ASSİM’den Antalya’daki 100 bini aşkın depremzede için alternatif barınma önerisi

Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezi (ASSİM) nisan ayı itibariyle başlayacak turizm sezonu öncesi  kamu kurum ve kuruluşlarına seslendi. Afetzedelerin uzun vadeli konaklama ihtiyaçlarına göre planların yapılması gerektiğine dikkat çeken ASSİM, Antalya EXPO 2016 gibi alanlara geçici konteynerlerin ve sosyal konutların inşa edilmesi gerektiğini vurguladı.


ASSİM Turizm Platformu Bileşenleri tarafından yapılan açıklamanın detayları şöyle:

“Yakın tarihin en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız. Yaşadığımız acının tarifi yok. Ancak bu felaketin daha büyük bir insanlık dramına dönüşmemesi için söyleyecek sözümüz var.

Binlerce insanımızı kaybettiğimiz, binlerce insanın yerinden yurdundan olduğu depremin yaralarını sarmak için kurumlar, belediyeler, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar seferber oldular.

Deprem olmadan önce ve olduktan sonra tüm bu süreçlerde zamanında alınmayan önlemler, büyük ihmaller, akademik uyarılara tıkanan kulaklar, geç müdahaleler, eksiklikler ve liyakatsizlikler elbette önümüzdeki süreçte tüm kamuoyu önünde değerlendirilecektir.

Tarihi bir felaketi yaşayarak canlarını zor kurtaran afetzedeler, doğup büyüdükleri, çocukluklarını yaşadıkları, en güzel anılarını biriktirdikleri memleketleri yerle bir olan, yakınlarını toprağa bile veremeden şehirleri terk etmek zorunda kaldılar. Bu süreç, yaraların kapanmasının kısa sürede mümkün olmadığı ağır koşullar oluşturmuştur.

STK’ların çabaları yeterli olmayacak

Bu koşullar altında müthiş bir dayanışma örneği gösteren vatandaşlarımızın ve STK’ların çabaları yeterli olmayacaktır. Bizim en büyük kaygımız, depremin ortaya koyduğu yıkıntının, tüm ülkede sosyal ve ekonomik bir yıkıntıya doğru evirilmemesidir. Bu noktada genel kamu yönetimine büyük bir görev düşüyor.

Malını, evini, yerini, yurdunu kaybeden Antalya’ya ve bölgeye gelen afetzedelerin barınma, sağlık, beslenme gibi en temel haklarının sağlanması için herkes elini taşın altına koydu. Resmî açıklamalara göre, Antalya’ya gelen depremzede sayısı 100 bini aştı. Bu sayının önümüzdeki günlerde artması bekleniyor.

Turizm sezonuna kısa bir zaman kaldığı bir dönemde Antalya bölgesine gelen afetzedelerin çok ciddi bir bölümü buradaki otellere yerleştiriliyor. Turizm sezonunun başlayacağı nisan ayından itibaren hem afetzedeler için ve hem de direkt ve dolaylı birçok ekonomik katma değeri sağlayan turizm sektörü için birtakım sorunlara mahal vermemek için uzun vadeli konaklama ihtiyacına göre planlar yapılmalıdır.

“Antalya EXPO 2016 gibi alanlara geçici konteynerler inşa edilmeli”

Depremle birlikte malını, mülkünü, işini kaybeden insanlarımızı yaşadıkları şehre geri döndürmek için başta barınma imkânı olmak üzere yeni bir iş ve düzenli bir gelire ihtiyaç duyacakları aşikâr. Bu süreç hazırlanana kadar atıl ve kullanılmayan, elektrik su gibi temel altyapı olanaklarına sahip Antalya EXPO 2016 gibi alanlara geçici konteyner sosyal konutlar inşa edilmelidir. Sadece Antalya’da değil, birçok il ve ilçede konteyner kent ve benzerlerinin oluşturulması için çalışmalara ivedilikle başlanmalıdır.

Hal böyleyken; kamu makamlarınca alınan tedbirlerin uzun vadede hem afetzedeler açısından ve hem de onlara kucak açan vatandaşlarımız açısından daha fazla sosyal ve ekonomik yıkıntılara doğru ilerlememesi için geçici süreli değil, sonuç odaklı olması gerekmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar dileriz. İlk günden itibaren seferber olan arama kurtarma ekiplerine, kamu görevlilerine, belediye emekçilerine, sivil toplum örgütlerine, gönüllülere teşekkür ederiz.

Geçmiş olsun Türkiye…

#AbdullahSevimçokSivilToplumveİnovasyonMerkezi #ASSİM #turizm #depremzede #antalya #barınma #ASSİM #AntalyaEXPO2016  #konteyner #sosyalkonut #tedbir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir