120 yıllık turizm deneyimlerini kitaplaştırdılar

Eyüp Babür, Kâmil Berk ve Tamer Yürükoğlu’nun, dünyanın önde gelen global ve yerel otel zincirlerinde elde ettikleri toplam 120 yıllık birikimlerini paylaşmak üzere yayınlayacakları kitap serisinin ilki kitapçılarda…

İçerik olarak yatırım kararından işletme aşamasına kadar geçen süreci ve işletme anlaşması alternatiflerini detaylı olarak ele alan kitabın, yatırımcıların, finans kurumlarının, danışmanların, otelcilik eğitim kurumlarının ve öğrencilerinin ve otelcilik profesyonellerinin ihtiyaçlarını karşılayacak kapsamlı bir Türkçe kaynak olduğu belirtildi.

Yayınlanmasına Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı TUGEV ve Türkiye Otelciler Birliği TÜROB tarafından destek verilen kitabın ilk bölümünde; Babür, Berk ve Yürükoğlu, yatırım kararı verilmeden önce göz önünde bulundurulması gereken pazar, potansiyel, rekabet, konum, tesis türü ve ölçeği, en verimli kullanım, fizibilite ve benzeri pek çok unsuru detaylı olarak ele almakta ve konuları örneklerle irdeliyor.

Eğitim programlarına da katkı sağlayacak

Kitabın ikinci bölümünde ise, gerek yeni yatırım, gerekse mevcut bir otelin işletilmesi ile ilgili olarak farklı işletme modeli alternatifleri değerlendiriliyor. Bu modeller arasında yerli veya yabancı otel işletme firmaları tarafından imtiyaz (franchise) veya yönetim anlaşması kapsamında işletme anlaşmaları öne çıkıyor ve bu anlaşmaların global pazarda kabul görmüş maddeleri örnekler ile detaylıca açıklanıyor.

Babür, Berk ve Yürükoğlu; bu yönleri ile kitabın, yatırımcı ve  işletmecilere olduğu kadar, otelcilik eğitimi alanında öğretim görevlileri ve öğrencilerin önüne iş dünyasından uygulamalar getirerek eğitim programlarına önemli bir katkı sağlayacağına inandıklarını belirtiyor. Kitabın sonunda ek olarak, İngilizce-Türkçe otelcilik terimleri sözlüğü yer alıyor.

Otelcilik kariyerlerine 1980’li yıllarda başlayan Eyüp Babür, Kâmil Berk ve Tamer Yürükoğlu; otel, tatil köyü, rezidans ve karma tesis operasyonlarının tüm departmanlarında yurt içi ve yurt dışında, yerli ve yabancı otellerde ve otel zinciri genel merkezlerinde çalışmışlar, genel müdür, bölge müdürü, başkan yardımcısı ve CEO pozisyonlarında yöneticilik yapmışlardır.

#otelcilikteyatırımveişletme #yatırımkararıveişletmemodelleri #turizm #kitap #tameryürükoğlu #kamilberk #eyüpbabür #otel

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir