Ali Can Aksu: “Turizmde kırsal kalkınma planlarını ivedilikle hayata geçirmeliyiz”

TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, artan maliyetlerle birlikte turizmde ekonomik tatil senaryolarına ihtiyacın ortaya çıktığına  dikkat çekerek, “Turizmde kırsal kalkınma planlarını ivedilikle hayata geçirmeliyiz.” çağrısı yaptı.


Ali Can Aksu, şu ifadelere yerdi:

“Artan maliyetlerle birlikte sahil bandında oluşan yüksek fiyatlar karşısında vatandaşlarımızın büyük bir bölümünün tatil bütçesi konusunda zorlandıklarını gözlemliyoruz. Bundan dolayı ekonomik tatil senaryolarını planlamak zorundayız. Bunun da en doğru adımı Turizmde Kırsal Kalkındırma hamlesi olacaktır.

Fiyat artışı ile birlikte lüks tatil segmenti ortaya çıkmış olup, hedef kitleyi yabancı turiste yöneltmiş durumda. Bunun olumsuz tarafları dar gelirli vatandaşlarımıza yansısa da, ülke turizm ekonomimiz açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Kırsal turizm kalkınma planlarında ise; özellikle tatil beldelerine yakın mesafelerdeki köy ve kasaba gibi yerleşkelerde pansiyon, hostel, motel ve kamp alanları ile birlikte ekonomik halk plajlarının ve alanlarını oluşturmamız gerekiyor.

Turizmde kırsal kalkınmanın ana unsurları;

Ekonomik, ekolojik ve nitelikli turizm anlayışına sahip olması gerekiyor. Tüm vatandaşlarımızın yıllık tatil ihtiyacını karşılamak, hem insanı hem de sosyal devlet gereği zorunludur.

Bu konuda gerekli tüm eylem planları hızla hayata geçirilmelidir.”

#turoyd #alicanaksu #turizmotelyöneticileriderneği #turizm #kırsalkalkınma #turizmdekırsalkalkınmaplanı #kırsalturizm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir