Ali Can Aksu: “Gençlerimiz hizmet sektörüne neden sıcak bakmıyor?”

Türkiye’de ve dünyada istihdam ve kalifiye personelin en büyük sorunlardan biri olduğuna işaret eden TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, “Gençlerimiz hizmet sektörüne neden sıcak bakmıyor?” dedi. Turizm akademisyenlerinin ana aktör olarak aktif rol almaları ve desteklenmeleri gerektiğine vurgu yaptı.

Turizm akademi ve akademisyenlerinden daha çok yararlanılmasını gerektiğini belirten Ali Can Aksu, şu ifadelere yer verdi:

“Dünya turizmi ve ülke turizmimiz açısından bakıldığında bazı şeylerin yolunda gittiğini, pandemiden sonra hızlı gelişen sektörün yüksek enflasyona rağmen  kazançlı  bir seviyeye ulaştığını görebiliyoruz.

Lakin ülkemizde ve dünyada şu an en büyük sorunların başında istihdam ve kalifiye personel sorunu geliyor. Turizm, otelcilik, yiyecek içecek, taşımacılık, havayolları, yer hizmetleri ve daha pek çok sektörün yüzbinlerce personel eksiği çoğu zaman hizmet kalitesi açısından olumsuz bir etki bırakıyor.

Gençlerimiz hizmet sektörüne neden sıcak bakmıyor? Bu işin sosyolojik boyutu araştırılmalıdır.

Turizm akademisyenleri ana aktör olarak bu konuda aktif rol almalı, desteklenmeli ve acil çözümler üretilmeli.

Bu konuda TUROYD-Turizm Otel Yöneticileri Derneği olarak değerli akademisyenlerimiz ile bir arada bir çalışma yürütebiliriz. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığımız bu konuyu destekleyecektir.

Diğer yandan ele almamız gereken bir konu ise, arz talep dengesini bozan bilinçsiz yatırım planları. Turizmin  bu dönemde hızlı gelişimin karşısında artan yatırımların hiçbir analize dayanmadığı gibi bilinçsizce yatırımların yapıldığını gözlemliyoruz.

Bu konuda ciddi bir akademik çalışma yapılmalı.

Turizm destinasyon planlaması mutlaka ortaya konmalıdır.

Aksi taktirde turizmin yavaşladığı dönemlerde o devasa binalar beton yığınına dönüşecek olup, millî ekonomiye zarar verecektir.”

#turoyd #turizmotelyöneticileriderneği #alicanaksu #turizm #akademisyen

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir