Ağır Bayram Tatlılarını,Yoğurtla Birlikte Tüketin

Tatlılar, bayramların olmazsa olmazı.Ancak Ramazan ayı boyunca oruç tutanlar için bayram tatlısı, hem fazla kalori alımı hem de oruçla az yemeğe alışan midelerin yorulması anlamına geliyor. Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri Uzmanlarından Diyetisyen Fatma Arslan, bayram sabahına muhakkak kahvaltıyla başlanması ve illa şerbetli tatlı yenmesi gerekiyorsa, yoğurt ile kan şekerinin dengelenmesi gerektiğini söyledi.

Ramazan ayı boyunca az yemeğe alışan mideler, bayram ile birlikte yoğun ve dengesiz bir yeme alışkanlığına geçecek. Uzmanlar, bu sebeple bayramda beslenmenin son derece önemli olduğunun altını çiziyor.

Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri Uzman Diyetisyeni Fatma Arslan, bayram günlerine özel şu önerilerde bulundu: “Bayram sabahına muhakkak kahvaltı ile başlanmalı ve kahvaltıda tok tutacak kepekli ekmek tercih edilmeli. Kan şekerini hızla etkileyecek bal, reçel, beyaz ekmek gibi besinlerden uzak durulmalı. Bayram gezmelerine çıkılmadan önce biraz sebze yemeği ve az yağlı yoğurt yenmesi, misafirlikte tok hissetmenizi sağlayacaktır.Eğer çikolata ikram ediliyorsa siyah renkli bitter çikolata tercih edilmeli. Şerbetli tatlıları mümkün olduğunca reddedin, illa yemeniz gerekiyorsa ardından içeceğiniz bir bardak ayran ya da yiyeceğiniz bir kase yoğurt, kan şekerinizin dengeleyecektir.”

Misafirlerinize sütlü, tarçınlı tatlılar ikram edin

Dyt. Arslan, “misafirlerinize, tarçınla süslenmiş, sütlü, hafif tatlılar ikram edin” uyarısında bulundu. Zira tarçın, sütlü tatlılara yakıştığı kadar, kan şekerinin dengelenmesinde de oldukça etkili.

Dyt. Arslan, “Ramazan Bayramı’nda evinize gelecek misafirlerinize geleneksel, hafif bir sütlü tatlı olan “incir uyutması” ikram edebilirsiniz” önerisinde bulundu. Dyt. Arslan, yapımı son derece basit olan incir uyutmasının tarifini şöyle anlattı:

İncir Uyutması (Sütlü İncir Tatlısı)

Malzemeler

15 adet  kuru incir

1 litre  süt

2 yemek kaşığı  şeker

Süslemek için ceviz ve tarçın

Yapılışı

İncirlerin saplarını ayıklayıp iri doğrayarak yumuşaması için ılık suda bekletin. Ayrı bir kapta süt ve şekeri karıştırıp, yoğurt mayalama ısısı olan el dayanacak ısıya gelene kadar ısıtın. Daha sonra yumuşamış incirleri sütün içine ekleyin. Eğer incirlerin iri taneli olması damak tadınıza uygun değilse, incirler süte karıştırıldıktan sonra blendır ile parçalanabilir. Hiç bekletmeden kaselere dökün. 3-5 dakika kaselerde mayalanan tatlınızı, buzdolabında soğutun. Servis sırasında ceviz ve tarçın eklemeyi unutmayın.

Genel içinde yayınlandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir