Afrika’nın Gülen Yüzü Cape Town

Güney Afrika’nın bambaşka bir yüzü, eşsiz kumsallar akıl almaz doğal güzellikleri ve daha birçok özelliği ile Cape Town sizi tatile çağırıyor.

Cape Town için Güney Afrika’nın farklı bir yüzü yakıştırması oldukça uygun bir tanımlama olacaktır. Alabildiğine uzun kumsallar, altın madenleri, birbirinden farklı türde binlerce kuş çeşidi, Masa Dağı’nın eşsiz manzarası bu dağda bulunan 5000 üzerinde bitki çeşidi ile Cape Town’da tatil yapmak apayrı bir keyif olacaktır.

Cape Town doğal bir yaşamın haricinde lüks bir tatil için de aradığınız birçok şeyi bir arada yaşayabileceğiniz bir şehirdir. Cape Town, bir yanda şık restoranları, alışveriş merkezlerini, hoş otelleri, bir yanda ise müzeleri ve kültürel etkinlikleri içinde barındıran bir şehir. Ülkemizde kış ayları yaşanırken, Cape Town’un gökyüzünde parlayan güneş, bu şehri ziyaret etmek için ilk nedenlerden bir tanesidir.

NEREYİ GEZSEK?

Masa Dağı: Table (Masa) Dağı: Bu dağ Afrika için gerek turistik, gerekse doğal güzellik olarak oldukça önemli olan bir dağdır. 1086 metre yüksekliğinde olan bu dağın en tepesi bir masa biçiminde düz olduğu için bu ismi almıştır. Masa Dağı’nın zirvesine şehirden teleferikle çıkabiliyorsunuz. Dağın tepesinden görünen şehir manzarasının yanı sıra bu dağda bulunan 1,470 çeşit bitki türü ile bir kez daha bu şehre hayran kalacaksınız.

Victoria ve Alfred Limanları: Cape Town’un oldukça güzel bir liman şehridir, ve bu güzel liman şehrine ayrı bir özellik katan ise; Victoria ve Alfred Limanlarıdır. Bu limanları sadece turistlerin gezdikleri bir yer olarak düşünmek yanlış olur! bu limanlar, şehir halkı içinde oldukça önemli bölgelerdir.

Liman bölgesinde bulunan alışveriş mekanları, enfes yemeklerin tadına bakabileceğiniz restoranlar, iki adet dev akvaryumu, müzeleri ve eğlence adına arayabileceğiniz bir çok şeyi bir arda bulabileceğiniz bir bölge.

Bu limanlarda sadece yemek yemek ya da alışveriş için değildir. Bu limanlardan kalkan gezi tekneleriyle Cape Town’un güzel koylarını ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Robben Adası turu, en çok ilgi çeken geziler arasında yer alır. Robben Adası’nda bir çok mahkumla birlikte Nelson Mandela’nın 27 yıl hapsedildiği hapishane ve bir kale bulunmaktadır.

Güney Afrika Müzesi: Hollanda’ya ait Doğu Hindistan kolonisinden getirilen 600 köleye barınak olması amacıyla 1679 senesinde inşa edilmiştir. 1810 senesinden 1967 senesine kadar da Yüksek Mahkeme olarak hizmet vermiştir. Güney Afrika’nın yaşam tarzına ve tarihine ışık tutan bir müzedir. Burada bulunan fosiller turistlerin en çok ilgisini çeken bölümler arasında yer almaktadır.

Boulders Bay: Şehrin en ünlü plajlarından bir tanesidir. Bu plaj eşsiz kumsalı ya da berrak denizi ile değil, burada bulunan penguenleriyle ünlüdür. Bu plajda bulunan penguenler, bu bölgeyi kendilerine ev olarak seçmişler ve zamanla insanlarla birlikte yaşamaya alışmışlardır. Yanınızda paytak paytak yürüyen bir penguenle denize girmek ne kadar eğlenceli olabilir bir düşünün!

Boulders plajı için bilmeniz gereken en önemli nokta ise burada deniz suyu oldukça soğuktur. Ayrıca bu plaj Cape Town’da bulunan tek paralı plajdır ve bu plajda hiçbir dükkan bulunmadığı için yiyecek- içecek gibi ihtiyaçlarınızı yanınızda götürmeniz gerekmektedir.

Ümit Burnu: Afrika Kıtasının en uç noktası olan Ümit Burnu, Cape Town’a bir saatlik mesafede bulunuyor. Ümit Burnu’nda bulunan Milli Park’a ufak bir trenle çıkıyorsunuz ve bu tren yolculuğunun ardından, Hint Okyanusu ile Atlas Okyanusunun birleştiği noktadasınız, ve karşınızda da dev dalgalar…

Good Hope Kalesi (Ümit Burnu Kalesi): 1652 yılında 72 adam ve 8 kadın ile beraber adaya gelen Hollandalı tüccar Jan van Riebeeck, kalenin yapımında toprak ve yün kullanarak inşa etmeye başlamıştır. Daha sonra Hollanda’dan getirilen taşlarla inşaata 1666 senesinde başlanan kalenin tamamlanması 30 sene sürmüştür. Yeni yerleşimi herhangi bir dış saldırıdan korumak amaçlı olarak yapılmıştır. Sadece Cape Town’un değil, Güney Afrika’nın da en eski binası olarak kabul ediliyor. Günümüzde de Cape Bölgesi’nin askeri merkezi olarak hizmet vermekte ve William Fejr Koleksiyonu’na ev sahipliği yapan müzeyi de bünyesinde barındırmaktadır.

Old Town (Eski Şehir) Evi: Bu bina şehirde ilk olarak ahşap kaplama olan dış çephesiyle dikkat çekmektedir. 1755 senesinde Cape Town’un ilk kamu binası olarak inşa edilmiş ve senato olarak kullanılmıştır. 1914 senesinde şehrin ilk sanat müzesi haline gelen bu bina, günümüzde de eski Hollanda sanatının en önemli örneklerinden olan Michaelis Koleksiyonu eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca odaları konserler için de kullanılmaktadır.

Jamai Camisi: 1850 yılında hizmete açılan camii, Victoria Queen Camisi olarak da bilinmektedir. Bu camii aynı zamanda Cape Town’un en eski camisidir.

Groote Kerk: Şehrin en eski kalesidir.

Old Town House: 1955 yılında yapılan bu yapı, şu anda devlet başkanının istikamet ettiği yer olarak bilinmektedir. Ahşap kaplamasıyla şehre ayrı bir özellik ve güzellik katmaktadır.

Kritenbosch Milli Botanik Bahçeleri: Nasa Dağı eteklerinde bulunan ve 1913 yılında yapılan bu bahçelerde 5000 den fazla doğal çiçek yetişmektedir. Cape Town’da , keyfinize keyif katmak isterseniz Botanik Bahçelerini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Biraz da aktivite…

Boulders Plajı

Bir tatilden ne beklersiniz? Eğlence, dinlenme, sesiz sakin bir ortam, enfes yemekler, ilginç aktiviteler, güzel bir doğa… siz bir tatilden ne beklerseniz bekleyin, Cape Town tüm beklentilerinizi karşılayacaktır.

Cape Town’un her zevke hitap eden bir şehir olmasının en belirgin özelliği bu şehirde yapılan aktivitelerdir. Penguenlerle birlikte denize girmek, yüksek tepelerden paraşütle atlamak, okyanus dalgaları arasında sörf yapmak, golf sahalarında golf oynamak, deve sırtında safari yapmak gibi bir çok çeşitli aktiviteyi bir arada yapabileceğiniz bir şehir.

NE YESEK?

Cape Town’da gibi oldukça güzel bir liman şehrinde olduğunuza göre ilk tadına bakabileceğiniz lezzet, muazzam okyanus manzara karşısında deniz ürünleri olmalıdır. Bu şehirde balık tutmak bir yaşam biçimidir, ister büyük balıkçı tekneleriyle ister küçük oltalarla olsun masalara gelen lezzetler pek fazla değişmeyecektir. Amaç, bu şehirde balık yeme keyfi değil mi?

“Deniz ürünlerinin tadına nerede bakabilirsiniz” sorusuna en güzel yanıt “liman çevresinde” olacaktır. Cape Town’da ister ufak bir balıkçıda, isterseniz de lüks bir restoranda…. artık seçim size kalmış.

Cape Town’un yöresel mutfağı hakkında bahsetmek gerekirse, bu şehirde çok fazla yerde, Afrika yemeklerinin tadına bakabileceğiniz söylenemez. Cape Town yılın her mevsimi, dünyanın dört bir yanından turist ağırladığı için yemek kültürleri her zevke hitap edebilecek tarzdadır. Cape Town genel anlamda Malezya ve Avrupa mutfağından esinlenerek kendilerine karma bir mutfak kültürü oluşturmuşlardır. Sofralarından taze sebze ve meyveleri eksik etmezler. Ayrıca mısır ve mısır ürünleri de her yemeğin içinde ya da yemeklerin yanında garnitür olarak karşılaşabilirsiniz.

NE ALSAK?

Alışveriş için bu şehirde oldukça çok seçeneğiniz olduğu hakkında bilgi vererek söze başlayabiliriz. Güney Afrika’dasınız, bu ülke dünyaca ünlü altın madenlerinin bulunduğu bir ülkedir. Öyleyse bu şehirden satın alınabilecek olan ilk ürün mücevher olmalıdır. Bu şehirde bir çok yerde ışıl ışıl vitrinler görmeniz mümkün. Burada bulunan mücevher mağazaları sıradan bir kuyumcu olarak görmek oldukça büyük bir haksızlık olur! Bu mücevher mağazalarında oldukça güzel ve özel tasarımlı takıları bir arada bulabilirsiniz. Bu mücevherler genellikle renkli ve değerli taşlardan yapılmaktadır. Ancak bu şehirde incik boncuk ve takı sektörü sadece değerli taşlarla sınırlı değildir. Emitasyon takıların da gerçeklerine taş çıkartacak cinsten olduğu söylenebilir.

Tabii ki de Cape Town’da alışveriş seçeneği sadece mücevherlerden ibaret değil! Bu şehirde, birçok yerde bulunan pazarlarda yöre halkının yapmış olduğu heykeller, oyma işi tahta ürünler, el işi deri malzemeler ve cam yapımı ustaların ellerinden çıkan cam ürünlerini satın alabilirsiniz.

EĞLENCE ZAMANI

Cape Town şehrinde eğlence için her hangi bir sınırlama getirmek yanlış olur. Bu şehirde eğlenmek için özel bir festival ya da hafta sonunu beklemenize gerek yok! Şehir her daim eğlence anlamında size farklı seçenekler sunabilecek bir yer. Gece hayatının kapalı mekanlarda olduğu kadar sokaklarda da yaşandığı bu şehirde, birçok insan için müzik dans ve eğlence bir yaşam biçimi halini almıştır.

CAPE TOWN’DA ULAŞIM

Bu şehirde ilk olarak dikkat çeken çevrenin oldukça temiz olduğudur. Ana yollar oldukça geniş ve temizdir ve buna istinaden de bu şehirde trafikte oldukça rahattır. Otobüs ve taksi seçenekleriyle ulaşımınızı, kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

CAPE TOWN BİLGİLERİ

Uçuş süresi : 10 saat 30 dakika Para birimi : Güney Afrika Randı Yüzölçümü : 300 kilmetrekare Saat farkı : Yoktur Resmi dil : İngilizce, Afrikaans dili ve Xhosa dili Sıcaklık : Sıcak ve kuru yazları ve yağışlı ve nemli kışlarıyla Akdeniz iklimi görülmektedir. Kasım-Şubat arası yaz, Mayıs-Temmuz arası kış mevsimi vardır. Nüfus : Yaklaşık 3,092.000 Vize : Vize gerekmemektedir.

ÖNEMLİ TELEFONLAR

Nasıl telefon edilir : 00+90+alan kodu+tel numarası (Cep telefonları çalışmaktadır) Türk konsolosluğu : P.O. Box. 56014 Arcadia 0007 Pretoria/ Republic of South Africa Tel: 00 27-12 / 342 60 51, Fax: 342 60 58. [email protected] Telefon kodu : 021 Polis : 111 Acil Durum : 107

Gez: Liman bölgesini gez.
Gör: Ümit Burnu’nu gör.
Keşfet: Masa Dağında bulunan bitkileri keşfet.
Eğlen: Liman bölgesinde bulunan mekanlarda eğlen.
Satın al: Mücevher satın al.
Tadını çıkar: Penguenlerle denize girmenin tadını çıkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir