Cem Polatoğlu: “Taksiciler ve rehberler birbirine benzer”

Çoğu ülkede taksi şoförleri ve turist rehberleri, turistlerin ilk karşılaştıkları insanlardır. Onlar, ülkenin yüzü hatta aynasıdırlar. Bu nedenle çok önemli misyonları vardır. Ancak hal ve davranışlarıyla memleketi doğru mu temsil ederler, bir bakalım. Hem de benzer yönleriyle…


Bir ülke düşünün ki, azınlık da olsa, bazı taksi şoförleri ve rehberler için genel yorumlar şöyledir;

İkisi de, piyasanın 3-4 katı ihtiyaç olmasına rağmen daha fazla rehber, daha fazla taksi istemez. Bir şekilde engeller. İstemezler ki, rahatça aşağıda belirtilen keyfi davranışlarda bulunabilsinler.

İkisi de odalarının veya bakanlığın tespit ettiği taban fiyatların 2-3 katı fiyat isteyebilir.

İkisi de yurt dışında yayınlanan bazı kitaplarda dikkat edilmesi gerekenler sınıfında en üst sıradadır. Namları Japonya’dan Avrupa’ya, Arap ülkelerinden Güney Amerika’ya kadar yayılmıştır.

İkisi de daha çıkış noktasından itibaren taksimetre veya yevmiyeyi başlatır.

İkisi de müşteri ve gideceği yerleri seçer.

İkisi için de, müşteri hangi ülkeden, kaç kişi, nereye gidecek, çok önemlidir. Hem paralı müşteri olsun hem sorunsuz yerlere gidilsin isterler.

İkisi de yerli müşteri almak istemez, mecbur kalıp kabul ederlerse de yerli müşterileri hor görür, azarlar.

İkisi de fiş, fatura, dolayısıyla vergi vermek istemez.

İkisi de ekstra para, yani hak ettiğinden fazla para, bahşiş veya komisyon kazanmazsa, yerli yabancı tüm müşterilerine kötü davranır.

İkisi de kılığı kıyafetine dikkat etmez. Bir karış sakalla müşterisinin karşısına çıkan da var, alkol alıp çıkan da. Aralarında saçını taramaya üşenenler hatta yıkanmayanları bile bulunur.

İkisi de kendi çıkarları için siyasileri çok iyi kullanır.

Not: Kendim de rehber kökenli bir kişi olarak işini düzgün yapan, büyük bir çoğunluk olan taksi şoförleri ve turist Rehberlerini tenzih ederim. Onlara saygımız, hürmetimiz sonsuzdur!

#cempolatoğlu #taksi #taksiterörü #turistavcısıtaksi #rehber #turistrehberi #turizm #istanbul #türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir