Anasayfa » Etkinlik » TravelShop Turkey, 81 ilde ekoloji ve gastronomiyi birleştirmek için yola çıktı!

TravelShop Turkey, 81 ilde ekoloji ve gastronomiyi birleştirmek için yola çıktı!

Haber: Hatice Ünal Bilen

TravelShop Turkey, gözünü dünyada 400 milyar dolarlık gelir hacmine sahip olan ekoloji ve gastronomi turizmine dikti. İlk etabını, 30 ülkeden 60 tur operatörünü İstanbul, Kocaeli, Ankara, Hattuşa, Tokat, Sivas ve Kapadokya’da ağırladığı etkinlikle tamamlayan TravelShop Turkey, projeyi Türkiye’nin 81 iline yaymayı hedefliyor.

Travel Shop Turkey, ekoloji ve gastronomi teması çerçevesinde 30 ülkeden 60 tur operatörünü İstanbul, Kocaeli, Ankara, Hattuşa, Tokat, Sivas ve Kapadokya’da ağırladı. Türkiye turizmi adına dünyanın hızla gelişen ekoloji ve gastronomi trendinden pay almak hedefiyle yola çıktıklarını belirten TravelShop Turkey CEO’su Murtaza Kalender, ilk etabını tamamladıkları projeyi 81 ile yaymayı planladıklarını söyledi.

 Kapadokya’dan sonra tüm Türkiye var!

İlk etabın son ayağını 26-27 Haziran tarihlerinde Kapadokya’da tamamlayan TravelShop Turkey, Cappadocia Cave Resort’un ev sahipliğinde 45 kişilik tur operatörünü misafir etti.

Proje hakkında detaylı açıklamalarda bulunan Murtaza Kalender, dünyada 1.2 trilyon dolarlık turizm geliri hacminin 400 milyar dolarının ekoloji ve gastronomiye harcandığını belirtti. Türkiye’nin de bu pastadan pay alması düşüncesiyle ekoloji ve gastronomiyi buluşturmak için yola çıktıklarını söyleyen Kalender, ekoloji ve gastronomi alanında dünyada 5. sırada olan Türkiye’nin turizm gelirlerinde 44. sırada olmasından duydukları üzüntüyü dile getirerek, “Arada devasa bir uçurum var. Endonezya bile bizden önde. Ekoloji ve gastronomi trendini 90 bin doların üzerindeki turistler tercih ediyor. Bunu Dünya Turizm Örgütü araştırmalarına göre söylüyorum. Bu kitlenin yaptığı harcamalar deniz, kum güneşe gelen turistlerden ortalama 4 kat daha fazla. Bu kitle en az 2 bin dolar üzerinde para harcıyor. Üstelik gittikleri şehirlerde konaklama süreleri de uzun. Birçoğu fide döneminden hasat dönemine kadar kalabiliyor” dedi.

“Devlet destek verirse Türkiye 5 yılda ilk 10’a girer”

Türkiye’nin ekoloji ve gastronomi anlamında tüm olanaklara sahip olduğunu ifade eden ve ülkemizin devlet desteğiyle beş yıllık süreçte bu alanda ilk 10’a girebileceğine inandığını kaydeden Kalender, konuşmasının devamında tur operatörlerinden gelen önerileri de paylaştı. Danimarkalı bir tür operatörünün “Kültür ve Turizm Bakanlığı ile konuşun, bence Türk Hükümeti yanlış tanıtım yapıyor. Danimarka’nın ilk 5’i içinde yer alan tur operatörünün “Ben gördüm ki, ülkeniz sadece deniz, kum, güneş turizmi yapacak bir yer değil. Burada o kadar çok şey gördüm ki çok etkilendim. İzmit’te cip safari yaptık, Hattuşa’yı gördük. Tokat’ta dalından sebze meyve kopardık. Türkiye’de çok daha büyük bir potansiyel ve zenginlik gördük” sözlerini aktaran Kalender, dünyada 400 milyar dolar gelir hacmine sahip olan ekoloji ve gastronomi turizmi ile yapılacak tanıtım çalışmalarının Türkiye turizmi ve ekonomisi adına ciddi bir kazanç olacağının altını çizdi.

“Gastronomi, ekoloji ve tarihle beslenmedikçe yalnızlaşır”

Ekoloji ve gastronomiyi aynı potada nasıl buluşturduklarını da anlatan Kalender, “Elmayı dalından koparırsanız ekolojik, yerseniz gastronomi veya domates, biberi bahçeden toplarsanız ekolojik, menemen yaparsanız gastronomi olur” dedi. Gastronominin ekoloji ve tarih ile beslenmeden yalnızlaşacağına vurgu yapan Kalender, bu amaçla tarih ve kültürü de etkinliklere dahil ettiklerini belirterek, “Yemek yapmak da aslında bir kültür, gastronomiye giriyor ama yörenin yemeğini yaparsanız kültürel gastronomi oluyor. Tokat’taki etkinliğimizde bahçeden, dalından kiraz, şeftali topladık. Üzüm yaprakları toplayıp sarma yaptık. Tokat Kebabı yaptık” dedi. Kendi memleketi olması dışında Tokat’ın ekoloji ve gastronomi alanında büyük bir potansiyel taşıdığını ifade eden Kalender, bu kriterlerin dışında şehir seçiminde ulaşım, lojistik destek ve hijyen algısının da belirleyici olduğunu ifade etti.

Projede söz kadınların!

Türkiye’de hijyen haricinde turisti algılamanın da önemli bir sorun olduğuna işaret eden Kalender, proje kapsamında büyük bir iş potansiyeli gördükleri kadınlara istihdamda öncelik vereceklerini şu örnekle açıkladı: “Tokat’ın bir köyüne verilecek öğle yemeği öncesi bir keşif yaptım. İlk izlenimim, bu kadın turistlerden kaçar, gider oldu. Baktım, kadın konuştukça kocasından daha aktif. İnek sağdırdı, tavukların altından yumurta aldırdı, hamur açtı. Köylüler turistlerden çekiniyor tabii. Tokat Merkez’e bağlı bir çiftlikte en az 10 kadın vardı. İlk önce çekindiler, dil bilmiyoruz dediler. Ama bir baktık, şalvarlarını değiştirmişler, bir taraftan gözleme yapıp, bir taraftan da resim çekip WhatsApp grubunda paylaşıyorlar. Erkeklerin çoğunun WhatsApp’ı bile yokken hem de”.

Hint mutfağını CCR Hotels & SPA ortaklığıyla Kapadokya’ya getirdi          

TravelShop Turkey, aynı zamanda yabancı tur operatörleri ve turizm basınına yönelik düzenlediği etkinlik çerçevesinde CCR Hotels & SPA iş birliğiyle Hint restoranı, Indian Bollywood’un da görkemli açılışını da gerçekleştirdi.

Açılışını; Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Hindistan Konsolosu Purnojyoti Mukherjee, THY Nevşehir İl Müdürü Kamil Engin Karaman, Nevşehir Turizm İl Müdürü Cengiz Ekici ve Aksaray Turizm İl Müdürü Mustafa Doğan’ın kurdelesini kestikleri açılışta yurtiçi ve yurtdışından gelen birçok Turizm profesyoneliyle birçok sivil toplum kuruluşları da bulundular. Açılışta konuşma yapan Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, bölgede bu tip yatırımları teşvik ettiklerini belirterek müesseseye hayırlı uğurlu olsun dileklerini sundu. Sayın Vali, ayrıca, bu girişimde bulunan değerli TravelShop Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Kalender ila CCR Hotel Yonetim Kurulu Başkanı Mustafa Çankaya’ya sektöre ve beldeye katkılarından ötürü teşekkür etti. Kurdele merasiminde bir konuşma yapan Hint Konsolosu Purnojyoti Mukherjee, böyle bir tesisin Kapadokya’da açılmış olmasından çok mutlu olduğunu, Hint Restoranlarının kendi kültürlerini tanıtmak adına çok önem arz ettiğini belirterek hayırlı olsun dileklerini iletti.

Murtaza Kalender: “Kapadokya’nın Hint restoranına ihtiyacı vardı”

Açılışa ilişkin konuşan Murtaza Kalender, Türkiye’yi ziyaret eden 250- 300 bin dolayındaki Hint turistin yaklaşık 100 bininin Kapadokya’yı tercih ettiğini söyledi. Doğa ve kültür turları dışında yeme içme gastronomi turları için de destinasyonun Hindistan pazarı için önemli bir potansiyel teşkil ettiğini söyleyen Kalender, gelen misafir talepleri ve bölge ihtiyaçları doğrultusunda yatırımı hayata geçirdiklerini belirterek, “Hintliler, yemekte de çok hassaslar. Özellikle kendi yemeklerini yemek istiyorlar. Bizler de CCR Hotels & SPA iş birliği ile sektörün ihtiyacı doğrultusunda Hint restoranı açmaya karar verdik. Burada harika bir manzara var. Hint mutfağı temalı Indian Bollywood Restaurant’ı kapalı ve açık alan olmak üzere 250 misafir kapasiteli. İhtiyaç halinde, ek alanlarla birlikte toplamda 1000 kişiye kadar hizmet verebiliyor” şeklinde sözlerini tamamladı.

İnceleyin

Aylin Güneşli, acentaların sesi olmak için bu dönem de aday!

TÜRSAB Şişli Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Aylin Güneşli, 21 Ekim Pazartesi günü yapılacak TÜRSAB ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz