Ali Bilir, TÜRSAB başkanlığına neden aday olduğunu açıkladı

Haber: Hatice Ünal Bilen

TÜRSAB’taki başkan yardımcılığı görevini 15 gün önce istifa mektubuyla sonlandıran Ali Bilir, bugün düzenlediği basın toplantısıyla genel başkanlık için adaylığını duyurdu. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın 23. ve 24. dönemlerde karşısına aday olarak çıkanlarla bugün kol kola girmesini eleştiren Bilir, “Bize Değişim Gerek’ diyenlerin yola çıkış ilkeleri ile ters düşen bir durumun fotoğrafıdır bu. Sayın başkanın yoldan şaştığının ve ilkelerinden saptığının en büyük kanıtıdır.” diye konuştu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ndeki başkan yardımcılığı görevinden 15 gün  önce istifa eden Ali Bilir, bugün DoubleTree by Hilton Istanbul Piyalepaşa’da düzenlediği basın toplantısıyla 25. Dönem Başkan adaylığını açıkladı. 15 yılı aşkın bir süredir seyahat acenteciliği mesleğinin her kademesinde görev yaptığını belirten Bilir, başkanlığa neden aday olduğunu şu  sözleriyle  açıkladı:

“Neden başkan olmak istedim?”

TÜRSAB’ın 50. yılında 50 yıllık hayat birikimiyle yeni bir başlangıç yapmak için adaylığını duyuran Ali Bilir, “Bugüne kadar yaşamımın her aşamasında yaptığım görevlerde üstlendiğim sorumluluklarla daima ekip ruhuna inandım ve inanmış bir ekiple hizmet ettim. Her yola çıkışımda asla taviz vermedim ve ilkelerim doğrultusunda çalışmalarım sürdürdüm. TÜRSAB’ın 50. yılında 50 yıllık hayat birikimimle yeni bir başlangıç yapmak için TÜRSAB 25. dönem başkan adaylığımı huzurlarınızda açıklıyorum. Çünkü benim için yeni bir görev ve sorumluluk almak artık kaçınılmaz bir hale geldi. Son süreçte yaşanılan gelişmeler, çözümsüz yaklaşımlar, uzlaşmasız ilkeler ve acentelerimizden gelen yoğun talepler doğrultusunda aday olmam gerektiği ortaya çıktı. Şahsıma gösterdikleri teveccühten dolayı meslektaşlarıma bir kez de sizlerin aracılığıyla teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Bize Değişim Gerek’ diyerek yola çıktık ama…”

Bundan beş yıl önce TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ile “Bize Değişim Gerek” inancıyla yola çıktıklarını belirten Bilir şunları söyledi: “O dönem İstanbul Asya Bölge Başkanlığı görevini yürütüyordum. Yıllardan beri TÜRSAB’ı aynı zihniyetin, tek adamlığın yönetmesine karşı olduğumuzu, artık bir değişim olması gerektiğini savunuyorduk. Beş yıl önce göreve gelirken TÜRSAB aşırı derecede borçlandırılmış, acenteleri ile ticaret yapan bir yapıya bürünmüş, bölge temsil kurullarımız sadece genel merkeze biat eden bir kurum haline getirilmiş, kamuoyu itibarı zedelenmiş,ortak aklın olmadığı tek adamlık bir yönetim şeklini almıştı. Tüm bunlara karşı çıkmak, şeffaf, ilkeli, tek adamlığın olmadığı, böyle temsil kurullarının etkin ve bağımsız bir yapıya dönüştürmek için “Bize Değişim Gerek” diyerek yola çıktık. 23 Dönem Genel Kurulu’nda 22. Dönem Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri Genel Kurula katılan üyeler tarafından ibra edilmedi, aklanmadı.”

“Sayın başkan yoldan şaşmış, ilkelerinden sapmıştır”

Ali Bilir, TÜRSAB’ın şu anki fotoğrafını da çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Mevcut başkanın 23. ve 24. dönemlerde karşısına aday olarak çıkan 22. Dönem yönetim kurulu üyeleri için ‘Aklan da gel’, aday ol. ‘TÜRSAB’la yaptığın ticaretin hesabını ver’, TÜRSAB’ı150 milyon dolar borç batağına düşürdünüz’ . ‘TÜRSAB’ın her şeyine haciz getirttiniz’ dedikleriyle bugün kasım ayı sonunda yapılacak olan 25. Dönem seçimlerine birlikte girme kararı alıp, kol kola girmeleri beş yıl önce ‘Bize Değişim Gerek’ diyenlerin yola çıkış ilkeleri ile ters düşen bir durumun fotoğrafıdır. Bu fotoğraf bize gösteriyor ki, sayın başkanın yoldan şaştığının ve ilkelerinden saptığının en büyük kanıtıdır.”

“TÜRSAB üzerinden yapılan planları çok iyi biliyoruz”

Sözlerinin devamında TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’yı hedef alarak sorularına cevap arayan Ali Bilir, “Şimdi başkanın vermesi gereken cevaplar vardır.” diyerek şöyle konuştu: “Başkanın cevap vermesini, açıklama yapmasını bekliyoruz, istiyoruz, talep ediyoruz. Bugün başkanla birlikte kol kola giren acenteler tarafından aklanmayan eski yöneticilerin de cevap vermesini, açıklama yapmasını bekliyoruz. TÜRSAB üzerinden yaptıkları planların, hesapların neler olduğunu çok iyi biliyoruz.”

“Griye yer olmayacak, her şey şeffaf olacak”

TÜRSAB 25. Dönem Başkanlığa seçilmesi halinde şeffaf bir yönetim sürecine girileceğini beyan eden Bilir, şunları söyledi: “Herkes için açık kapı anlayışıyla birlikteyiz, kucaklaşacağız. Yönetim sürecinin hiçbir aşamasında griye yer olmayacak, her şey şeffaf olacak. Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılında gelişen teknoloji ve yenilikleri dikkate alarak, turizm endüstrisindeki ekosistemi hak ettiğimiz konuma ulaşmak için hep birlikte çalışacağız. Turizm endüstrisindeki ekosistemi oluşturan tüm paydaşlar ve bileşenlerle birlikte sıkı ilişkiler kuracağız. Sorumluluğumuzun farkındayız, sorunlarımızın çözümü için karar alıcılarla tüm iletişim kanallarını etkin bir şekilde kullanacağız.”

“Özgür ve özgün iradenizi sandığa yansıtmaya davet ediyorum”

Basın açıklamasında salonda bulunan acenteci meslektaşlarına da seslenen Ali Bilir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her seçim kendi özünde önemlidir, kıymetlidir. Hepimizin mesleğini ve geleceğini ilgilendiren 25. Dönem olağan genel kurulumuza sayılı günler kaldı. Bu seçimde hep beraber bir karar kılacağız. Ya eskiye dönüşün yolunu tekrar açacağız ya da artık eskiye  asla dönüş yoktur diyeceğiz. Acentelerimizin kazanması için… Hep birlikte yönetmek için… TÜRSAB’ın turizmde otorite olması için.. Mesleğimizi geleceğe taşımak için… TÜRSAB’ta yeni bir dönem için… Şimdi tam zamanı diyoruz. Bu duygu ve düşüncelerimle sizleri sandığa davet ediyorum. Oy kullanmaya davet ediyorum. Özgür ve özgün iradenizi sandığa yansıtmaya davet ediyorum.”

Ali Bilir, “Acentalar Kazanacak” sloganıyla çıktığı adaylık yarışında acentelere neler vaat ediyor?

-Üyelerimizden hiçbir hizmet için ücret almayacağız.

-Aidat ödemeleri için üyelerimize destek vereceğiz.

-Şube kuruluş ve aidat tutarlarını, merkez aidat tutarının yarısına indireceğiz.

-Kaçak acentacılık faaliyetleirne fırsat vermeyeceğiz.

-Paylaşımlı ofis kullanımını kolaylaştıracağız.

-İhtisas başkanlıkları güçlendirilecek ve sektörün ihtiyacı olan yeni ihtisas başkanlıkları  kuracağız.

-Rehberlik sorununun çözümü için işlevli hale getireceğiz.

-Acente aidatlarının yarısı bölge temsil kurulu bütçesi olarak ait olduğu bölgeye tahsis edilecek.

-Mesleğimizin, günümüz şartlarına uygun olarak yapılabilmesi için 1618 sayılı yasamızın yasal düzenlemelerinin hızlanması için çalışmalar başlatacağız.

-Belgelerini devredecek olan acentalarımızın belge devirleri TÜRSAB aracılığıyla yapılacak.

-Afet ve kriz dönemleri için çalışacak TÜRSAN kriz masasını devreye sokacağız.

-Acentalarımız faaliyetini durdurduğu şube adreslerini merkez adreslerine taşıyabilme olanağını sağlayacağız.

-TÜRSAB Akademiyi daha aktif duruma getireceğiz. Acentalarımızda işe başlayacak olan personeller için iş başı eğitim programları düzenleyeceğiz.

-Acentalarımızın yararlanacağı mali, SGK, hukuk ve devlet destekleri ile ilgili konularda destek merkezi oluşturacağız.

-Dijital plakal sistemine geçeceğiz. UETS sistemi ile entegre çalışacağız.

-TÜRSB’da dijital evrak dönemini başlatacağız.

-Okul turlarında kullanılan araç yaşlarının 20’ye çıkarılması için çalışacağız.

-Havayolu, uçak bileti, online satış kanallarındaki haksız rekabeti önleyeceğiz.

-Turizm Alternatiflerinin güçlendirilmesi için çalışmalar yapacağız.

-Acenta sahiplerinin, yurt dışı harç pulu bedellerindenmuaf olmalarını sağlayacağız.

-Havalimanlarından ve turistik bölgelerimizde acentalarımız personelelrinin dinlenme ve otopark sorunlarının çözümü için çalışmalar başlatacağız.

-Acentalarımızın kiraladıkları tur araçlarının üzerine yapıştırdıkları logo/isimlerden dolayı kesilen cezaların uygulanmaması için çalışma yapacağız.

-Kongre, sempozyum, seminer, bayi toplantısı (MICE) faaliyetlerinin sadece acentalarımız tarafından gerçekleştirilecektir.

-Havayolları ve ilgili kurumlar ile çalışmalar yaparak, bölgelerimize yeni destinasyonlar açacağız.

-Devlet müzeleri, milli saraylar, özel müzeler, ören yerleri ev belediye müzelerine girişlede acentalarımız için özel indirimler sağlayacağız.

-TÜRSAB üye kimlik kartları dijital olarak üretilecek, müze, ören yeri geçişlerinde dijital kart geçerli olacaktır.

-Acentalarımıza yeşil pasaport verilmesi adına çalışmalar yapacağız.

-Acentalarımızın vize sorunları için çözüm üreteceğiz.

-Vize acentalarımızın aracı kurumlarla yaşamış oldukları vize sorunlarını kısa sürede çözüme kavuşturacağız.

-Alternatif turizm yapan acantalarımızın sorunlarını çözeceğiz.

-Hac organizasyonlarında diyanet lehine olan %60 %40 adaletsizliğini önleyecek adımları atıp, öncelikle serbest olmasını daha sonra ise tüm organizasyonun sadece hac – umre acentalarımız tarafından yapılması için mücadele edeceğiz.

-Umrede acentalardan umreci başına alınan 60 doların kaldırılması için mücadele vereceğiz.

-TÜRSAB’ı devletle yarışa sokmayıp, kendi sorumluluklarını yapan kurum haline getireceğiz.

-Savurganlığa son vereceğiz.

-Sektörümüz içerisindeki haksız rekabeti önleyecek yaptırımlar oluşturacağız.

-Bölge temsil kurullarımızın güçlü, etkin ve kendi bütçesini yöneten kurulular haline getireceğiz.

-Paydaşlarımız ile daima iletişim içinde olup ortak çözümler üreteceğiz.

-TÜRSAB’ın daha sürdürülebilir turizmin konusunda öncü olmasını sağlayacağız.

-Birlikte yöneteceğiz.

-Mesleğimizi geleceğe taşıyacağız.

-TÜRSAB’ın turizmde otorite olmasını sağlayacağız.

#türsab #türkiyeseyahatacantalarıbirliği #başkan #seçim #aday #turizm #seyahat #acente

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir