Anasayfa » Gündem » Cüneyt Tansu Demir: “Global krizle karşı karşıyayız, beraber aşacağımıza inanmamız lazım”

Cüneyt Tansu Demir: “Global krizle karşı karşıyayız, beraber aşacağımıza inanmamız lazım”

Spread the love

Yükselen TÜRSAB Başkan adayı, Lite Tur’un sahibi Cüneyt Tansu Demir, İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un iflasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada acentacılık mesleğinin global bazda bir krizle karşı karşıya olduğunu belirtti. Şehir otelleriyle ülkelerin dolmadığı gerçeğinden yola çıkarak, yaygın ve verimli bir turizm anlayışının ancak acentaların lokalde sunduğu programlarla mümkün olacağını ifade eden Demir, turizme hizmet veren acentalara da daha büyük bir duyarlılık ve sorumluluk çağırısı yaptı.

Cüneyt Tansu Demir açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Günümüz koşullarında acentacılık mesleğimizin hem ulusal hem de uluslararası ortamda ne derece zorlu bir süreçten geçtiğini, sürekli ifade ettiğim üzere, hepimiz yaşamış olduğumuz tecrübelerle görmüş bulunuyoruz.

2,1 milyar dolar borcunu yapılandırmayı başaramayarak İflas eden İngiliz seyahat şirketi Thomas Cook ülkemize de 700 bin civarında turist taşımaktaydı. Hem şirketin bizdeki otel borçları hem de taşıdığı yüksek sayıdaki turistin bundan sonraki akibeti belirsizliğini korumaktadır. Gerçi Bakanlığımız, Thomas Cook firmasından alacağı olan otel ve servisçilere kredi açarak destek olacağını açıklayıp bir nebze de olsa moral olmuştur.

Burada dikkatlerinizi çekmek istediğim ana konu, sürekli yinelediğim acentacılığın geçtiği en zor dönem olduğu gerçeğinin altını çizmektir. Ülkemizin 2015-2017 yıllarında yaşadığı olağanüstü dönem en çok bizim sektörümüze zarar vermiş, sektörümüz büyük bir kırılma yaşamış, sermaye gücünü kaybetmiştir.

Burada Thomas Cook’un da altını oymuş olan, belki iç yönetimdeki basiretsizlik ve kaynak bulmada gecikmiş olmasının yanı sıra, artık insanların seyahat planlarını kendilerinin yapmaya yönelmesi, internetteki booking (rezervasyon) sistemleri, sosyal medya ve e-turizm sitelerinde uçak bileti dahil her şeyin daha ucuza bulunmasını sayabiliriz. Acentalık mesleğimiz global bazda bir krizle karşı karşıyadır.

Burada en önemli ve teknik konu, şehir otelleriyle ülkelerin dolmadığı gerçeğidir. Yaygın ve verimli bir turizm anlayışı ancak acentaların lokalde sunduğu programlarla mümkündür. Şahsa ve şirketlere özel turizmden tutun da, din ve sağlık turizmi, etkinlik turları, büyük volümlü hareketler, aktif pazarlama ve yeni destinasyon keşif ve yönlendirmeleri için halen sektörün bel kemiği turizm acentalarıdır.

Bizim sektörde en önemli görevimizden biri de,  devletlere ve sermaye şirketlerine bunun önemini bıkmadan usanmadan söylemek olmalıdır. Turizm acentaları olmazsa organize seyahatlerin olmayacağını, büyük ve istikrarlı döviz girdilerinin olmayacağını, turizm acentalarının pazarlama ve servis paydaşlarının büyük zarar göreceğini, kitle turizminin sekteye uğrayacağını anlatmalıyız. Acentaları yok ve önemsiz saymak ekonomik olarak da bir felaket getirecektir.

Sevgili meslektaşlarım, evet hepimiz zor günlerden geçiyoruz ama umudumuzu kaybetmeden, özellikle ülkemiz için hayati önem taşıyan turizm acentacılığı görevimizi daha büyük duyarlılıkla ve sorumlulukla sürdürme zamanıdır. Bütün zorlukları beraber aşacağımız inancını taşımamız lazımdır.”

 

İnceleyin

Ulaştırma Bakanı otelcilerle telekonferansta buluştu… İşte detaylar…

Spread the loveUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Otelciler Birliği yönetimi ile bir araya ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz