150 yıllık çikolata ustası, İstanbul’da akademi açtı

Dünyanın lider yüksek kaliteli çikolata ve kakao üreticisi Barry Callebaut, Türkiye’deki ilk Chocolate Academy Merkezi’ni 21 Kasım Perşembe günü İstanbul’da açtı. Şirketin dünyadaki 16. akademi merkezi olan Chocolate Academy; profesyonel şef, pastacı ve çikolatacılara çok geniş bir workshop programı ve demo hizmeti verecek.

Dünyanın lider yüksek kaliteli çikolata ve kakao üreticisi Barry Callebaut, 16. Chocolate Academy Merkezi’ni 21 Kasım Perşembe günü İstanbul’da açtı. 150 yıllık çikolata ustasının İstanbul’daki merkez açılışına Barry Callebaut EEMEA Başkanı (Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika) Filip De Reymaeker, Barry Callebaut EEMEA Gurme Başkan Yardımcısı (Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika) Frederic Trombert’in yanı sıra Chocolate Academy Merkezi Müdürü ve EEMEA Teknik Danışmanı Marc Pauquet de katıldı.

150 YILLIK ÇİKOLATA TECRÜBESİNİ İSTANBUL’A TAŞIYACAK

En son teknoloji ekipmanları ve workshop Dünyanın lider yüksek kaliteli çikolata ve kakao üreticisi Barry Callebaut, Türkiye’deki ilk Chocolate Academy Merkezi’ni 21 Kasım Perşembe günü İstanbul’da açtı. Şirketin dünyadaki 16. akademi merkezi olan Chocolate Academy; profesyonel şef, pastacı ve çikolatacılara çok geniş bir workshop programı ve demo hizmeti verecek. 150 yıllık çikolata ustası, İstanbul’da akademi açtı 106 hotel restaurant & hi-tech etkinlik uygulamaları ile herkese açık olan Chocolate Academy, çikolatacılar, horeca sektöründe olan şefler, pastacılar ve diğer tüm çikolata ile ilgilenen uzmanlar için çok geniş bir workshop programı ve demo hizmeti verecek. Barry Callebaut’un global gurme çikolata markaları Callebaut, Cacao Barry ve Carm’nın 150 yıldan fazladır sahip olduğu bilgi ve tecrübelerini aktaracak olan merkez ayrıca profesyonellerin bilgi paylaşımlarında bulanabileceği, sohbet ortamlarının olacağı bir buluşma yeri de olacak.

ÇİKOLATA İÇİN ARTIK AVRUPA’YA GİTMEYE GEREK YOK!

Yeni Chocolate Academy Merkezi’nin Teknik Danışmanı ve Müdürü olan Marc Pauquet merkez ile ilgili olarak; “Merkezimiz çikolata ile ilgili tüm ihtiyaçları karşılayacak, çok geniş bir workshop programına sahip. Başlangıç seviyesinden ileri seviye deneyimli şeflere kadar herkes bizde bir şeyler bulacaktır. Birçok Türk çikolatacı ve çikolata sever, çikolatayı öğrenmek ve kendilerini geliştirmek için Avrupa’ya seyahat ediyorlardı. Artık aradıkları yüksek seviye bir çikolata merkezi, burada İstanbul’da” dedi ve ekledi, “Aynı zamanda bünyemizde bulunan teknik danışmanlarımız, marka elçilerimiz ve gıda sektöründe bulunan tüm profesyonellerle bilgi alışverişinde bulunmak istiyoruz. Onlarla birlikte Türkiye’ye özgü yerel tatlar, yeni reçeteler oluşturacağız ve çikolatayı daha farklı daha yenilikçi nasıl kullanırız onun yollarını araştıracağız.”

TÜRKİYE’DEKİ ŞEFLERE İLHAM KAYNAĞI OLACAK

Frederic Trombert, Barry Callebaut EEMEA Bölgesi Gourmet bölümünden sorumlu Başkan Yardımcısı; “Yeni Chocolate Academy Merkezimiz şirketimizin Türkiye ve EEMEA bölgesinde daha güçlü ilerlemesini sağlayacaktır. Burası Türkiye’deki ilk merkezimiz, aynı zamanda EEMEA bölgesindeki ikinci merkezimizdir. Bu merkez bizim Türkiye’deki yerel çikolata pazarının uluslararası markamız olan Callebaut, Cacao Barry ve Carma için ne kadar önemli olduğunun göstergesidir. İstanbul’daki yeni merkezimiz bizi aynı zamanda müşterilerimiz ile de yakınlaştıracaktır. Türkiye’de bulunan şeflerin ve çikolata sanatçılarının yeni çikolata reçeteleri, trendler ve kreasyon ortaya koymaları için merkez olacaktır “ dedi.

İLK ŞEFİ, FRANSIZ ŞEF PHILIPPE MARAND

Chocolate Academy, İstanbul, Barry Callebaut’un tüm dünyanın önemli merkezlerinde bulunan diğer 15 Akademi ile entegre hizmet verecek. Yılda yaklaşık 38 bin profesyonel ve çikolatacıya merkezlerinde workshoplara katılma olanağı sağlayacak Chocolate Academy, 250 m² alana üzerinde geniş ve ferah bir workshop alanının yanı sıra profesyonel mutfak ve her katılımcı için bireysel tezgahlar, çikolata temperleme makineleri ve diğer tüm gerekli ekipmanları ile hizmet verecek. Yurtdışından gelip bilgi ve tekniklerini paylaşacak uluslararası şeflerin ilki, uluslararası Teknik Danışman Fransız Philippe Marand olacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir