Alman Tatilci Yunan Korkusuyla Türkiye’ye Yelken Açtı

Ekonomik ve siyasi kaos nedeniyle zor günler geçiren Yunanistan’a bir de turizm darbesi geldi. Reuters Haber Ajansı, Alman turistlerin Yunanistan rezervasyonlarını yüzde 30 oranında azalttığını yazdı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in sert tutumu nedeniyle Almanlara karşı ülke genelinde saldırıya varan davranışlara rastlandığını yazan Reuters, Almanların sık sık yaşanan grevleri de göz önüne alarak Türkiye ve İspanya’ya yöneldiğini yazdı. Turizm Yunanistan’ın en büyük gelir kapılarından birini oluşturuyor. Ülkenin milli gelirinin beşte biri turizmden geliyor. Almanya’nın ikinci büyük havayolu şirketi Air Berlin CEO’su Hartmut Mehdorn, “Yunanistan kötü gidiyor. Aynı Kuzey Afrika gibi” dedi. Turizm şirketi Rewe’nin Başkanı Norbert Fiebig ise Yunanistan’ın yerine Alman turistlerin Türkiye ve İspanya’yı tercih ettiğini söyledi.

Bu arada Almanya’nın önde gelen turizm şirketlerinden TUI AG ve Thomas Cook’un Almanya merkezli havayolu şirketi Condor da Yunanistan’a yönelik rezervasyon düşüşlerinin önüne geçmek için indirimler ve kampanyalar hazırlıyor.
(Milliyet)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir