Bornovalı: KÇÖ’nün uzaması rehberler için bir şey farkettirmeyecekti”

Haber: Hatice Ünal Bilen

Kısa Çalışma Ödeneği, 31 Mart tarihi itibari ile sona erdi. Turizm sektörünün işvereninden çalışanına çokça tartıştığı, yıl sonuna kadar uzatılması yönünde taleplerin birbiri ardına dile getirdiği KÇÖ sonrası turizm, yeme içme sektörünü neler bekliyor? Bir yıldır devam eden KÇÖ’den çıkılmasının sektöre yansımaları ne olacak?

Kayıtlı istihdam sayısında arzu edilen rakamlara erişemeyen rehberlerin büyük çoğunluğunun zaten KÇÖ’den faydalanamadığını kaydeden Turist Rehberleri Odası – İRO Başkanı Sedat Bornovalı, “Dolayısıyla uzatılması da çok da fazla bir şey fark ettirmeyecekti” dedi. 

Sedat Bornovalı şöyle konuştu:

“Açıkçası turist rehberleri açısından ne yazık ki tam arzu edildiği kadar kayda alınmış istihdam olmadığını KÇÖ sürecinde fark etme imkanımız oldu.  Dolayısıyla ne yazık ki birçok mensubumuz KÇÖ’den hiç faydalanma imkanı bulamadı. Bu da pandeminin çok olumsuz bir getirisi olarak karşımıza çıktı. Yasanın gerektirdiği kadar çalışmış olmalarına rağmen aslında sigorta primlerinde o kadar bir birikme olmadığını fark ettik. Ve rehber meslektaşlarımız ne yazık ki biraz çaresiz kaldı. En büyük sorun bu. Dolayısıyla uzatılması da çok daha fazla bir şey fark ettirmeyecekti aslına bakarsanız.

Şöyle ki rehberlik ne yazık ki senede az günçalışma imkanı veren bir meslek. Onun için zaten asgari ücretin biraz üzerinde günlük ücretler belirleniyor, telafi etmek ister gibi. Fakat bunu 1 ayda beş gün çalışarak kazandıysanız başka, bir ayda düşük ücretten bir ay çalışarak kazandıysanız farklı bir sonuç  çıkıyor. Ve tabii ki gün sayısı alındığı için de toplamda rehberler ne yazık ki aynı parayı kazanmış başka bir meslek erbabından farklı olarak yine aynı diyelim ki 2019’da aynı parayı kazanan başka bir insan kısa çalışma ödeneğinden faydalanırken rehberler faydalanamamış oldu. Çok çok düşük, onlar da çok tesadüfen. Yani rehber ama mesela ofise de gel, programlara yardımcı ol gibi ofis işlerine de yardımcı olan rehberler KÇÖ’den faydalanabildi sadece, tam 30 gün primi yaptığı için. 

Rehberler açısından geriye dönük olarak keşke faydalanabilen meslektaşımız çok daha fazla olsaydı diyebiliyoruz. Bundan sonra rehberleri de şemsiye altına alacak yeni bir çözüm olursa en hakkaniyetlisi, en güzeli olur. Çünkü rehberler çok kötü durumda. KÇÖ dışında ya da rehberleri de KÇÖ’ye farklı şekilde alan bir sistem olursa en muhtaç olduğumuz şey şu anda o.”

#turistrehberleriodası #iro #irobaşkanı #kısaçalışmaödeneği #kçö #kçöuzatılsın #rehberkçö

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir