2.TÜRSAB Turizm Kongresi gerçekleşti: İşte Bağlıkaya’nın sektöre mesajları

Haber: Hatice Ünal Bilen

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nce bu yıl ikincisi düzenlenen TÜRSAB Turizm Kongresi bugün başladı. 16-18 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen kongrenin açılışında konuşan Başkan Firuz Bağlıkaya, 1618 Sayılı Yeni Yasa’ya atıfta bulunarak, “Bizlerin yok olacağını düşünmek turizmin yok olacağını düşünmektir. Biz var oldukça turizm, turizm var oldukça seyahat acentaları olacaktır. Seyahat acentaları var oldukça onların meslek örgütü TÜRSAB da var olacaktır” dedi. Bağlıkaya, konuşmasında ayrıca barış mesajı da vererek, “Turizmin barışa, barışın turizme ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

Royal Seginus Hotel Antalya’da düzenlenen TÜRSAB Turizm Kongresi’de konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, ana başlıklar halinde şu mesajları verdi: 

“TURİZMİN BARIŞA, BARIŞIN TURİZME İHTİYACI VAR”

Turizmin ekonominin çarklarını döndüren, 50’den fazla sektörü harekete geçiren, döviz girdisi sağlayan, istihdam oluşturan yapısı ile tüm dünyada bacasız sanayi olarak adlandırılması sebebiyle uluslararası rekabet bakımından da öne çıkan sektörlerin başında geldiğini ifade eden Bağlıkaya, turizmin barışa, barışın turizme ihtiyacı olduğuna vurgu yaptı ve “Turizm – kamu  ve sektörün bazı aktörlerince öncelikle ekonomik bir faaliyet olarak ele alınsa da turizmin toplumların birbirini anlama ve farklılıklarına saygı göstermelerine katkısı  en az ekonomik katkısı kadar değerlidir önemlidir.  Turizmin barışa, barışın turizme ihtiyacı var.” ifadelerini kullandı.

“TURİZM SADECE DÖVİZ, GELİR, SAYILARDAN İBARET DEĞİLDİR”

Turizmin dünyayı korumanın en etkili faaliyetlerinden biri olabileceğine işaret eden Bağlıkaya, ‘Bunun için turizme sadece döviz, gelir ve sayılar üzerinden bakamayız. Dünyayı yaşanılmaz kılan savaş ve çevre felaketleriyle mücadelede turizmden yararlanmak gerekir.” diye belirtti ve kongrede turizme farklı bakış açıları katmayı hedeflediklerini söyledi.

Dünya turizminin bir yandan teknoloji alanındaki gelişmeler, çevre odaklı endişelerle yeni bir boyuta taşınırken diğer yandan da ülkelerin ekonomileri açısından çok daha önemli hale geldiğine dikkat çeken Bağlıkaya şöyle devam etti: “Turizmin gelişimi için birçok ülke özel önlemler alıyor. Dünya genelindeki tüm destinasyonlar bir yandan daha çok turist ağırlamak, daha çok turizm geliri elde etmek için hiç olmadığı kadar büyük bir çaba içine girerken diğer yandan sürdürülebilirlik konusunda önlemler alıyor. Bu keskin rekabet ortamında ayakta kalabilmenin ötesinde pazar payını artırabilmek ve sürdürülebilir bir turizm yapısı oluşturmak içinse yeni stratejiler geliştirmek, hedef odaklı planlamalar yapmak  ve ortak aklı hakim kılmak özel bir anlam taşıyor. TÜRSAB olarak biz de bu perspektiften hareketle yarım asrı aşan geçmişimiz ve Türkiye’nin en köklü turizm meslek örgütü olmanın getirdiği sorumlulukla sektörümüze değer katan etkinlik ve organizasyonları düzenlemeyi kendimize görev biliyoruz.”

SEYAHAT ACENTALARINI YOK SAYMAK, TURİZMİ YOK SAYMAKTIR”

Firuz Bağlıkaya konuşmasında dünya turizmindeki yarışta öne çıkabilmek için mevcut başarıları sağlayan yapı ve kurumları korumanın ötesinde güçlendirmenin de ayrı bir öneminin olduğunu vurguladı. Türkiye’nin dünyanın önemli turizm destinasyonlarından biri olmasında seyahat acentalarının büyük katkılarının olduğunu ifade eden Bağlıkaya, “Turizm, seyahatin organize halidir. Seyahat acentaları seyahati gerekli ve mümkün kılan, organize edenler olarak turizmin asli unsurlarıdır. Bizleri yok saymak turizmi yok saymaktır. Bizlerin yok olacağını düşünmek turizmin yok olacağını düşünmektir. Bu nedenle biz var oldukça turizm, turizm var oldukça seyahat acentaları olacaktır. Seyahat acentaları var oldukça onların meslek örgütü TÜRSAB da var olacaktır.” diye konuştu.

“MESLEKTAŞLARIMIZDAN ALDIĞIMIZ DESTEK BİZLERE MÜCADELE GÜCÜ VERİYOR”

Firuz Bağlıkaya, turizm paydaşları arasındaki iş birliği olanaklarının artırılması, birlik ve beraberliğin öne çıktığı bir yapının sürdürülmesinin Türk turizminin geleceği için en önemli güvenceyi oluşturduğunu belirtti ve “Meslektaşlarımızdan aldığımız destek ve gösterdikleri birliktelik de sektörümüzü geleceğe güvenle taşımak konusunda sergilediğimiz mücadele konusunda bizlere büyük güç veriyor.” şeklinde sözlerini noktaladı.

#türsab #türkiyeseyahatacantalarıbirliği #türsabturizmkongresi #turizm #kongre #antalya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir