Anasayfa » Gündem » Tunç Batum: Artık bir şeyler yapmak lazım ama ne?

Tunç Batum: Artık bir şeyler yapmak lazım ama ne?

2015’te Rus pazarında başlayan kriz, bildiğiniz üzere 2016 yılında global çalkantıların da etkisiyle çok kötü günlerin yaşanmasına neden oldu. 2017 yılında toparlanma eğilimine giren sektör, 2018’de eski günlerine kavuşmaya başladı. Bu yıl Dalaman Havalimanı’na 8 Ağustos’a kadar giriş yapan turistlerin verilerini değerlendirdiğimizde gerçekten de turizmin geleceğine yönelik umutlarımız yeşeriyor. 2017 yılına göre bile yaklaşık %33 bir artış gerçekleşmiş. Bu rakam bizim gibi üst segment otellerde biraz daha az oranda gerçekleşmiş olsa bile yine de yılsonunda yabancı turist ağırlıklı çalışan işletmelerin kar rakamları artı verecektir.

Dünyadaki tüm olumsuz gelişmelere, bölgemizdeki tüm jeopolitik olumsuzluklara rağmen turizm kendini toparlıyor. Bu toparlamanın bir kaç nedeni var. Birincisi ülkemizdeki doğal güzellikler ve ılıman iklim, ikincisi de ucuz fiyatlar. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir güzelliği ve kaliteli hizmeti bu denli ucuza almanıza imkan yok. Uzakdoğu’da benzer bütçeleri sunan ülkeler var ancak uçağa harcayacağınız para konaklamanızdan çok daha yükseğe çıkar.

Bu ucuz ülke algısından kurtulmak herkesin söyleminde. Artık bir şeyler yapmak lazım ama ne?

Turizme artık yeni bir bakış açısı lazım. Daha profesyonel, günü iyi takip eden, dünyayla entegre bir yönetim modelini benimseyerek bölgelere adapte etmek lazım. Destinasyonların birbirlerinden ayrıştırılarak ayrı markalar halinde pazarlanmasını kurgulamak lazım. Pazarlamayı dijital dünyanın ve yeni halkla ilişkiler anlayışının ekseninde programlayarak, kısa ve orta vadeli planlarla ilerlemek lazım. Her bölgede aynı standart ve şekillere göre planlama yaparsanız, ne her şey dahil sarmalından ne de ucuz ülke sarmalından kurtulamayız.

Yeni dönemde yeni Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy’a başarılar diliyor, sektörden gelen biri olarak da kendisini destekliyoruz. Umarız sektöre yeni bir bakış açısı getirir ve kısa zamanda bunun sonuçlarını hep birlikte görürüz.

Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa Genel Müdürü

İnceleyin

TTYD, HOTREC’in 44. üyesi oldu

Avrupa Otel, Restoran ve Ağırlama Sektörü Birliği HOTREC’in 18-19 Ekim 2018 tarihlerinde Polonya’nın Krakow kentinde ...