Abalıoğlu Grubu, Lezita ile Büyüyor

Abalıoğlu Grubu, Lezita’nın hızlı gelişimi ile geçtiğimiz yıl cirosal olarak yüzde 31 büyüdü ve sektöründe üçüncülükten ikinciliğe yükseldi. 

Türkiye yem ve gıda sektörünün öncü kuruluşu Abalıoğlu Grubu, 2006 yılı itibariyle gıda sektöründe markalaşma yolunda en büyük adımı attığı Lezita’nın hızlı gelişimi ile geçtiğimiz yıl cirosal olarak yüzde 31 büyüdü ve sektöründe ikinci sıraya yerleşti. Abalıoğlu, Lezita’nın ciddi büyüme hızı ve başarısı sayesinde Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun belirlendiği 2011 ISO 500 listesinde 72’nci sırada yer aldı.

İlk Özel Sektör Yem Kuruluşu
Türkiye’nin ilk özel sektör yem kuruluşu unvanıyla 1969 yılında faaliyete başlayan Abalıoğlu Grubu, 2011 yılında Lezita markasının sergilediği başarılı performans ve sektör ortalamasının üzerinde bir büyüme hızı ile sektörde öncü konuma ulaştı. Abalıoğlu Grubu, gıda sektörünün genç ve yenilikçi oyuncusu Lezita markasının katkısıyla geçtiğimiz yıl ciro bazında yüzde 31’lik bir büyüme ile sektöründe ikinci sıraya yükseldi. Böylece, Abalıoğlu, 2010 yılında elde ettiği 703.711 milyon TL’lik üretimden satış rakamını, 2011 yılında 921.935
milyon TL’ye yükseltti ve Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun listelendiği ISO 500’de 72’nci sırada yer aldı.

Lezita’nın İlk Üç Markadan Biri Olma Hedefi
Lezita markasının 2006 yılından bu yana sürekli yükselen bir başarı grafiği izlediğini ve sektörünün ilk üç markasından biri olma hedefine emin adımlarla ilerlediğini vurgulayan Abalıoğlu Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda Satış-Pazarlama Grup Başkanı Ender Abalıoğlu: “Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşundan biri olarak, faaliyet göstermeye başladığımız ilk günden bu yana büyüme stratejilerimiz doğrultusunda yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Pazar lideri olduğumuz yem sektöründe, son beş yılda üretimimizi dört katına çıkarmayı başardık ve 2011 yılında 1 milyon ton yem üretimine ulaştık. Türkiye çapında faal altı yem fabrikası ve 2,5 milyon yem üretim kapasitesi ile sektörün en büyük firmasıyız. 2005 – 2010 yılları arasında gösterdiğimiz % 313’lük büyüme ile gıda sektörünün en hızlı büyüyen firması olarak faaliyet gösteriyoruz. Grubumuz, Lezita markası ile gıda sektörüne ilk girdiği yıl olan 2006’da piliç eti pazarından yüzde 3,2 pay alırken, 2011 yılı sonu itibariyle pazar payı yüzde 7’nin üzerine çıktı. 2006 yılındaki satışlarını beş yıl gibi kısa bir sürede yüzde 250 artırarak 106 bin tonluk bir satışa ulaştı. İşlenmiş ürün satışlarımız da beş yılda yüzde 680 arttı ve 2011 yılında 9 bin tona ulaştı. Bunların yanı sıra Lezita markamız bağımsız araştırma kuruluşu Method Research Company tarafından yayınlanan Mayıs 2012 tarihli Bilinirlik Raporu’na göre akla ilk gelen ve en beğenilen pratik ürün markaları arasında
üçüncü sırada yer alıyor. Markamız, sektörün en önemli oyuncularının yüzde 8 – 9 oranında büyüdüğü 2011’de ciro bazında yüzde 31 gibi çok önemli bir oranda büyüme gerçekleştirerek üçüncülükten ikinci sıraya yükseldi. Bu başarı grafiği ile Lezita, Türkiye piliç eti pazarının ilk üç markasından biri olmak hedefine doğru hızla ilerlediğini çok güzel kanıtlıyor. Biz de Abalıoğlu Grubu olarak, 2012 yılında ciromuzun, içinde bulunduğu sektörlerin büyümesinin üzerinde bir hamle ile yüzde 40 artmasını ve 1,3 milyar TL büyüklüğe ulaşmasını hedefliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir