Bursa 12 ay turizm, 5 milyon turiste koşuyor

Haber: Hatice Ünal Bilen

Fotoğraflar: Hakkı Günerkan

 Skal Bursa Turizm Profesyonelleri Derneği ev sahipliğinde, TÜRSAB, GÜMTOB, BURO, BUSAT iş birliği, Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, BTSO ve Uludağ Üniversitesi katkılarıyla düzenlenen, 2. Bursa Turizm Zirvesi ve 4. Bursa Turizm Sempozyumu 18-19 Aralık tarihleri arasında Merinos AKKM’de gerçekleştirildi.

Bursa’da 12 ay turizm temasıyla kent turizminin her yönüyle masaya yatırıldığı zirveye Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Skal Bursa Turizm Profesyonelleri Derneği Başkanı Vehbi Varlık, il yöneticileri ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

salon

ZİRVE’DEN TURİZME YOL HARİTASI ÇIKTI

Yaklaşık 1000 katılımcıyı bir araya getiren ve iki gün süren zirvede 5 ayrı salonda düzenlenen 29 oturumda 106 konuşmacı, Bursa’da turizmi 12 aya yaymak, turistin şehirde kalış süresini uzatmak, sorun ve çözüm önerilerini paylaşmak amacıyla Bursa’nın turizmini her yönüyle masaya yatırdılar. Bursa’nın turizm potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek için zaman kaybetmeden yapılması gerekenlerin ortaya konulduğu zirvenin iki gün boyunca süren oturumlarında öne çıkan başlıklar ve konuşmalar özetle şöyle:

müezzinoğlu

 “TURİZM İHMAL EDİLDİ”

2. Bursa Turizm Zirvesi’nin resmi açılışına başta Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, il yöneticileri ve sektör temsilcileri katıldı. Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Bursa’nın turizme yatkın bir alt yapısı olmasına rağmen bu konuda inisiyatif alabilecek girişimcilere ihtiyacı olduğunu ifade ederek, “Bursa’da turizme yön verecek girişimcilere, Bursa’nın geçmişinden getirdiği değerleriyle tarihi geleceğine, hem ülkemize hem şehrimizin turizm dinamiklerine önemli katkı sağlayacak bu zirveden ulaşacağız” dedi.

Bursa’nın daha çok sanayi ve endüstriyi ortaya koyarak turizm alanını ihmal ettiğini belirten Bakan Müezzinoğlu, özellikle sağlık turizminin kendileri için stratejik bir alan olduğunu, Bursa özelinde de tüm hizmetleri dünya insanına sunmanın hükümet olarak sorumluluklarında olduğunu belirterek, “Yedi bakanlıkla birlikte sağlık turizminin koordinasyonu Sağlık Bakanlığımıza verildi. Türkiye genelinde farklı boyuta taşımak gibi bir sorumluluğun altyapısını büyük ölçüde bitirdik. Özellikle termal sağlık turizmini, tanıtım ve pazarlama bakış açıları ve farklı dinamiklerle önümüzdeki günlerde kamuoyunun uygulama gündemine güçlü bir şekilde getirmiş olacağız. Bursa bu anlamda ciddi alt yapısı olan bir kentimiz. Sağlık turizminde ister medikal isterse termal, yaşlı ya da diğer alanlarda akreditasyonu güçlü hale getirmezsek ve hizmeti aldıktan sonra güveni sağlamazsak inişe başlarız. Mutlaka bunu merkeze alan bu hizmeti veren bir yapıyı yılsonuna kadar tamamlamış olacağız.” şeklinde konuştu.

haluk dursun

“BÜYÜKŞEHİR DEĞİL, ULU ŞEHİR DİYELİM”

Büyükşehir vasfının Bursa’ya yetersiz kaldığının altını çizen Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun, “Sloganların doğru seçilmesi gerekiyor. Bursa’yı bütün potansiyeli, geniş medeniyet coğrafyası ile kültür ve turizm kenti olarak değerlendirdiğimizde, gerçekten Ulu bir şehir. Bir şehirde kültürel altyapıyı müze, kütüphane ve sanat etkinliklerini sergileyecek salonlar gösterir, turizm denince bu saydıkların kadar konuş derler. Bakanlık olarak Bursa’nın zenginliğini her yönden değerlendirmemiz gerektiğinin farkındayız” şeklinde tamamladı.

1

“GÜNÜBÜRLİK ZİYARETÇİLER ARTTI”

Bursa’nın tanıtım çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla paralel ilerlediğini söyleyen Bursa Valisi Münir Karaloğlu, sosyal medyada tanıtıma ve içeriğe ağırlık verdiklerini ifade etti. 60’a yakın Bursa’nın değeriyle ilgili kısa tanıtım filmi çektiklerini anlatan Karaloğlu, 2023 vizyonunda Bursa’da 5 milyon turisti ağırlamak için çalıştıklarını söyledi. Bursa Valisi “Sadece dış turizm değil iç turizmde de günübirlik ziyaretler patlamış durumda. Hafta sonu trafik ne kadar yoğunlaştı diyorlar. Çünkü çevre illerden çok sayıda insan geliyor, tarihi mekanların etrafında esnafla sohbet ettiğimizde de görebiliyoruz. Bursa’nın potansiyelinden rahatsız olmamalı, hep beraber kenti turizme dönüştürmemiz lazım” dedi.

recep altepe

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe konuşmasında, Bursa’nın bir turizm kenti olması için yapılacak çok iş olduğunun altını çizerek, “Aldığımız yetkilerle tarih ve kültür başkenti olan kentimizi ortaya çıkararak UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girdik. Bursa’nın her alanda gelişmesi, dünya kenti ve Türkiye’nin lokomotif şehri olması en büyük hedefimiz. Bu nedenle ulaşımdan spor tesislerine kadar bu kadar ciddi ve pahalı yatırımlar yapıyoruz. Yakında zamanda kısa mesafelere kent içinden uçuşların gerçekleşmesi için 3’üncü uçağımızı da aldık. BUDO ile 6 gemimizle 1 milyon yolcu taşıdık. Turizm gemilerinin de yanaşması için yatırımlarımız devam ediyor” dedi.

ismail kuş

BTSO Başkan Yardımcısı İsmail Kuş konuşmasında, kentin ortak aklı ile hareket ettiklerini ve BTSO Turizm Konseyi ile birlikte turizm master planı hazırlıklarına başladıklarını ifade etti. Kuş, fuar ve kongre organizasyonları için kurdukları şirketle, 70’den fazla ülkeden 3 bini aşkın kişiyi 2015 yılında ağırladıklarının altını çizdi.

hasan eker

Zirve Koordinatörü ve Burkon Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Eker, Bursa’nın ortak akıl ve fikir birliğiyle Turizm Zirvesi’nin hazırlandığını dile getirerek, “Gerçekleştirilen sunumlarda uzman isimler ve akademisyenler ile şehrimizdeki yerel yönetimler, katılımcılarla bilgi alışverişinde bulundular. Bursa’nın turizm potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek için zaman kaybetmeden yapılması gerekenlerin ortaya konulduğu zirvenin ilk gününde 2023 Turizm strateji planında değişiklik ve yerelde karşılaşılan sorunlar, Bursa’da turizm değerleri, Sağlık turizminde tanıtım ve pazarlama ve sağlık turizminde yerel yönetimlerin yeri ve önemi gibi konularda katılımcılara bilgiler aktarıldı” dedi.

vehbi varlık

“YOL HARİTAMIZ ORTAYA ÇIKACAK”

Skal Bursa Turizm Profesyonelleri Derneği Başkanı Vehbi Varlık, yaptığı değerlendirmede Bursa’nın 5 milyon turist hedefini yakalaması için, zirvenin sonucunda çıkacak raporun ödemine dikkat çekerek, “Bursa Turizminin Pazarlanması ve Tanıtımı, Kongre Turizmi, Alternatif Turizm, Termal Turizm ve Yatırımları, Bursa’nın Gastronomik Değerleri, Sağlık Turizmi Trendleri, Turizm Rehberliği gibi bir çok önemli konudaki zirvede ortaya koyulan görüşler rapor haline getirilecek. Hazırlanan raporun Bursa’nın turizm ekonomisi ile desteklenmesinde önemli bir yol haritası olacağına inanıyoruz” dedi. Bursa’nın turizm potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek için zaman kaybetmeden, günümüzde yapılması gerekenleri dünya vizyonuna sahip turizm uzmanlarının bakış açısı ile ortaya koyulduğunun altını çizen Varlık, turizmle ilgili tüm kurum, kuruluş çalışanları ve gönüllülerine zirvedeki katkılarından ötürü teşekkür etti.

Belediye Başkanları

 ‘2023 TURİZM STRATEJİ PLANINDA DEĞİŞİKLİK VE YERELDE KARŞILAŞILAN SORUNLAR’

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ve İlçe Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan yaptıkları sözlü bildiride, tarihi ve doğal güzellikleri fazla olan şehri pazarlama açısından sıkıntı yaşadıklarını ifade ettiler. Yaklaşık 5 bin yıllık bir şehir olan İznik’in gelişmesinde her türlü teklife açık olduklarını ifade eden yerel yöneticiler, 2023 turizm hedeflerinin gerçekleştirilebilmesi için yatırımın ve desteğin olmazsa olmaz derecede önemli olduğuna dikkat çektiler.

Sinan Özbey

Bursa’da turizm değerleri isimli bildiride konuşan Bursa Müze Müdürü Sinan Özbey,  Bursa’nın tarih boyunca bulunduğu coğrafi konum nedeniyle göz önünde olan ve cazibesini koruyan bir şehir olduğunu ve kentte 11 adet müze bulunduğunu söyledi. Bursa’nın UNESCO tarafından dünya mirasları listesine alınmasıyla birlikte 2016 yılı için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapımı planlanan müze için gerekli alanın bulunamadığını ifade etti.

Kerem Köfteoğlu

‘SEKTÖR GÖZÜYLE BURSA’

2. Bursa Turizm Zirvesi’nde gerçekleşen ‘Sektör Gözüyle Bursa’ oturumunun başkanlığını Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Başkanı Kerem Köfteoğlu yaptı. Köfteoğlu konuşmasında, Türk turizminin son 30 yılda krizle karşı karşıya kaldığını bu nedenle oturumda incelenmesi gereken konunun Avrupa’da iç turizmin bu süreçte nasıl yüzde 65’lere yükseldiği olduğuna dikkat çekti. Köfteoğlu, ülkeye gelen turist sayısından çok bıraktığı gelirin de önemli olduğunu ifade etti.

Çetin Gürcün

Oturumun konuşmacılarından Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün konuşmasında, son iki yılda 15 milyon yurt içi turistin, yarı yarıya yurt içi ve yurt dışı turlara katıldığını ve yurt içi hareketin yarısının ise kültür turizminden olduğunu söyledi. Gürcün, çok ciddi ve de özellikle bölgesel rehber ihtiyacı olduğunun altını çizerek “Ülkemizde, 30’u aşkın turizm fakültesi ve meslek yüksek okulları var. Ön lisans mezunlarının kendi seçecekleri yerde bölgesel rehberlik yapmasında fayda görüyoruz. Kendi yaşadığı bölgede Türkçe dilde rehberlik yapanlar böylece yabancı dil bilen rehbere de rakip olamayacak.” dedi.

busat

Turist Rehberler Birliği (TUREB) Genel Sekreteri Naim Yenice, sektörün seyahat acenteleri, otelciler ve rehberlerden oluşan 3 ayağı olduğunu ifade ederek, Kültürel eserlerin yerli yabancı turistlere tanıtılması ve doğru bilgi sahibi olması önemli bir konudur. Belgeli turist rehberlerinin istihdam edilmesi gerekiyor.  10 bin 500 rehber var ancak bölgesel bazda uzmanlaşma eğitimleri verilmelidir. Bölge bölge rehberlik yaparak ulusal rehber olabilmeliler.” Naim Yüce, Bursa için yeni pazarlar ortaya konması, hedef belirlerken yeterli kapasite olup olmadığının da planlanması gerektiğine dikkat çekerek, çok turistin şehre kazandırdıklarının yanı sıra kaybettirdiklerinin de düşünülmesi gerektiğini söyledi.

abdullah damar

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Genel Sekreteri Savaş Çolakoğlu da konuşmasında kamunun Bursa’da turizme sıcak bakıyor olmasının umut verici olduğunu söyledi. Çolakoğlu her şehrin 5 yıldızlı otel merakında olduğuna dikkat çekerek, “Ancak bu durum da ihtiyaç fazlalığını ortaya çıkarıyor. Şehrin ihtiyacından fazla otel yaparsanız şehrin ekonomisine zarar sağlarsınız” dedi. Doğru pazarlama stratejilerine örnek veren Çolakoğlu, emekli maaşlarını Ziraat bankasından alan emeklileri turizme kazandırmak adına anlaşma yaptıklarını söyledi. Uludağ’ın sadece kış turizmine hizmet etmemesi gerektiğini anlatan Çolakoğlu, temiz hava kürü yapmak isteyen emekliler için Uludağ’a yönelik bir çalışma yaptıklarını söyledi. Savaş Çolakoğlu Bursa’nın hedefleri arasında sadece Körfez ülkelerinin değil Çin, Hindistan gib ülkelerin de olması gerektiğini söyledi. Çolakoğlu, ” Çinliler deniz sıcaklık vs istemiyorlar. Bursa için uygun bir hedef kitle olacaktır” dedi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Temsilcisi Alaattin Karaca, Bursa’nın dağcılık sporunda pilot illerden bir tanesi olduğuna ve etiğe uygun şekilde spor yapıldığına vurgu yaptı. Karaca, “Uludağ’da zirvedeki eski bina sığınak olarak restore edildi. Bu çok büyük bir katkı sağladı. Dağcılık sporu riskli olduğu için bilgi emin ellerden sağlanılmalıdır. Önemli olan hizmeti doğru ve ehil olarak vermektir. Dağlara daha çok turist gelmesinden korkmayalım, teşvik edelim ve  sistem kurulsun. Uludağ her türlü eğitim için uygun bir dağdır. Ancak sürdürülebilirlik önemlidir. Plan ve programla Bursa Turizmi İstanbul’la entegre olmalıdır” dedi.

‘ULAŞIM VE BURSA’

Oturumda konuşan THY Yurt içi Pazarlama ve Satış Başkanı Halil İbrahim Polat, Bursa’nın İstanbul’a yakın olmasının bir dezavantaj olduğunu belirterek, “Bursa İstanbul’a bu kadar yakın olmasa Bursa’ya farklı yerlerden direkt uçuşlar çoktan başlamış olurdu” dedi.

Levent Fidansoy

Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy konuşmasında; Bursa turizminde ulaşımın rolünün oldukça önemli olduğunu ifade ederek ulaşım entegrasyonu hakkında katılımcılarla bilgi alışverişinde bulundu. Bursa’nın İstanbul’a yakın olmasından ötürü bu iki kent arasındaki ulaşıma önem verdiklerini ifade eden Fidansoy kurmuş oldukları BUDO ile birlikte ciddi bir yoğunluk yaşadıklarını ifade ederek, “BUDO özellikle hafta sonu günübirlikçi turistler sayesinde yoğun oluyor. Bu sayede hem biz bölge turizmine katkı sunup kazanıyoruz hem de şehir ekonomisi canlanıyor” dedi.

Ali Erkan Bezirgan

Ali Erkan Bezirgan konuşmasında; Uluslararası deniz turizmi dünyada ciddi bir gelir kaynağı oluşturmasına rağmen üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde henüz yeterli seviyeye gelinemediğini ifade eden D Marin Marinalar Koordinatörü Ali Erkan Bezirgan, “Deniz turizminde ciddi bir mevzuat fazlalığı ve karmaşası var. Bu alanda yatırım yatmak isteyen yatırımcılar için mevzuatın belirlediği süre zarfı 5 ile 10 yıl arasında değişiyor. Her şeyin hızlı bir biçimde gerçekleştiği günümüz şartlarında büyük bir bütçeyi bu kadar uzun süreli bir yatırıma ayıracak girişimci bulmak pek de kolay değil” dedi. Türkiye’de hali hazırda 29 bin 730 adet yat bağlama kapasitesi olan, ağırlıklı olarak Ege ve Akdeniz’de bulunan marinaların olduğunu söyleyen Bezirgan, deniz turizminden ciddi gelir elde edilebilmesi için bu alanda yatırımların olması gerektiğini belirtti.

semih baskan

 ‘KONGRE TURİZMİ VE DESTİNASYON PAZARLAMASI’

Kongre Turizmi ve Destinasyon Pazarlaması oturumunda yer alan TTB Tıp Uzmanlık Dernekleri Kurucu Başkanı Prof. Dr. Semih Baskan, uluslararası ticaret ve küreselleşmenin her geçen gün kongre ve toplantı sektörünün bünyesini ve gelişmesini tetiklemekte olduğunu belirterek, bu doğrultuda dünyada 100 milyon kişinin kongre, iş ve toplantı amaçlı seyahat ettiğini söyledi. Baskan, “Bugün 2,5 milyar dolar olan kongre turizmi gelirlerimizi 10 milyar Dolar’a çıkarabilecek kapasiteye sahip bulunmaktayız. Sosyal-ekonomik konumları dikkate alındığında kongre turistleri normal turistlere nazaran 4-5 kat daha fazla para harcayabilmektedirler” dedi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık düzenlenen kongrelerin tıp alanında olduğuna değinen Baskan, ülkemizde en sık tıp kongresi düzenlenen İstanbul’u sırasıyla Ankara, İzmir ve Bursa’nın takip ettiğine dikkat çekti. Baskan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemizin sayısız tarihi ve doğal güzelliklerine sahip olan şehirlerinden biri olan yeşil Bursa’da kongre turizmi alanında çok önemli potansiyellere sahiptir. Son yıllarsa hızla gelişen ekonomisinin yanı sıra Merinos Kongre Merkezi gibi mükemmel bir tesise sahip olması 5 ve 4 yıldızlı otellerin art arda hizmete açılması, İstanbul’un Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanı, hızlı tren olanakları gerek yurt dışından gerekse de yurt içinden gelecek kongre turistleri için büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Çok rahatlıkla 500-1000 katılımlı ulusal ve uluslararası kongreleri üstlenebilecek Yeşil Bursa’nın bu yeni oluşan turizm fırsat penceresini sonuna kadar açması ortak dileğimizdir.”

ibrahim keskin

 ‘TOPLANTI VE EVENT SEKTÖRÜNDE ULUSAL VE ULUSLARARASI BEKLENTİLER VE GELİŞMELER’

Oturumun sunumunu yapan MPI Türkiye Başkanı  İbrahim Keskin ise, dünyada akla gelen turistik ana şehirlerin yanında ikinci şehirlerin de yaptığı farklı etkinliklerle öne çıktığına dikkat çekti. Keskin, “İkinci şehirler diye adlandırdığımız yerler genellikle festivallerle ön plana çıkıyor. Biz de daha çok şehirlerdeki festivaller, yerel yönetimlerin halka düzenlediği festivaller ağırlıklı. Ancak turist çekmek amaçlı festivallerin düzenlenmesi ve de desteklenmesi gerekiyor. Bursa’nın çok önemli değerleri var diyoruz ancak önemli olan Bursa’nın değerini ürüne dökemiyorsunuz. Spordan, sağlığa her alanda yapılan yatırımları ve etkinlikleri turistin kentte daha uzun kalmasını sağlayacak şekilde planlamalı, paket programlar yapmalısınız” dedi.

plaket2

ZİRVE’DE ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

 • Ulaşımda özellikle hava yolu olmak üzere, sahil, deniz, kara ve şehir içi ulaşımların tüm dinamikleri harekete geçirilmelidir.
 • İstanbul-İzmir otobanın bitmesi ile birlikte Sabiha Gökçen’den gelen misafirler direkt Bursa’ya getirilmeli ve Bursa destinasyon olarak kullanılmalıdır.
 • Sağlık turizminde tüm hastaneler ve hizmet veren tesisler akreditasyon konusunda güçlü hale getirilmeli, personelin uzmanlaşması için eğitimine önem verilmelidir.
 • Yenilenebilir enerji kaynakları ile enerji üretimleri başlamalıdır. Güneş, rüzgar gibi doğal enerji kaynakları değerlendirilmediği sürece Sağlık Turizminden bahsedilmesi mümkün değildir.
 • Bursa’nın kongre turizminden daha fazla pay alması için Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’nun acil olarak kurulmalıdır.
 • Bursa’nın değerlerinin tanıtımına ve yurtdışında gidilen fuarlarda stand alanlarının genişletilmesine önem verilmelidir.
 • Bursa tüm değerlerini ürüne dökerek, spordan, sağlığa her alanda yapılan yatırımları ve etkinlikleri turistin kentte daha uzun kalmasını sağlayacak şekilde planlamalı, paket programlar yapmalıdır.
 • Bursa’da turizm alternatifleri bulunmaktadır. Mağara turizmi, golf turizmi, motosiklet turizmi gibi bunların üzerinde durulmalı gerekli yatırımların yapılması ve yerel yönetimlerin finansmanları sağlaması gerekmektedir.
 • Bursa’nın zengin mutfağı, yöresel lezzetlerin teşviki ile gastronomi turizmi değerlendirilmelidir. Hali hazırda bulunan İskender döner, İnegöl Köftesi, kestane gibi değerler geliştirilmeli inovasyon yapılmalıdır.
 • Kültürel eserlerin yerli yabancı turistlere tanıtılması ve doğru bilgi sahibi olması önemli bir konudur. Bölgesel olarak uzmanlaşan, belgeli turist rehberlerinin istihdam edilmelidir.
 • Bursa’nın hedefleri arasında sadece Körfez ülkelerinin değil Çin, Hindistan gibi ülkelerin de olması gerekmektedir.
 • Uludağ’ın 12 ay hizmet vermesi için planlamalar yapılmalı, dağ sporları ve eğitim için de kullanılmalıdır.
 • Tanıtımda kullanılacak sloganların doğru seçilmesi gerekir. Bursa’nın kültürel zenginliğini destekleyecek müzeler, kütüphaneler ve sanat etkinliklerini sergileyecek salonlarının sayısı önem taşımaktadır.
 • Turistlerin konaklama kültürden sonra en önem verdikleri konu eğlence mekanlarıdır. Bursa’da eğlence mekanları geliştirilmeli ve bu eğlenceler tarihi yapıların içine yani hanlara kurulmalıdır.

 

hacivat

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir