Antalya ilk dört ayda 2019’u solladı

2023 sezonuna hızlı bir giriş yapan Antalya’ya yıl başından bu yana yurt dışından hava yoluyla 1 milyon 686 bin 284 kişi ulaştı.


Rekor senesi 2019’un ilk 4 ayında yurt dışından 1 milyon 560 bin 862 kişinin hava yoluyla geldiği Antalya, bu yıl 1 Ocak-28 Nisan döneminde 2019’un aynı dönemini geride bıraktı. Antalya Valisi Ersin Yazıcı, hava yoluyla yurt dışından gelen turist sayısının yıl başından bu yana 1 milyon 686 bin 284 kişiye ulaştığını söyledi.

“Şu anda iyi gidiyoruz”

Rakamların sektörün yüzünü güldürecek nitelikte olduğunu belirten Yazıcı, “Havaalanında artık hafta sonları 40-45 binleri görmeye başladık, hafta içinde de günlük 30-35 bin arası yabancı turist girişleri oluyor. Şu anda iyi gidiyoruz” dedi. Yazıcı, kış sezonunun da kentte çok iyi geçtiğini, geçen yıl ekim, kasım, aralık ile bu yıl ocak, şubat, mart rakamlarının önceki yıllara göre ciddi artışlarla geçtiğini kaydetti.

“2019’u geçmeyi umut ediyoruz”

Antalya’da en fazla turistin 2019’da ağırlandığını hatırlatan Yazıcı, “Pik yılımız olan 2019’u yakalamayı hatta geçmeyi umut ediyoruz. Beklentiler, hazırlıklar bu yönde” diye konuştu. Yazıcı, turizm sektörü temsilcileriyle sık sık bir araya geldiklerini belirterek, sektörün yıl geneli için umutlu olduğunu, rezervasyonların da beklentilerle paralel ilerlediğini söyledi.

İlk dörtte Rusya, Almanya, İngiltere, Polonya var

En fazla turist gönderen ülkeler sıralamasında son yıllarda olduğu gibi Rusya’nın ilk sırada yer aldığını kaydeden Yazıcı, Rusya’yı çok yakın bir rakamla Almanya’nın takip ettiğini belirtti. İlk dörtte İngiltere ve Polonya’nın yer aldığını dile getiren Yazıcı, Antalya’ya bu yıl farklı ülkelerden de turist geldiğine dikkati çekti.

Yazıcı, sektör temsilcilerinin alternatif pazarlar üzerinde çeşitli çalışmalar yaptığını ve bunların da meyvelerini almaya başladıklarını bildirdi. Turizmde çok güzel bir yıl beklentisinin hakim olduğunu vurgulayan Yazıcı, “Turizm çok çabuk etkilenebilen bir sektör. Hem dünyada hem de ülkemizde herhangi bir olumsuzluk olmaması için dua ediyoruz” ifadesini kullandı. (Sözcü)

#antalya #turizm #antalyavalisi #ersinyazıcı #yabancıturist #2023 #turist #2019 #rekor #seyahat

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir