Anasayfa » Turizm » Çinli Turistler 600 Milyonu Aşacak

Çinli Turistler 600 Milyonu Aşacak

 

Çin Ulusal Turizm İdaresi Başkanı Li Jingzao’nun yaptığı açıklamaya göre, Çinli turist sayısı önümüzdeki 5 yılda 600 milyonu aşacak.

Çin’in başkenti Pekin’de 18-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen “Küresel Turizmi Geliştirme Konferansı”nda konuşan Çin Ulusal Turizm İdaresi Başkanı Li Jingzao, “Önümüzdeki 5 yılda, Çin’den yurt dışına seyahat yapanların sayısı 600 milyonu aşacak. Çeşitli ülkeler ve bölgelerle işbirliğini güçlendirerek, küresel turizm piyasasının boyutunu genişleteceğiz” dedi. TUYED yönetiminin Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) sayfasından derlediği bilgilere göre, Çin’in ev sahipliğinde Pekin’de gerçekleştirilen Küresel Turizmi Geliştirme Konferansı’nda bir araya gelen 107 ülkeden turizmci, turizmin kalkınma ve barışa katkısına ilişkin planlamaları ele aldı.

ÇİN’DE TURİZMİN GELİŞTİRİLMESİYLE İSTİHDAM ARTIRILACAK
Çin önümüzdeki beş yılda turizmin geliştirilmesi yoluyla, 12-14 milyon yoksul nüfusun yoksulluktan kurtaracağını vurgu yapan Li Jingzao, “Bu rakam, yoksulluktan kurtarılan nüfus sayısı tutarının yüzde 17-20’sini oluşturacak. Böylece, turizmin yoksulluğun azaltılmasında rolü daha iyi bir şekilde oynanacak” dedi. Küresel turizm yatırımının da arttırılmasına değinen Li Jingzao, Çin’in bu konuyla ilgili planlamasını açıkladı. Li Jingzao, Çin’in, Çinli ve yabancı turizmcilerin katıldığı toplantı ve turizm yatırımı forumu gibi kanallarla Çinli işletmelerin uluslararası yatırımına koşul yaratacağını belirtti. “Bir Kuşak-Bir Yol” kapsamındaki turizm işbirliğine bakıldığında önümüzdeki 5 yılda, Çin, “Bir Kuşak-Bir Yol” güzergâhındaki ülkelere 150 milyon Çinli turist gönderecek. Bu turistlerin, adı geçen ülkelerde 200 milyar ABD Doları tutarında tüketim yapması öngörülüyor. Bunun dışında, Çin, çeşitli ülkeler ve bölgelerle işbirliğini güçlendirerek, küresel turizm piyasasının boyutunu sürekli bir şekilde genişletecek. Li, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki 5 yılda, Çin’den yurt dışına seyahat yapanların sayısı 600 milyonu aşacak. Çeşitli ülkeler ve bölgelerle işbirliğini güçlendirerek, küresel turizm piyasasının boyutunu genişleteceğiz. Turistlerin güvenliği ve rahatlığı hedefi doğrultusunda, vize politikalarını gevşeterek, sınır bölgelerine seyahat politikalarını iyileştirerek, giriş prosedürlerini basitleşerek, seyahat maliyetini düşürmeye çaba göstereceğiz.”

BEİJİNG (PEKİN) DEKLARASYONU YAYINLANDI
Konferansta “Turizmin Kalkınmaya ve Barışa Katkısı- Beijing Deklarasyonu” yayınlandı. Deklarasyon uyarınca, BM “Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi” ve çeşitli sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesinde turizmin oynadığı rol aktif bir şekilde hayata geçirilecek. Ayrıca, deklarasyonda, turizmin sürdürülebilir kalkınma ve yoksulluğun azaltılmasına katkısı uyarınca, sürdürülebilir turizmle ilgili politika, önlem, araştırmaların projeye dâhil edilmesi taahhüdü yapıldı. Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb Rifai, şöyle konuştu: “Deklarasyon, turizmin gelişmesine dayanarak dünya ve geleceğimizi daha güzelleştirmemizi sağlayacak. Deklarasyona göre, ortak çaba göstermemiz halinde, turizm Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi’nin önemli bir desteği haline gelecek.”

 

#Turist #ÇinliTuristler #ÇinUlusalTurizmİdaresi #HotelRestaurant #Hitech

İnceleyin

Avrupa, Ortadoğu’yu gölgede bıraktı!

 2019 yılında Türkiye’ye gelen Avrupalı turist sayısında gözle görülür bir artış olması sektör temsilcilerini sevindirdi. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz