Antalya’da yeni bir turizm kenti kurulacak

Antalya Manavgat’ın doğusu ile Alanya’nın batısı arasındaki D-400 Karayolu’nu birkaç kilometre kuzeye alarak yeni bir turizm kenti oluşturmak için düğmeye basıldı.

Yeni Alanya gazetesinin haberine göre, Sadık Badak, dün “Alanya-Manavgat Golf Turizmi Projesi” çalışmaları kapsamında Alanya’ya gelerek oda başkanları, belde belediye başkanları, köy muhtarları ve turizmcilerle ALTSO’da buluştu. Badak, golf ve diğer spor alanları için Manavgat’ın doğusu ile Alanya’nın batısı arasında kalan sahil şeridinin uygun olduğunu belirterek, ‘Alara’ olarak da adlandırılan bu bölgede yeni bir turizm kenti oluşturmak istediklerini söyledi. Badak, şöyle devam etti:

 

‘TURİZM BAKANLIĞI UYGUN BULDU’

Konuyla ilgili Karayolları Bölge Müdürlüğü, 6 ay süren bir çalışma yaptı. D-400 Karayolu’nu birkaç kilometre kuzeye almak suretiyle deniz kıyısında oluşacak alan, turizm kenti olarak planlanabilir. İçindeki 10-15 köyün tarım ve orman alanları korunarak, bu alanın bir turizm kenti haline getirilmesi düşüncesinden yola çıkarak, konuyu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na götürdük. Bakanlığın Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü de, Antalya turizmi açısından uygun buldu.
‘ARAZİLERİN BÜYÜK BÖLÜMÜ HAZİNE’NİN’

Maliye Bakanlığı açısından da bir problem olmadığı görüldü. Projenin bulunduğu alandaki arazilerin önemli bir bölümü Hazine’ye, bir kısmı da vatandaşlara ait. Antalya milletvekilleri olarak konuyu öncelikle Ulaştırma Bakanlığı’na götürerek yolu kuzeye almak için planlama çalışmalarının, yatırım programlarının ve proje çalışmalarının başlatılmasını talep edeceğiz. Projeye Alanya’daki sektör temsilcileri ve kamuoyu da sıcak bakıyor.

AKP’li Antalya Milletvekili Sadık Badak, “Alanya-Manavgat arasındaki D-400 Karayolu’nu birkaç kilometre kuzeye almak suretiyle deniz kıyısında oluşturulacak alan, turizm kenti olarak planlanabilir” dedi.

AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, “Alanya-Manavgat Golf Turizmi Projesi” kapsamında D-400 Karayolu’nun birkaç kilometre kuzeye alınmasıyla deniz kıyısında oluşturulacak bölgenin, turizm alanına dönüştürülebileceğini bildirdi.

AKP İlçe Başkanı Hüseyin Güney, oda başkanları, belde belediye başkanları, köy muhtarları ve turizmcilerin de katıldığı ALTSO Meclis Salonu’nda yaptığı tanıtım toplantısında konuşan Badak, golf ve diğer spor alanları için Manavgat’ın doğusu ile Alanya’nın batısı arasında kalan sahil şeridinin uygun olduğunu belirtti. Spor alanlarının oluşturulması için D-400 Karayolu’nun iki ilçe arasında kalan bölümünün birkaç kilometre kuzeye kaydırılması gerektiğini söyleyen Badak, konuyla ilgili Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün 6 ay süren bir çalışma yaptığını anlattı.

Badak, şöyle konuştu: “D-400 Karayolu’nu birkaç kilometre kuzeye almak suretiyle deniz kıyısında oluşacak alan, turizm kenti olarak planlanabilir. İçindeki 10-15 köyün, tarım ve orman alanları korunarak, bu alanın bir turizm kenti haline getirilmesi düşüncesinden yola çıkarak, konuyu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na götürdük. Bakanlığın Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü de bunun Antalya turizmi açısından uygun olabileceğini ifade etti. Maliye Bakanlığı açısından da bir problem olmadığı görüldü.”

Projenin bulunduğu alandaki arazilerin önemli bir bölümünün Hazine’ye, bir kısmının da vatandaşlara ait olduğunu kaydeden Badak, “Antalya milletvekilleri olarak konuyu öncelikle Ulaştırma Bakanlığı’na götürerek yolu kuzeye almak için planlama çalışmalarının, yatırım programlarının ve proje çalışmalarının başlatılmasını talep edeceğiz. Bu projenin hayata geçmesi belki 25-30 yıl süre alabilir. Ancak Alanya-Manavgat bölgesi de 25-30 yıl sonra Belek gibi Antalya ve bölge turizmine artı değer katan bir yatırım haline gelebilir” dedi.

Konuya kamu yararı açısından yaklaştıklarını anlatan Badak, projeye Alanya’daki sektör temsilcileri ve kamuoyunun da sıcak baktığını dile getirerek, “Artık proje aşamasına geçmek ve yatırım kararlarının alınması aşamasına gelindi” diye konuştu.

 

“İYİ PLANLANMALI”

Toplantıda konuşan ALTİD Başkanı Gülçin Güner, “Belek, Kemer ve Kundu, planlı olarak büyüdü. Bu proje çok güzel düşünülen bir projedir. İyi planlanması halinde hayata da katabiliriz. Bu konuda biraz düşünmek ve tartışmamız da gerekiyor” derken, AKP’li Emişbeleni Belediye Başkanı Nurettin Uludağ, “Benim açımdan iyi bir proje. Bölgemi canlandıracak olan bu projenin uygulanmasıyla beldem gelişecek ve kalkınacaktır” dedi. AKP’li Türkler Belediye Başkanı Hayri Çavuşoğlu, projenin uygulanmak istenen bölgede yerleşim alanları bulunduğunu ve kazanılmış hakların korunması için planlamanın iyi yapılmasını istedi. Bir katılımcı ise, Manavgat ile Konaklı arasında yapılacak olan yeni yolun, Gazipaşa Havalimanı’na kadar uzatılmasını talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir