Antalya’ya gelen turist sayısı 15 milyonu aştı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yaptığı açıklamaya göre, bu yıl Antalya’ya gelen turist sayısı 15 milyonu aştı.


Antalya Kültür Yolu Festivali için kente ziyarette bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye genelinde 9 aylık dönemde 42 milyar dolar gelir el elde edildiğini, yıl sonu için 55,6 milyar dolarlık gelir hedefine doğru ilerleme kaydedildiğini ifade etti.

6 Şubat depremleri, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılar gibi pek çok olumsuzluğun etkilerinin yaşandığını belirten Ersoy, “Orta vadeli programı uygun bir şekilde yönetiyoruz. Bu açıdan sevindirici. Antalya geneline baktığımızda dün itibarıyla 15 milyon ziyaretçi sayısını geçti. Hem gelir hem turist sayısı, pandemi öncesi turizmin en yoğun olduğu 2019’un üzerinde. Bu da oldukça sevindirici” diye konuştu.

Kişi başı harcama 100 dolara ulaştı

Turizm gelirlerinde de ciddi bir artış yakalandığını kaydeden Ersoy, “2017 yılı sonunda 67 dolar olan kişi başı gecelik harcama, geçen yıl açıklanan rakamlara baktığımız zaman 100 doları buldu. Bu da politikamıza, stratejilerimize uygun bir şekilde sürecin geliştiğini gösteriyor. Bu da bizi oldukça sevindiriyor” değerlendirmesinde bulundu. (Ekonomim)

#antalya #turizm #gelir #turist #doluluk #mehmetnuriersoy #kültüryolufestivali #kültürveturizmbakanlığı #türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir