Bayındır: “Çok parlak bir dönemden geçmiyoruz”

Fransa’da ücret parite şartlarını yasaklayan online rezervasyon kanunun yakın takipçisi olduklarını açıklayan Başkan Timur Bayındır, “Hem Türkiye hem de Avrupa’daki ilk yasal karar olması sebebiyle büyük önem taşıyan bu konu bizim de gündemimizde. Gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz” dedi.

 TUROB’un geleneksel öğle yemeği 30 Temmuz 2015 tarihinde Dedeman Bostancı Hotel&Convention Center ev sahipliğinde gerçekleşti. Çok sayıda sektör temsilcisinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda konuşan TUROB Başkanı Timur Bayındır, son zamanlardaki sektörel gelişmelere dikkat çekerek, “Gerek ülkemiz gerekse sektörümüz adına çok da parlak bir dönem geçirdiğimizi üzülerek söyleyemiyoruz. 2013 yılında başlayan düşüş, geçen yıl sektörün çabalarıyla bir nebze toparlansa da, bu yıl gerek global durum gerekse ülkemizde devam eden kaygı ortamı Ramazan etkisi ve genel seçimler sebebiyle yeniden karşımıza çıktı ve Türkiye Haziran ayını otel doluluklarında maalesef tüm Avrupa ülkelerinde en büyük düşüşü yaşayan ülke olarak kapattı. Her zaman negatif konuştuğumuz yönünde bir takım eleştiriler alsak da, var olan durumu ve kaygılarımızı paylaşmaya devam ettik ve maalesef ki diyeceğim, haklı çıktık” dedi.

Bayındır bu dönemde sektör olarak devletten daha fazla destek görmek istediklerini kaydederek, stratejik revizyonlara duyulan ihtiyacın altını çizdi.

3

“TÜRKİYE VE AVRUPA İÇİN ÖNEMLİ BİR KARAR”

Bayındır konuşmasında global pazarda çelişkileri devam eden online rezervasyon siteleri ile ilgili Fransa’daki emsal kabul edilebilecek kanuna dikkat çekti. ‘En düşük fiyat’ garantisiyle konaklama sektöründe haksız rekabet oluşturan sistemin aynı zamanda otelleri belli başlı online sitelere mahkum bıraktığını ifade eden Bayındır, “Online seyahat acentalarını artan pazar payları ve tüketici eğilimlerini kötüye kullanarak, otellere dayattıkları parite şartlarının, haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle, sivil toplum örgütlerince kamunun, konuyu takibi konusunda girişimlerde bulunuldu. Ulusal otelcilik örgütlerinin de çabalarıyla, Almanya ve Fransa’daki rekabet kurumları, otelcileri haklı bularak, online seyahat acentalarına, parite uygulamalarını sonlandırmaları gerektiği çağrısı yapmıştı. Fransa’daki karar, ücret parite şartlarını açıkça yasaklayan Avrupa’daki ilk yasal karar olması bakımında büyük önem taşıyor” dedi.

Bu konunun ülkemiz gündeminde de olduğunu aktaran Bayındır, “Online sistemlerinin, sundukları rezervasyon hizmeti kapsamında, müşterilerine vadettikleri “en iyi fiyat garantisi” uygulamasının 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddeleri kapsamında ihlal teşkil ettiği iddiasını içeren şikâyet başvurusu üzerine yürütülen ön araştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı ve malum şirket hakkında soruşturma açılmasına karar verildi. Gelişmeleri yakınen takip ediyoruz ve sizlere aktaracağız” diye konuştu.

4

“TÜRKİYE TURİZMİ İSTANBUL VE ANTALYA’DAN İBARET DEĞİL”

Konuşmasında Türkiye’deki yatırımlar konusunu da gündeme taşıyan Bayındır, Ekonomi Bakanlığı tarafından açıklanan verileri paylaşarak, 2015 yılını ilk beş aylık döneminde, bir önceki yıl ile kıyaslandığında, tesis sayısında yaklaşık %25 azalma görülürken, yatak kapasitesinin nerdeyse yarıya düşmesi yatırımların küçük kapasiteli otellere yöneldiğini söyledi.

Bu yıl gerçekleşen yatırımlar arasında 2 ve 1 yıldızlı otellerin olmamasının dikkat çekici olduğunu belirten Bayındır, “2015 yılındaki yeni otel yatırımı projelerinde 5 yıldızlı yatırımlarda yarı yarıya bir azalma gözlemlenirken, 3 yıldızlı otel yatırımları tesis sayısı bakımından yerini korumaktadır.

Israrla, kaynak pazar ve turizm çeşitliliği oluşturmadan aynı tip oteller yapılarak hizmet sunmanın yanlışlığının altını çizdik. Türkiye turizminin İstanbul ve Antalya’dan ibaret olmadığını, turizmde 2023 hedeflerinin ancak diğer bölgelerin de etkinliğini artırarak yakalanabileceğini belirttik. Söylemlerimiz bir şekilde yerini buldu ki, bugün ki tablo bizi doğruluyor.” dedi.

1

“İRAN’A DOĞRU GİRİŞİMLERDE BULUNURSAK GELECEK VAAD EDİYOR”

Sektörde olumsuz gelişmeler kadar sevindirici olayların da yaşandığını anlatan Bayındır, İran’la yapılan anlaşmanın turizmde ilişkilerin normalleştirilmesini sağlayacağını ifade ederek, “Bu yıl ilk beş ayda, Türkiye’ye gelen turist sayısında yüzde 1.2’lik düşüşe rağmen, İran pazarında yüzde 6.3 artış yaşandı ve İranlı turist sayısının 656 bin olarak gerçekleşti. İran pazarı bizim için çok önemli ve doğru girişimlerde bulunursak gelecek vaat ediyor “dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir