Afyonlu Aşçılar 27 yıllık Mengen Üstünlüğüne Son Verdi

Afyonkarahisarlı aşçılar yarım saatte hem ana yemek hem de tatlı yaparak, Bolu’daki 28. Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali’nin galibi oldu.

30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde Türkiye Aşçılar Federasyonu ile Mengen Belediyesi’nin birlikte organize ettiği festivale 20 adet aşçılar derneği katıldı. Yarışma alanına gelen aşçılar, burada seçtikleri rastgele bir sepetin içerisindeki malzemelerle yarım saat içinde hem ana yemek, hem de tatlı yapmak için zaman ile yarışa girdi.

Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği’nin sepetinde sebze malzemeleri ve tatlı yapmak için un, şeker, yağ, süt ve çikolata çıktı. Afyonkarahisarlı aşçı ekibi, yarım saat içerisinde Sandal Sefası adını verdikleri ana yemek ve tatlı olarak karamelli un helvasını hazır hale getirdi. Aşçılar, hazırladıkları ana yemek ve tatlıyı, Türkiye’nin ünlü şef ve gurmelerine takdim ve sunum yaptı. Yapılan puanlamanın ardından, 27 yıldır birinciliği kimseye kaptırmayan Bolu Mengenli aşçılar, bu üstünlüklerini kaybetti. Dernek Başkanı Hamza Kalkan, güzel bir başarı grafiği elde ettiklerini belirterek, bu birinciliğin kendilerine destek verenlere ait olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir