1. Uluslararası Gastro Bodrum Festivali düzenlendi

Haber: Hatice Ünal Bilen 

Uluslararası Gastro Bodrum Festivali’nin ilki 24-26 Mayıs tarihleri arasında düzenlendi. 9 ülke, 35 aşçılık lisesi ve 19 üniversitenin yanı sıra Türkiye’den ve yurt dışından çok sayıda şef ve birlik temsilcisinin katıldığı etkinliğe vatandaşların  ilgisi de yoğun oldu.

Uluslararası Gastro Bodrum Festivali’nin ilki 24-26 Mayıs tarihleri arasında Bodrum Yat Limanı alanında düzenlendi. Muğla Aşçılar ve Pastacılar Derneği ve Tekne Aşçıları Derneği Başkanı Şef Taner Kökten tarafından organizasyonu gerçekleştirilen etkinliğe Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci, Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit ve onur konuğu olarak Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal katıldı. 9 ülkenin önde gelen mutfak şefleri ve birlik temsilcilerinin hazır bulunduğu festivale Türkiye’den 35 aşçılık lisesi ve 19 üniversite katılım sağladı. 

Bodrum Yat Limanı çevresinde kortej yürüyüşüyle başlayan program, İşletmeci Şef Özlem Mekik’in sunuculuğunu üstlendiği açılış töreni ile devam etti. 

Burcu Köksal: “Gastronomi şehir turizmine  büyük katkı sağlıyor”

Gastro Bodrum’a onur konuğu olarak katılan Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal, yaptığı konuşmada şehrin tarihi ve kültürel zenginliklerine değindi ve geçmişte birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığını belirtti. Dünyada  gastronominin ülkelerin ve şehirlerin turizmine büyük katkı sağladığını söyleyen Köksal şunları söyledi: “Bu bağlamda da şehrimizde gerçekten çok güzel lezzetler var. Biz de UNESCO’nun yöresel lezzetler olarak tescillediği bir şehiriz. Bu bağlamda da lezzetlerimizi bütün dünyaya tanıtmak, Afyonkarahisar’a çok sayıda yerli ve yabancı turistin bu lezzetleri tatmasını sağlamak için elimizden gelen her türlü tanıtımı yapmaya çalışıyoruz. Bugün de buradayız.”

“Şeflerimize lezzetlerimizi tattırmaya geldik”

Bodrumlulara ve şeflere Afyon lezzetlerini tanıtmak için geldiklerini ifade eden Köksal, “Ben herkesi Afyonkarahisar’ın o tarihi, kültürel güzelliklerini ve gastronomik lezzetlerini tatmak için bekliyorum. Kaymağımız, lokumumuz, haşhaşlı ürünlerimiz, patlıcan böreğimiz, Göce köftemiz ve tescilli 32 tane ürünümüzle bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış lezzetlerimizle gerçekten görülmeye, gezilmeye değer bir şehiriz.” diye konuştu.

Taner Kökten: “Türk Mutfağı Haftası’na denk gelmemize rağmen katılım memnun edici”

Muğla Aşçılar ve Pastacılar Derneği ve Tekne Aşçıları Derneği Başkanı Şef Taner Kökten ise, festivalin onur konuğu olan Afyonkarahisar’a Belediye Başkanı Burcu Köksal nezdinde teşekkürlerini sunarak, “Gastronomiye verdiğiniz emekleri yıllardır biliyoruz. Sizlere çok teşekkür ediyoruz. Buraya yoğun bir katılımla geldiniz.” dedi.

Muğla Aşçılar ve Pastacılar Derneği ve Tekne Aşçıları Derneği olarak bugüne kadar pek çok başarılı işlere imza attıklarını ifade eden Kökten şöyle devam etti: “Bizim derneğimiz 1.250 kişi kök hücre kan bağışçısı. Bir tane şefimizin çocuğu lösemi diye bu hareketi başlattık. Bu ölçekte organizasyonun ilkini yapıyoruz. Türk Mutfağı Haftası’na da denk geldik. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden çağırılan önemli arkadaşlarımız vardı içimizde. Yurt dışına gidenler de dahil 20 kişi fire verdik. Ama yine de herkesin emeğine, yüreğine sağlık.” 

“Jürimiz taş gibi”

Uluslararası Gastro Bodrum Festivali’nin üç ayrı amacının olduğunu açıklayarak sözlerini sürdüren Kökten, “Birincisi bu çocuklara bu havayı solutup aşçılık mesleğini sevdirmek. İkincisi bizler bir araya geliyoruz. 15 saat uçuşla aramızda olan Brezilya’dan meslektaşlarımız var burada. Hepsi birbirinden değerliler. Üçüncü amacımız da, yerli yabancı taş bir jüri kadrosu oluşturduk. Türkiye’deki derneklere, yarışmalara olan inancı ve güvenç kırılmasını da yenmek için böyle güzel bir jüri kadrosu yaptık. Bundan sonra da Kaymakam beyimizin, Valimizin ve Bodrum Belediyesi’nin yıllardır bize desteği var. Etkinliğimiz programımıza gastronomi çalıştayını dahil ettik. Akademik boyut kazansın istedik. Üç gün boyunca sürecek yarışmalarımız olacak. 35 tane lise başvurmuş, 19 tane üniversite başvurmuş. Sosyal projeler, engelsiz lezzetlerimiz var. LÖSEV’in 25. Yıl paneli var. Elimizden geldiği kadarıyla Bodrum’a fayda sağlamaya çalışıyoruz.” diye konuştu. 

Bodrum’un başlı başına bir UNESCO şehri olduğunun altını da çizen Kökten, “Elinizi salladığınız yer restoranlar ve yiyecek içecek mekanlarıyla dolu. Doğal, kültürel ve gastronomi çeşitliliği olan bir yer burası. Mandalinamız yeter her şeyden önce.” şeklinde sözlerini tamamladı. 

Gastro Bodrum’da neler yaşandı?

 Liseler, üniversiteler ve ustalar kıyasıya yarıştı

Üç gün boyunca devam eden etkinliğin ilk günü açılış konuşmalarının ardından paneller ve yemek yarışmaları ile devam etti. “Yerel Yönetimlerin Gastronomi / Gastronomi Turizmi Üzerindeki Önemi” ve “STK’ların Gastronomi Üzerindeki Yeri ve Önemi’nin konuşulduğu ilk oturumun moderatörlüğünü Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı (GTD) Gürkan Boztepe üstlendi. Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal, UNESCO Hatay Gastronomi Evi Müdürü İpek Aslan’ın panelist olarak yer aldığı panelde UNESCO tescilli iki mutfağın başarı hikayeleriyle birlikte depremde büyük kayba uğrayan Hatay gastronomisinin yeni dönem projeleri ve çevre illerle yaptığı iş birliklerine değinildi. 

Paneller serisine yoğun ilgi

“Gastronomi ve Sürdürülebilirlik”, “Eko Turizm ve Gastronomi” ana başlıklarında Cafer Topaloğlu moderatörlüğünde 2. oturumunu gerçekleştiren paneller serisinde Aydan Bekar, Süleyman Yıldırım ve Doç. Dr. Turgay Bacak söz aldı. Festivalin 3. oturumunda “Otelcilik ve Gastronomi Üzerine” konusu Nowness Hotel Genel Müdürü Rahmi Yılmaz moderatörlüğünde, BOYD Genel Başkanı Sabahattin Duman, Swiss Hotel Genel Müdürü Barış Gençoğlu, BOYDBaşkan Yardımcısı Hakan Şamhal ve Mehmet Gazezoğlu katılımıyla ele alındı. “Gastronomi ve Turizm İlişki”, “Gastronomi ve Pazarlama” başlıklı 4. oturumun moderatörlüğünü BOYD Onursal Başkanı Serdar Karcılıoğlu yaparken, BODER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Dengiz, İl Turizm Müdürü Hüseyin Toprak 4. oturumun konuşmacıları arasında yerini aldı. 

Yoğun panel programlarıyla devam eden festivalin 5. oturumunda “Tarih ve Gastronomi”, “Gastronomi Rotaları” konuları Öğretim Görevlisi Executive Şef Haldun Tüzel moderatörlüğünde Okan Dikiş, Erman Aras ve Unilever’i temsilen Ahmet Kanderi’in konuşmalarıyla irdelendi. Günün son oturumu “Gastronomi ve Alternatif Beslenme Türleri”, “Atıksız Mutfak ve Gastronomi” başlıkları BigChefs Mutfaklar Koordinatörü Murat Aslan moderatörlüğünde Öğretim Görevlisi Ali İhsan Uygun, Tintin Chef ve Arif Solukanoğlu katılımıyla tamamlandı. Panellere eş zamanlı olarak Türkiye’nin pek çok şehrinden gelen 180’e yakın meslek lisesi öğrencisi Liselerarası Yemek Yarışması’nda kıyasıya yarıştı. Günün geç saatlerine kadar süren yarışmaların sonunda genç aşçı adaylarına ödülleri takdim edildi.   

Bodrum gastronomisinin geleceği çalıştayda ele alındı

Uluslararası Gastro Bodrum Festivali’nin ikinci günü toplam 5 oturumlu panel programlarıyla sürdü. “Medya ve Gastronomi”, “Etin Gastronomideki Yeri” konulu 1. oturumun moderatörlüğünü Türk Mutfağı Uzmanı & Yazar Sahrap Soysal yaptı. Devamında “UNILEVER Geleceğin Menüleri”, “Ödüllendirme Sistemi Michelin Yıldızı Hakkında Söyleşi” başlıkları konunun uzman isimleri tarafından ele alındı. 

25 Mayıs Cumartesi günü Bodrum Yat Limanı alanında gerçekleşen etkinliğin ikinci günü, Türkiye’den 19 üniversitenin katıldığı yemek yarışmaları ile devam etti. Programın aynı gününde profesyonel şeflerin katılımıyla bir çalıştay da düzenlenerek Bodrum gastronomisinin gelişimine ve gelecek projelerine dair bir yol haritası çizildi. Etkinliğin son gününde ise ustalar yarışırken paneller yoğun programlarıyla devam etti.  

1. Uluslararası Gastro Bodrum Festivali’nin konuk şefleri ve basın mensupları, 24 Mayıs Cuma gecesi Herodot Beach Otel ev sahipliğinde canlı müzik ve lezzetli sunumlar eşliğinde keyifli saatler geçirdi. Gecede ayrıca festivale katkı ve destek sağlayan şeflere plaketleri de takdim edildi.

#uluslararasıgastrobodrumfestivali #gastrobodrumfestivali #gastronomifestivali #Gastronomi #Bodrum #festival #etkinlik #Bodrum #Muğla #şef #gastrobodrum #herodotbeachotel

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir