu Center’ın cafe ve restoran mutfaklarına S2000 damgasını vurdu. Yiyecek içecek sektörünün en iddialı markalarının buluştuğu projede toplam 15 uygulama projesi gerçekleştirdiklerini söyleyen S2000 Mutfak Firma Sahibi Sedat Aydın ile Zorlu Center projelerini, yeni yatırım planlarını ve sektörle ilgili değerlendirmelerini konuştuk.

S2000 Mutfak’ın Zorlu Center’da gerçekleştirdiği mutfak projelerini ana hatlarıyla anlatır mısınız? Projeler hangi alan ve cihaz ünitelerini kapsıyor?

Zorlu Center, Türkiye’nin en iyi alışveriş merkezi biliyorsunuz. AVM’deki yiyecek içecek mekanlarının yüzde 50’sinin mutfağını biz yaptık. Burada 15 mekandan bahsediyorum.

Saray Muhallebecisi’nde teşhir ünitelerinden içerideki ek pişirme düzenlerine kadar tamamıyla şık bir proje yaptık. Hemen yanında Dragon’un Çin lokantası, Balıkevi Restaurant var. Küçük bir mutfak olmasına karşın son derece hijyenik ve kullanışlı bir mutfağa sahip. Onun yanında açılan Köşebaşı Restaurant’ın da kendine özel bir konsepti var. Özel bir fırına sahip, low-stone sistemli ızgaraları mevcut. Yine self servis hizmet veren “Usta”nın mutfağını biz yaptık. Onun karşısında Kaşık-la var. Solda İtalyan Nero Cafe’si, sağ köşede Gloria Jean’s var. Buradaki teşhirler ve sunum son derece spesifik. AVM’nin bir üst katında yer alan Parle Restaurant ise bambaşka bir konsepte sahip. Doğuş Holding- Borsa Lokantası ortaklığındaki mekanın mutfağı yüzde 50 oranında açık konseptte hizmet veriyor.

Zorlu’da iki ayrı proje daha yapılıyor. Bunlardan bir tanesi, Nusret. Hemen yanında Midpoint’in ikinci markası olan Welldown bulunuyor. AVM’nin girişinde, üst katta Godiva Çikolata’nın da teşhir dolaplarını biz yapıyoruz.

S2000 Mutfak olarak, projelerdeki iddianızı hangi ürün, hizmet ve sistemler ile ortaya koydunuz?

Şöyle söyleyeyim, Zorlu’daki mekanların yüzde 50’si daha önce farklı bir markayla çalışıp, deneme yanılma yöntemiyle doğru yolu bulanlar. En büyük sıkıntı herhalde hızlı, kaliteli, çözüm odaklı hizmet sunamamak. Mutsuz müşteri bu durumda sizi tercih edebiliyor. Bir hatayı üçüncü kez tekrarlıyorsanız, o müşteriyi kaybetmeyi de göze almışsınızdır demektir. Zorlu’da yüzde 50 mutfağı yapmışsak bunu aslında bize değil, müşteriye sormak lazım.

Bir diğer önemli tercih edilme nedenimiz, biz referanslı bir firmayız. Kim iyi yapıyorsa ondan daha iyi yapıyoruz diyoruz. Diğerlerinden çok daha estetik, fonksiyonel, dayanıklı ve uzun ömürlüyüz. Üstelik bunu vaad ettiğimiz sürelerde daha hızlı yapıyoruz. S2000 olarak bir farklılığımız da, üç işi birden yapmamız. Mutfak ve buzdolabı üreticiliğinin yanı sıra üretmediklerimizi ithal edip mutfağa koyuyoruz.

Proje aşamasında yatırımcı-mimar-aşçı üçlemesinde nasıl bir denge sağlıyorsunuz?

Siz derdinizi bize iyi anlatırsanız biz de ona göre hizmet verebiliriz. Doktorunuza derdinizi iyi anlatacaksınız ki, hastalığınıza doğru teşhisi koyabilsin.

Çok basit, 1-2 gün önce X bir işletmeye ait bir mekanda proje tamamlanmış. “Tuvaletin önünden yemek servisi çıkmaz dedik”, işletmeci, aşçı hepsi orada. Bizim projemizi yaptılar. Ama her işletmeye bu aklı veremiyoruz. Bunu yapabilmek için bize güven duymaları gerekiyor. Biz projelerimizin hemen hepsini müşteriyle beraber yapıyoruz. Sizin projeniz yanlışsa, altın koysanız bile bir işe yaramaz.

Ekibinizden biraz bahseder misiniz? Nasıl bir hizmet ve tasarım algınız var?

Biz 80 kişilik kadroyla çalışıyoruz. Tasarımın en önemli tarafı, estetik ve fonksiyonelliği aynı potada buluşturma yeteneği. Biz birlikte çalıştığımız müşterilerin tasarım kriterlerini ve beklentilerini iyi çözümlüyoruz. Modellerimizi bu doğrultuda oluşturarak müşteri beklentilerine aynı oranda cevap vermeye çalışıyoruz. Burada önemli bir nokta var ki, mekanın yerine göre model yapıyoruz. Buzdolabının konumlandırılması, dekora ve renge uyumluluğu önemli detaylar. Üründe iç fonksiyon çok önemli. Sirkülasyonun hızlı işleyeceği bir tasarım algısıyla hareket ediyoruz. Tüm bu koordinasyonları yaptıysanız iyi bir proje de üretmiş oluyorsunuz. Müşteri bu sebeplerle bizi tercih ediyor. Müşteri her konuda memnuniyetsizlik yaşayabilir. Ucuz ürünü satın alır, aynı zamanda kalite beklentisi yüksektir. İkinci olarak, imalat kusurlu ürünlerdir ki, gerçekten servis problemlerine zemin hazırlar. Bize gelen en büyük şikayetler bunlar. Ama şunu görüyorum, demek ki en az şikayet alan firmayız ki müşteri yüzde 50 oranında bizi tercih edebiliyor.

Hijyen konusunda ne kadar hassassınız?

Hijyenle ilgili çözüm ortağımız, Diversey. Yaklaşık 3 yıldır birlikte çalışıyoruz ve çok mutluyuz. Bu sayede müşterilerimizi de doğru bir şekilde yönlendiriyor ve belli konularda bilinçlendiriyoruz.

Bizim için birlikte çalıştığımız işbirlikçilerin doğru seçimi kadar yurt dışından ithal ettiğimiz ürünlerin iyi ve kaliteli olmaları da önemli. Bulaşık makinesi, kahve makinesi ve fırın gibi ürünlerimizde en iyisini tercihe ederek kaliteli mutfaklar oluşturmaya çalışıyoruz. Sonuçta onlar bizim birlikte yürüdüğümüz partnerlerimiz.

Gündeminizde yeni projeleriniz, 2014 yılına özel yatırımlarınız var mı?

2014 yılında İsviçre ve Rusya’da bir bayimiz olacak. Onlarla bölgedeki satış kabiliyetlerimizi arttırmayı hedefliyoruz. Onun dışında üretim kapasitemizi yüzde 50 oranında arttırmak istiyoruz. Bunun için mekan değişikliğine gideceğiz. İstanbul’a yaklaşık 40 km uzaklıkta bir tesise taşınmayı planlıyoruz. Bu yatırımlar için yaklaşık 5 milyon dolar bütçe ayırdık.

Son olarak sektörün bugünü ve geleceğine ilişkin neler söyleyebilirsiniz?

Bu sektörde canlı, hızlı, korkunç bir rekabet var. Büyük kapasiteli mutfak firmaları var. Bunların içerisinde belirli seviyede mutfak yapanların sayısı daha fazla. 200 mutfakçı daha ucuz ve ekonomik mutfaklar yapıyor. Üstteki 10 mutfak ise daha kaliteli ve iyi mutfaklar yapıyor. S2000 olarak biz kendimizi bu listenin ilk 5’inde görüyoruz. Çünkü mevcut müşteri portföyümüz bunu gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir